Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złożyli kwiaty na grobach zasłużonych Wielkopolan [ZDJĘCIA]

BLD
Złożyli kwiaty na grobach zasłużonych Wielkopolan
Złożyli kwiaty na grobach zasłużonych Wielkopolan Waldemar Wylegalski
Marszałek Marek Woźniak, wspólnie z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem złożyli wiązanki kwiatów na mogiłach wybitnych Wielkopolan

W południe na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, marszałek Marek Woźniak, wspólnie z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem i starostą Janem Grabkowskim złożyli wiązanki kwiatów na mogiłach Tadeusza Rugego, Stanisława Taczaka, Cyryla Ratajskiego, Jarogniewa Drwęskiego, Hipolita Cegielskiego, przy pomniku Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka oraz na grobach Stanisława Mikołajczyka, Witolda Celichowskiego, Wojciecha Trąmpczyńskiego, Rogera Sławskiego oraz prof. Lecha Trzeciakowskiego.

ZOBACZ TAKŻE: W Poznaniu trwa zbiórka na Rossę [ZDJĘCIA]

- Dzień Wszystkich Świętych jest ważny dla wszystkich Polaków i poznaniaków, wspominamy wtedy nie tylko najbliższych, ale także osoby zasłużone dla miasta i Wielkopolski - mówi Jacek Jaśkowiak. Podkreśla również, że najstarsza w stolicy Wielkopolski nekropolia przechodzi cały czas proces odnowy. - Nagrobki poddawane są renowacji, dbamy także o zieleń i park. To bardzo ważny teren dla miasta - zaznacza prezydent.

Ważną rolę cmentarza w budowaniu lokalnej świadomości historycznych zauważa też Marek Woźniak. - Bakcyl historyczny powinien być cały czas zaszczepiany, głównie w naszych szkołach. Niestety często bywa tak, że zainteresowanie takimi miejscami przejawiają tylko pasjonaci, stali bywalcy bibliotek - stwierdza.

Na Cmentarzy Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha swoją kwestę zorganizowało Koło Przewodników PTTK, które zbiera pieniądze na remont nagrobków w tym miejscu. - Kwestujemy już osiemnasty raz. Cieszy nas fakt, że są już widoczne efekty naszych działań, odnawiamy nagrobki, nieczytelne napisy - opowiada Magdalena Lipińska, przewodnik PTTK. Do tej pory od 2000 r. przewodnikom udało się zebrać 123 tys. zł. - Ta kwesta ruszyła koło, bo znalazły się środki płynące także z innych stron na odnowę zabytków - dodaje M. Lipińska.

Samorządowcy po złożeniu kwiatów na cmentarzu uczcili też pamięć poznańskich i wielkopolskich Bohaterów wojen i zrywów niepodległościowych pod pomnikami Armii Poznań, Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, Ofiar Katynia i Sybiru oraz Poznańskiego Czerwca ’56.

POLECAMY

Cmentarze w Poznaniu - informacje, mapy, dojazd

CMENTARZ GÓRCZYNdojazd: autobusami linii 50, 63, 64, 79, 82, 93 (przystanek Kordeckiego)Cmentarz Górczyński położony przy ulicy Piotra Ściegiennego w Poznaniu założony został w 1910 r. na gruntach należących do parafii św. Marcina, a od 1913 r. znajduje się pod administracją powstałej wówczas parafii Matki Boskiej Bolesnej.Nekropolia na poznańskim Górczynie jest miejscem spoczynku powstańców wielkopolskich, m.in. Franciszka Ratajczaka. Znajdziemy tu m.in. mauzoleum Suwalskich i Krynickich i pomnik ku czci ofiar II wojny światowej. Na cmentarzu spoczywają bezimienne prochy więźniów pomordowanych przez hitlerowców.Cmentarz Górczyński - MAPA

Cmentarze w Poznaniu: Informacje, dojazd, mapy, zdjęcia

Trwa Akcja Znicz - opowiada rzecznik Wielkopolskiej Policji

Źródło: gloswielkopolski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski