MKTG SR - pasek na kartach artykułów

STOP Komunii Świętej na rękę! - głoszą billboardy, które pojawiły się również w Poznaniu w październiku 2020 r.

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Bilboardy z hasłem „STOP Komunii Świętej na rękę!” Stowarzyszenie  Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi stawia w wybranych dużych miastach, jeden z nich stoi przy ulicy Winogrady w Poznaniu
Bilboardy z hasłem „STOP Komunii Świętej na rękę!” Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi stawia w wybranych dużych miastach, jeden z nich stoi przy ulicy Winogrady w Poznaniu Waldemar Wylegalski
„STOP Komunii Świętej na rękę!” - akcję pod takim hasłem rozpoczęło Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra. Chociaż arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański zaleca w czasie pandemii przyjmowanie hostii właśnie na rękę, członkowie stowarzyszenia uważają, że wierni powinno pozostać przy tradycyjnej formie przyjmowania komunii.

Bilboardy z hasłem „STOP Komunii Świętej na rękę!” stowarzyszenie stawia w wybranych dużych miastach, jeden z nich z początkiem październiak przy ulicy Winogrady w Poznaniu. Ponadto towarzyszenie przygotowało broszurę pt. „W tej Hostyi jest Bóg żywy”. Wyjaśnia w niej powody, dla których zdaniem członków stowarzyszenia podawanie Komunii Świętej na rękę jest niebezpieczne i nieuzasadnione ze względów religijnych oraz sanitarnych.

Czytaj też: Koronawirus w Poznaniu: Ksiądz jeździł po ulicach Woli. Parafianie wystawiali świeczki w oknach

Stowarzyszenie odwołuje się do przyjętej przez wieki w Kościele praktyki, która każe przyjmować Ciało Chrystusa w postawie klęczącej i podawane do ust przez kapłana, któremu towarzyszy ministrant trzymający patenę, aby żaden okruch hostii nie upadł.

Co mówi zakaźnik o drugiej fali epidemii? Sprawdź

Krytykuje też zachowania, które pojawiły się w ostatnich dziesięciolecia, zwłaszcza w zachodniej Europie, udzielania Komunii Świętej na rękę, co w czasie pandemii koronawirusa stało się w niektórych krajach obowiązkowe. Zdaniem niektórych katolików prowadzi to do utraty wiary w obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz nadużyć i profanacji.

Zobacz również: Kościoły w Poznaniu zapraszają na modlitwę o powstrzymanie koronawirusa. "To absurd" - mówi parafianka. Księża są podzieleni w tej sprawie

Inicjatorzy akcji uważają, że podawanie ze względów sanitarnych Komunii Świętej na rękę jest bardziej niebezpieczne, ponieważ Hostia podawana do ust mniej jest narażona za zetknięcie się z zarazkami, nie dochodzi do dotknięcia ręki wiernego.

Zupełnie innego zdania jest abp. Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański.

Apeluję do kapłanów, aby przypominali uczestnikom zgromadzeń religijnych, by stwarzali wiernym możliwość przyjmowania Komunii Świętej na rękę, według szczegółowych przepisów diecezjalnych

- czytamy w jego apelu z 7 sierpnia.

Zobacz też:

Z czego i jak się spowiadać? Za te grzechy nie otrzymasz roz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski