Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: We wtorek poznamy nowe nazwy ulic w Poznaniu. Zmieni się m.in. nazwa części ul. Podgórnej

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Fragment ul. Podgórnej od Wrocławskiej do Zielonej ma nosić nazwę ul. Janiny Lewandowskiej, która przez rok patronowała ul. 23 Lutego.
Fragment ul. Podgórnej od Wrocławskiej do Zielonej ma nosić nazwę ul. Janiny Lewandowskiej, która przez rok patronowała ul. 23 Lutego. Łukasz Gdak
We wtorek Rada Miasta Poznania zajmie się m.in. nadaniem nowych nazw ulic w Poznaniu. Zmieni się m.in. fragment przebiegającej przez ścisłe centrum miasta ul. Podgórnej.

Pilotka porucznik Janina Lewandowska ponownie zostanie patronką jednej z ulic w Poznaniu. Była nią prawie przez rok, kiedy to wojewoda wielkopolski na mocy ustawy dekomunizacyjnej nazwał jej imieniem ulicę 23 Lutego. Większość poznańskich radnych postanowiła jednak zaskarżyć tę decyzję.

– Zapewniam, że Janina Lewandowska zostanie patronką ulicy w Poznaniu i będzie to znacząca ulica – zapowiedział Łukasz Mikuła, radny Platformy na sesji, która odbyła się w styczniu w ubiegłym roku.

Czytaj także: Radni bronią ulicy 23 Lutego

Batalia o utrzymanie ul. 23 Lutego zakończyła się sukcesem. Jesienią 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną wojewody wielkopolskiego. Do rozstrzygnięcia pozostała kwestia, która z ulic będzie nosiła imię porucznik Lewandowskiej.

Adam Suwart, dziennikarz, przewodnik i społeczny opiekun zabytków zaproponował, aby był to fragment ulicy Podgórnej, od Wrocławskiej do Zielonej. Komisja kultury i nauki Rady Miasta pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w tej sprawie. Ostateczną decyzję podejmą radni na wtorkowej sesji. Skutki finansowe ograniczą się jedynie do kosztów umieszczenia tablic z nazwą ulicy.

Zobacz również: Sąd uchylił decyzję wojewody

Rada zajmie się też trzema innymi propozycjami, dotyczącymi nazewnictwa ulic. Wszystkie odnoszą się do terenów na Morasku, a ich inicjatorem jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

Warto wiedzieć: Ulica 23 Lutego zostaje

Pierwsza z propozycji odnosi się do nadania drodze wewnętrznej, będącej własnością uczelni, nazwy Wszechnicy Piastowskiej. Jest to pierwsza nazwa UAM (funkcjonowała w latach 1919-1920), który w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia. Uroczyste otwarcie Wszechnicy Piastowskiej nastąpiło 7 maja 1919 r. Jej pierwszym rektorem został Heliodor Święcicki, prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół nauk, lekarz i społecznik.

Od 1920 r. nazwę Wszechnica Piastowska zmieniono na Uniwersytet Poznański, który ma być teraz patronem innej drogi wewnętrznej na Morasku. Droga ta w części jest własnością UAM, a w części należy do miasta. Nazwa Uniwersytet Poznański obowiązywała w latach 1920-1955 (w czasie wojny działalność była kontynuowana na tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich w Warszawie). Od 31 grudnia 1955 r. zmieniono ją na UAM.

Trzeci projekt uchwały przewiduje nadanie skwerowi, znajdującemu się na terenie kampusu na Morasku, nazwy Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Wśród założycieli PTPN byli między innymi językoznawca ksiądz Franciszek Ksawery Malinowski czy Tytus Działyński, twórca Biblioteki Kórnickiej, a jego pierwszym prezesem został August Cieszkowski.

Jedyna kobieta zamordowana w Katyniu
Janina Lewandowska była córką Józefa Dowbora-Muśnickiego. Urodziła się w 1908 r. w Charkowie w Rosji. W 1918 r. rodzina wróciła do Polski i osiedliła się w Lusowie. Już w gimnazjum (im. Generałowej Zamoyskiej w Poznaniu) interesowała się szybownictwem. Należała do Aeroklubu Poznańskiego, ukończyła Wyższą Szkołę Pilotażu na Ławicy. 3 września 1939 r. wyruszyła w kierunku Warszawy, chcąc dołączyć do 3. Pułku Lotniczego. 22 września dostała się do niewoli sowieckiej. Trafiła do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. 22 kwietnia 1940 r. została zamordowana przez NKWD w Katyniu.

Zobacz też:

Zobaczcie, skąd się wzięły najciekawsze naszym zdaniem nazwy ulic w Poznaniu. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Czarnucha? Mylna? Sprawdź, skąd wzięły się nazwy ulic w Poznaniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski