Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Mieszkańcy osiedla Polan przeciwni budowie myjni. "Zostaliśmy wprowadzeni w błąd" [ZDJĘCIA]

Cezary Hurysz
Cena wywoławcza na dzierżawę terenu przy ul. Pawiej wynosiła 3 złote za metr kwadratowy. Ostatecznie powstanie tam myjnia
Cena wywoławcza na dzierżawę terenu przy ul. Pawiej wynosiła 3 złote za metr kwadratowy. Ostatecznie powstanie tam myjnia Łukasz Gdak
Na osiedlu Polan działa już jedna myjnia samochodowa, a tuż obok powstaje druga. Mieszkańcy osiedla zaznaczają, że zostali wprowadzeni w błąd odnośnie właściciela i zastosowania działki. Spółdzielnia poinformowała ich, że teren jest prywatny oraz że nie ma innej możliwości jego zagospodarowania.

Przy wjeździe z ulicy Pawiej na osiedlu Polan w Poznaniu budowana jest myjnia bezdotykowa z sześcioma stanowiskami. Teren, na którym powstaje inwestycja, należy do spółdzielni.

- Nikt z nami nie konsultował budowy tej inwestycji. Teraz spółdzielnia zastrzega się, że działka jest prywatna, ale to nieprawda. Cena wywoławcza w przetargu na dzierżawę terenu wynosiła 3 złote za metr kwadratowy - mówi jedna z mieszkanek.

Inwestorem została firma Janusz Lejman Telco IT, która podczas przetargu zaproponowała najkorzystniejszą ofertę. Jak mówi radny osiedla Żegrze, inwestycja była konsultowana z członkami spółdzielni.

- Rada osiedla nie odpowiada za opiniowanie takich spraw, a jedynie doradza mieszkańcom. Podczas ostatniego spotkania z mieszkańcami osiedla Polan doradziłem, że mogą zwrócić się do zarządu o zerwanie umowy dzierżawy. To jednak wiąże się z karami finansowymi - mówi Łukasz Kapustka, przewodniczący zarządu osiedla Żegrze.

Pod petycją w sprawie przerwania budowy uzbierali ponad sto podpisów. Według informacji mieszkańców, Małgorzata Lejman, zastępca prezesa spółdzielni, jest matką inwestora, który buduje myjnię. Głos w tej sprawie zabrała również spółdzielnia mieszkaniowa. - Relacje pomiędzy właścicielem Telco IT, a zastępcą prezesa spółdzielni, zgodnie z przepisami prawa nie dyskwalifikowały inwestora z przystąpienia do przetargu - mówi Julia Tritt, rzecznik prasowy spółdzielni mieszkaniowej „Osiedle Młodych”.

Według mieszkańców budowa myjni spowoduje też zwiększenie ruchu samochodowego w obrębie osiedla.

- Naszym zdaniem po zrealizowaniu inwestycji, w obrębie osiedla zwiększy się hałas i emisja spalin. Pojawi się też problem z chemikaliami stosowanymi w myjni - mówi jedna z mieszkanek osiedla.

Zdaniem spółdzielni, inwestycja nie wpłynie na zwiększenie hałasu na osiedlu.

- Znajdować się ona będzie kilkadziesiąt metrów od budynków mieszkalnych. Dodatkowo zostaną nasadzone krzewy o wysokości minimum 1,5-2 metry w pasie od strony bloków. Poza tym, zgodnie z prawem, budowa myjni samochodowej nie wymaga uzyskania decyzji środowiskowej, ponieważ nie jest zaliczana do przedsięwzięć mogących oddziaływać na środowisko - mówi Julia Tritt.

Zobacz też:

W tej chwili w tym miejscu straszą jeszcze ruiny. Jednak już niedługo powstanie tu wielofunkcyjny obszar z miejscami do pracy, mieszkaniami oraz ogólnodostępną przestrzenią publiczną.Stara Rzeźnia w Poznaniu położona jest w północnej części centrum miasta w obrębie ul. Garbary, Grochowe Łąki i Północnej. 1 marca 1900 roku została otwarta jako Rzeźnia Miejska i była jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Stara Rzeźnia w Poznaniu: Tak wygląda w środku. Już wkrótce ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski