Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Koziegłowy kontra COŚ. Mieszkańcy szykują pozew zbiorowy

Bogna Kisiel
- Nic się nie zmienia. Przeciwnie, jest coraz gorzej - mówią mieszkańcy Koziegłów pytani o smród z COŚ.
- Nic się nie zmienia. Przeciwnie, jest coraz gorzej - mówią mieszkańcy Koziegłów pytani o smród z COŚ.
Koniec trucia przez Centralną Oczyszczalnię Ścieków! - mówią mieszkańcy Koziegłów. I zamierzają złożyć pozew zbiorowy do sądu, domagając się odszkodowania od Aquanetu.

- Wczoraj kancelaria prawna potwierdziła, że podejmie się prowadzenia tej sprawy - twierdzi Maria Noster, przewodnicząca Stowarzyszenia "Żyj Normalnie".

Pani Maria tłumaczy, że dochodzenie zadośćuczynienia objęłoby kwestie zdrowotne, prawa do życia w nieskażonym środowisku oraz spadku wartości nieruchomości.

- Cały czas nosiliśmy się z zamiarem wystąpienia do sądu - mówi Ewa Namysł ze stowarzyszenia. - Teraz mamy podstawy. Zakończył się trzeci etap badań, prowadzonych przez Politechnikę Wrocławską. Potwierdziły one wyniki badań Instytutu Ochrony Środowiska.

Zainteresowanie mieszkańców sprawą jest duże. Jeszcze za wcześnie przesądzać o tym, ile osób zdecyduje się na przystąpienie do pozwu. Spotkanie z mieszkańcami planowane jest na wrzesień.

- Walka nie potrwa miesiąc, rok. Trzeba nastawić się na długie lata - uważa M. Noster. - Ale ludzie są zdeterminowani.

Przekonała się o tym Barbara Śmiechowska, która mieszka przy Gdyńskiej. Po drugiej stronie ulicy ma COŚ. Z oczyszczalnią walczy od 10 lat.

- Niewiele zdziałałam - przyznaje pani Barbara, która chce domagać się odszkodowania za utraconą wartość gruntu. - Bo za utracone zdrowie, to możemy już nie zdążyć uzyskać pieniędzy. Nasi sąsiedzi w wieku pięćdziesięciu kilku lat umierają.

Z badań przeprowadzonych pod kierunkiem prof. Jerzego Zwoździaka wynika, że u osób mieszkających w sąsiedztwie COŚ częściej występują choroby układy oddechowego, pokarmowego oraz skóry. Trudno dziś ostatecznie przesądzić czy są one spowodowane zanieczyszczeniami emitowanymi przez oczyszczalnię. Chcąc mieć pewność, należałoby przeprowadzić badania kliniczne.

- Musimy bronić się przed tym, co jest, i nie dopuścić do tego, co będzie - twierdzi E. Namysł. I wyjaśnia: - Priorytetem powinna być nie tylko walka z COŚ. Nie możemy dopuścić do budowy następnej bomby ekologicznej czyli spalarni śmieci.

Prawdopodobnie to wyniki badań spowodowały, że Aquanet, nie czekając na pieniądze z UE, przyspieszył niektóre inwestycje. Już w 2014 r. ma być przykryty jeden z czterech osadników. Przewiduje się też modernizację instalacji oczyszczania powietrza co ograniczy emisję odorów i bioareozoli, posadzenie drzew, by ograniczyć rozprzestrzenianie się odorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski