Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko Ławica powoli odbudowuje siatkę połączeń. Koronawirus przyniósł ogromne straty. Dodatkowym problemem są odszkodowania

Emilia Bromber
Emilia Bromber
Wideo
od 16 lat
Linie lotnicze powoli odtwarzają siatkę połączeń z poznańskiej Ławicy. Pasażerowie jednak, ze względu na wciąż zmieniające się restrykcje i niepewną sytuację, bardzo ostrożnie podchodzą do latania. Ławica ma problemy finansowe nie tylko przez pandemię. Lotnisko musi wypłacać odszkodowania w związku z obszarem ograniczonego użytkowania. Oszczędności lotnisko musiało szukać w zmianach kadrowych i na działalności operacyjnej.

Rok pełen trudności na lotnisku Ławica

Niedawno minął rok od momentu wprowadzania restrykcji związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19. Ten ciężki czas, oprócz ludności i gospodarek, szczególnie dotknął branżę lotniczą.

– Dla wszystkich lotnisk to był najcięższy rok w dziejach. Rok temu ruch lotniczy zupełnie zamarł. Mieliśmy okres absolutnego zamknięcia, a następnie chwilowe odmrożenie, podczas letniego rozkładu lotów – tłumaczy Błażej Patryn, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Poznań-Ławica. – Mimo to, dość kuriozalne jest, że zeszłego lata mieliśmy najbogatszą ofertę kierunków linii regularnych – dodaje.

Kroniki Głosu Wielkopolskiego: Lotnisko Ławica

od 16 lat

Po tej chwili ożywienia przyszły kolejne fale wzrostu zakażeń koronawirusem, które ponownie spowodowały kolejne zmiany w rozwoju i odbudowie siatki połączeń.

– Aż do przełomu roku, kiedy połączeń lotniczych z Poznania praktycznie rzecz biorąc nie było, albo była ich minimalna ilość – mówi rzecznik.

Koronawirus utrudnia latanie

Jak tłumaczy rzecznik lotniska, obecnie Ławica jest na etapie odtwarzania siatki połączeń. W tym przypadku brane są pod uwagę obowiązujące w danym miejscu restrykcje, dotyczące przemieszczania się oraz turystyki.

– Sytuacja w wielu miejscach jest bardzo zróżnicowana – mamy przypadki zamknięcia granic, godziny policyjne, kwarantanny, ilość różnych testów, zarówno przy wylocie, jak i przy odlocie – tłumaczy rzecznik lotniska.

Poznańskie lotnisko Ławica od prawie roku zmaga się z ogromnymi problemami finansowymi z powodu koronawirusa. Drastycznie spadła liczba pasażerów oraz połączeń lotniczych. Co gorsze, aktualnie z Ławicy nie latają żadne samoloty rejsowe. To dlatego, że wszystkie największe linie lotnicze same zawiesiły swoje połączenia z Poznania z uwagi na niewielką liczbę pasażerów. Aktualnie lotnisko Ławica praktycznie jest opustoszałe. Zobaczcie w naszej galerii, jak wygląda pusta Ławica.Kolejne zdjęcie--->

Ławica świeci pustkami. Z poznańskiego lotniska nie latają ż...

Drugą kwestią są motywy, dla których potencjalny pasażer chciałby gdzieś polecieć.

– Nie ma koncertów czy wydarzeń sportowych. W wielu miejscach zamknięte są muzea, kawiarnie i restauracje. Nie wszędzie działa branża turystyczna. Zamknięte są hotele – wylicza Błażej Patryn. – To wszystko sprawia, że potencjalny pasażer, który chciałby się oderwać od tej smutnej rzeczywistości, nie ma powodu do tego, żeby gdzieś polecieć – objaśnia.

Stan ciągłej niepewności

Temu wszystkiemu towarzyszy ciągła niepewność i obawy odnośnie tego, jak będą się zmieniały restrykcje.

– Wylatującym pasażerom towarzyszy wiele obaw dotyczących sytuacji w krajach, do których się udają. Wracając natomiast, mamy obawy, czy będziemy mieli kwarantannę, jak się będą zmieniały przepisy – mówi rzecznik.

Cała ta paleta ważnych elementów nie pozwala na pełną realizację latania, takiego do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. To blokuje dynamiczny rozwój, a linie lotnicze powoli odtwarzają połączenia.

– Póki co pasażerowie obawiają się i podchodzą bardzo ostrożnie do tego, czy chcą gdzieś polecieć. Specjaliści szacują, że ruch lotniczy do stanu sprzed pandemii powróci za 2-3 lata – objaśnia.

Te przewidywania jednak, jak większość w dzisiejszych czasach, także mogą się zmienić.

Trudna sytuacja finansowa Ławicy

Sytuacja lotniska w Poznaniu jest wyjątkowo trudna, ponieważ oprócz kwestii epidemii i braku przychodów, wynikającego z wprowadzonych restrykcji, Ławica ma duże problemy dotyczące wypłat odszkodowań w związku z obszarem ograniczonego użytkowania.

Takie obszary wprowadzone zostały przepisami ustawy Prawo ochrony środowiska z 2001 roku, a wokół Portu Lotniczego Poznań-Ławica obowiązują one od 2012 roku uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Na podstawie tych przepisów właściciele nieruchomości mogą ubiegać się o odszkodowania za spadek wartości ich nieruchomości w związku z nadmiernym hałasem.

- To pokazuje, jak wyjątkowo trudna jest sytuacja portu lotniczego w Poznaniu, bo takiej sytuacji nie ma żaden port lotniczy w Polsce. Z jednej strony pandemia, a z drugiej wypłata odszkodowań. Te dwa elementy bardzo mocno wpłynęły na trudną sytuację finansową lotniska – mówi rzecznik.

Zmiany kadrowe na Ławicy

Już w ubiegłym roku lotnisko zostało poproszone o dokonywanie oszczędności, które można zrealizować albo na działalności operacyjnej i na utrzymaniu terminala, albo poprzez zwolnienia.

- Na szczęście nie było zwolnień grupowych. Cały czas w porozumieniu ze związkami zawodowymi dokonywaliśmy odpowiednich redukcji. Niestety nie obyło się też bez redukcji zatrudnienia – tłumaczy Patryn.

Wszystko zmierzało do tego, żeby oszczędzić jak największą ilość etatów, a z drugiej strony, żeby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie portu.

- Przypomnijmy, że portu nie można po prostu zamknąć – lotnisko obsługuje nie tylko operacje pasażerskie, ale też wojskowe, cargo i prywatne, a jego funkcjonowanie jest niezbędne dla regionu – objaśnia rzecznik.

Lotnisko ma nadzieję, że lato 2021 przyniesie trochę optymizmu. Niedługo uruchomione zostaną dwa nowe połączenia – od 11 czerwca linią Wizz Air z poznańskiej Ławicy polecieć będzie można do chorwackiego Splitu. Jesienią natomiast biuro podroży TUI wprowadzi loty z Poznania do Zanzibaru.

75 zdjęć Poznania z lat 90.

Kultowe kino Bałtyk, które zostało zamknięte w 2002 roku.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

75 niezwykłych zdjęć Poznania z szalonych lat 90. Tak wtedy ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski