Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jazz, klasyka, organy i koncert fizyków

Marek Zaradniak
Mimo wieku Jan Ptaszyn Wróblewski wciąż koncertuje
Mimo wieku Jan Ptaszyn Wróblewski wciąż koncertuje Tomasz Kamiński
Moi pierwsi mistrzowie to koncert Jana Ptaszyna Wróblewskiego jaki w środę odbedzie się w Auli UAM z okazji konferencji „Physics Of Magnetism”

Na dwa niezwykłe koncerty z okazji międzynarodowej konferencji „Physics Of Magnetism” zapraszają Instytut Fizyki Molekularnej PAN oraz Wydział Fizyki UAM. W środę w Auli UAM odbędzie się koncert Jan Ptaszyn Wróblewski Sextet -”Moi pierwsi mistrzowie” . W czwartek w Katedrze Poznańskiej odbędzie się Koncert dla Poznania.

Jan Ptaszyn Wróblewski to nie tylko jeden z nestorów polskiego jazzu, ale i jedna z najbarwniejszych postaci polskiej sceny muzycznej. Ja przyznaje do swoich pierwszych mistrzów zalicza Krzysztofa Komedę, w którego legendarnym Sekstecie grał w połowie lat 50. i Andrzeja Trzaskowskiego, którego spotkał w 1958 roku w zespole Jazz Believers gdy z Poznania przeniósł się do Krakowa.

Jan Ptaszyn Wróblewski to nie tylko znakomity saksofonista, klarnecista, pianista, kompozytor i aranżer, ale i popularyzator jazzu, były długoletni prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Ten urodzony w Kaliszu i zawsze podkreślający swe związki z Wielkopolską artysta 27 marca tego roku ukończył 81 lat. Mimo wieku jest ciągle aktywny. W środę wieczorem w Auli UAM towarzyszyć będą mu saksofonista Henryk Miśkiewicz, trębacz Robert Majewski, kontrabasista Sławek Kurkiewicz, perkusista Marcin Jahr i pianista Wojciech Niedziela. Taki zestaw nazwisk gwarantuje najwyższą jakość muzyki.

Dodajmy, że w 1958 roku Ptaszyn był jedynym Polakiem grającym w młodzieżowej orkiestrze jazzowej na festiwalu w Newport. Warto też przypomnieć, że w połowie lat 50. minionego wieku ten znakomity artysta studiował na Politechnice Poznańskiej mechanizację rolnictwa. Ptaszyn to osobowość, której życie mogło by się stać materiałem na niezły film.

Ale niezwykłe osobowości zagrają też w czwartek podczas Koncertu dla miasta. Bowiem organista Adam Krysztofiak jest słuchaczem Międzynarodowego Studium Doktoranckiego Instytutu Fizyki Molekularnej PAN, a drugi z solistów również organista Ireneusz Weymann jest profesorem w Zakładzie Fizyki Mezoskopowej Wydziału Fizyki UAM. Razem z nimi zagra trębacz Damian Kurek. W programie m.in. kompozycje Leona Boelmanna, Jeana Lamnglaisa i Mariana Sawy.

Jan Ptaszyn Wróblewski Sextet - Moi pierwsi mistrzowie, Aula UAM (ul. Wieniawskiego1), 28 czerwca, godzina 19, bilety: 15-35 zł
Koncert dla Poznania - Katedra Poznańska (Ostrów Tumski17), 29 czerwca, godzina 18, wstęp wolny

Przegląd kulturalny Mateusza Frąckowiaka - Na co warto się wybrać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski