Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To ostatnia edycja festiwalu Era Jazzu. Odbywał się od 25 lat. Dlaczego z Poznania znika kolejny festiwal?

Zuzanna Turkiewicz
Zuzanna Turkiewicz
Festiwal Era Jazzu od 25 lat zadowalał serca miłośników jazzu w Poznaniu. Organizator i twórca koncertów jazzowych, Dionizy Piątkowski, ogłosił, że koncert 14 kwietnia w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu będzie już ostatnim wydarzeniem z cyklu. Jakie są tego powody? Czego możemy się spodziewać na finałowej gali?

Ostatni koncert Ery Jazzu

14 kwietnia o godz. 19:00 odbędzie się ostatni, galowy koncert Ery Jazzu w Auli UAM. Tym razem sceną zawładną artyści albumu "Black Lives - From Generation To Generation" oraz trio: Vas/Bukowski/Szmańda. Black Lives skupia kilkudziesięciu muzyków, których łączy idea Black Lives Matter. Celem tej myśli jest walka z rasizmem na świecie. W tej wersji widowiskowej zagra kilkunastu z tych twórców.

Twórca tego cyklu podkreśla wyjątkowość ostatniego widowiska festiwalu. Tą nietuzinkowość zdaniem organizatora, Dionizego Piątkowskiego, zapewnią przede wszystkim artyści.

- Galowy koncert w poznańskiej Auli UAM będzie miał szczególny charakter. Gwiazdą będzie międzynarodowa formacja Black Lives. Ich muzyka czerpie z tradycji AACM, new black music, wpływów afrykańskich, ale zawiera w sobie także hip-hop, jazz, funk, rock, fusion, rap, nu-jazz, soul, blues, karaibski jazz, poetry. Sztandarowy album ”From Generation To Generation” stał się sensacją w minionym sezonie, a zespół Black Lives uznano za jazzową grupę roku (Deutsches Jazz Preis- Band of the Year International) – tłumaczy.

Równie duże zainteresowanie powinien wzbudzić drugi z koncertów. Trio zaprezentuje kompozycje wybitnego poznaniaka, Krzysztofa Komedy, w wersji brzmień organów Hammonda. To pierwsza taka interpretacja od czasów, gdy z muzyką Komedy mierzyli się Wojciech Karolak, Krzysztof Sadowski i Czesław Niemen.

Bence Vas jest wybitnym wirtuozem gry na organach Hammonda i nadaje kompozycjom Komedy nowych barw i nastrojów – wyjaśnia Piątkowski. - Węgierski artysta do zespołu zaprosił wibrafonistę Dominika Bukowskiego oraz poznańskiego perkusistę Krzysztofa Szmańdę.

To ostatnia edycja festiwalu Era Jazzu. Odbywał się od 25 lat. Dlaczego z Poznania znika kolejny festiwal?

Era Jazzu znika z kalendarza

Z mapy Poznania zniknęło już wiele festiwali muzycznych. Do ich grona dołącza teraz Era Jazzu. Dionizy Piątkowski, szef oraz pomysłodawca tego cyklu, zdradza, co było powodem takiej decyzji:

- Zakończenie cyklu koncertowego Era Jazzu jest decyzją przemyślaną i konsekwencją wielu zdarzeń przyczynowo-skutkowych: od pandemii, która zdziesiątkowała rynek muzyczny, po trudności z pozyskiwaniem partnerów finansowych dla nieszablonowego projektu – mówi. - Nie bez znaczenia jest tutaj także symboliczne, niewystarczające zaangażowanie miasta.

- Ostatni koncert Ery Jazzu jest także moim jubileuszem „30/50/70”. Celebruję 30 lat pracy impresaryjnej, 50 lat pracy dziennikarskiej i nobliwe 70. urodziny - dodaje.

Ceny biletów na koncert finałowy, 14 kwietnia, wahają się między 100-200 zł.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Tuż obok budynku ma zostać również stworzony Park Wody i Muzyki.

Tak będzie wyglądać nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznan...

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski