Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy sztuczna inteligencja pomoże wyżywić świat? Przed nami Poznański Festiwal Nauki i Sztuki. Poznaliśmy program! Co się będzie działo?

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
26 marca przedstawiciele różnych uniwersytetów przedstawili niektóre elementy programu Poznańskiego Festiwal Nauki i Sztuki, który odbędzie się już w kwietniu.
26 marca przedstawiciele różnych uniwersytetów przedstawili niektóre elementy programu Poznańskiego Festiwal Nauki i Sztuki, który odbędzie się już w kwietniu. Robert Woźniak
Poznański Festiwal Nauki i Sztuki zbliża się wielkimi krokami. W tym roku odbędzie się po raz 27. Wszyscy zainteresowani będą mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, np. co to jest sztuczna empatia, jak zrobić ubranie dla pieska oraz czy Chat GPT jest dobrym dietetykiem. Na Uniwersytecie Przyrodniczym naukowcy spróbują dowiedzieć się, czy sztuczna inteligencja pomoże wyżywić świat.

27. Poznański Festiwal Nauki i Sztuki. Co z tą sztuczną inteligencją?

- Jest to wspaniałe, że możemy się dzielić naszymi osiągnięciami. To jest nauka podana w bardzo przystępnej formie dla szeroko rozumianego odbiorcy, który będzie zarówno osobą dorosłą, seniorem, ale przede wszystkim będą to dzieci

- mówi prof. dr hab. Piotr Goliński, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Festiwal będzie odbywać się w dniach 15-20 kwietnia po raz 27., a tematem wiodącym jest sztuczna inteligencja.

Czytaj także: Cmentarzysko pustych lokali na Starym Rynku w Poznaniu. "Miasto straciło swoją duszę!". Zobacz galerię!

Organizatorami Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki jest osiem uniwersytetów: im. Adama Mickiewicza, artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz, ekonomiczny, przyrodniczy, medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Politechnika Poznańska, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego, Akademia Wychowania Fizycznego, ale także Polska Akademia Nauk i Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (Laboratorium Wyobraźni).

Program Festiwalu. Co się będzie działo?

Akademia Muzyczna zorganizuje warsztaty dla dzieci i młodzieży pt. "Muzyczne sztuczki z inteligencją". Uczestnicy przeniosą się w fantastyczny świat muzyki i sztucznej inteligencji, gdyż podczas zajęć dowiedzą się, jak technologia może być używana do stworzenia magicznych dźwięków. W tym roku Akademia Muzyczna zorganizuje również koncert na zakończenie festiwalu. Będzie to wydarzenie intermedialne, wykorzystujące techniki live electronics, live video, algorytmy muzyczne i sztuczną inteligencję.

Akademia Wychowania Fizycznego zaprasza na warsztaty, na których wspólnie zastanowimy się, jak sztuczna inteligencja wkracza do tańca, będziemy mogli zapoznać się z przykładami wykorzystania AI w różnych dziedzinach tańca, a także z podstawami neurobiologii i zbudować własną sieć neuronalną. Na Politechnice naukowcy przygotowali wykłady z dziedziny fizyki, chemii i informatyki. Będzie można sprawdzić czy można usiąść na krześle Fakira, będzie to jednak całkowicie bezpieczne. Odbędzie się również wykład o tym czy "Terminator" mógłby być filmem proroczym czy o katastrofach programistycznych.

Czy Chat GPT jest dobrym dietetykiem? Odpowiedź znajdą naukowcy z Uniwersytetu Medycznego

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza na wydziale chemii będzie można się dowiedzieć czy sztuczna inteligencja jest nieomylna w wyjaśnianiu przestępstw chemicznych czy w kryminalistyce. Na wydziale matematyki natomiast okaże się, czy sztuczna inteligencja zastąpi matematyków oraz co to jest sztuczna empatia. Na Uniwersytecie Ekonomiczny natomiast naukowcy będą mówić o pieniądzach przyszłości, budowaniu marki, sprawiedliwym handlu czy o tym, jak influenserzy próbują wpłynąć na nasze decyzje zakupowe.

Uniwersytet Przyrodniczy przygotował wykłady nt. tego, czy sztuczna inteligencja pomoże wyżywić świat i ochronić klimat. Dowiemy się również co sztuczna inteligencja wie o porach roku oraz czy jest możliwe wykorzystanie jej w rozwoju miast. Na Uniwersytecie Medycznym dowiemy się czy Chat GPT jest dobrym dietetykiem, a o temacie biologicznych mechanizmów wpływu papierosów i napojów opowie dr Eryk Matuszkiewicz. Na Uniwersytecie Artystycznym natomiast będziemy mogli dowiedzieć się nt. krytycznych reakcji na sztuczki sztucznej inteligencji wyrażanych za pomocą sztuki. Będą również warsztaty z szycia ubiorów dla zwierząt z wykorzystaniem technik unikatowych. Później zostaną przekazane do schroniska dla zwierząt w Poznaniu.

Jest to jednak tylko zajawka. Więcej informacji sukcesywnie będzie pojawiać się na stronach uniwersytetów. Tam również prowadzone są zapisy na warsztaty.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Wieczne i niekończące się remonty w Poznaniu stały się dla internautów inspiracją do tworzenia memów.

Nawet Biden jest zszokowany! Internauci mają niezłą bekę z P...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski