Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gońcy dostarczą informacje o podatku do 125 tys. mieszkańców

Marta Danielewicz
Gońcy dostarczą informacje o podatku do 125 tys. mieszkańców
Gońcy dostarczą informacje o podatku do 125 tys. mieszkańców Ludwik Kostuo
Wraz z Nowym Rokiem zmieniły się konta bankowe, a także wzrósł podatek od nieruchomości w Poznaniu. Od 23 stycznia do 19 lutego decyzje o wysokości podatku dostarczać będą wynajęci przez urząd gońcy

Nowy Rok przyniósł wiele zmian w Urzędzie Miasta. Niestety przyniósł też podwyżki. Podatek od nieruchomości wzrósł o cztery dziesiąte procent. Teraz poznaniacy będą płacili o jeden grosz więcej za każdy metr kwadratowy mieszkania i o 10 groszy więcej za każdy metr powierzchni, na której prowadzą działalność gospodarczą. Również numery kont, na które będzie można uiszczać opłaty uległy zmianie. Urząd Miasta zrezygnował z usług poprzedniego banku.

- Teraz wszystkie płatności przejął bank PKO BP SA dlatego nasi kontrahenci dostaną nowe numery indywidualne, które będą tylko do nich przypisane. Jeżeli mieszkaniec zagubi swój numer, to niestety nie  będzie mógł skorzystać z numeru konta sąsiada - tłumaczy Barbara Sajnaj skarbik Urzędu Miasta Poznania. Decyzje i urzędowe przesyłki również będzie dostarczać inna firma. Listy z informacją o wysokości podatku od nieruchomości przekaże mieszkańcom 105 gońców. - Od 23 stycznia do 19 lutego, od poniedziałku do soboty, w godzinach między 9 a 20 gońcy będą musieli dostarczyć listy do 125 tysięcy mieszkańców - mówi Barbara Sajnaj.

Jeśli goniec nie dostarczy decyzji skutecznie, zajmie się tym nowy operator, wyłoniony w przetargu, firma InPost.

- Gońcy mają trzy próby dotarcia do mieszkańca. Potem firma InPost zajmie się dostarczeniem decyzji. Jeżeli mieszkaniec nie odpowie dwa razy na awizo, to zgodnie z prawem uznajemy, że decyzja została dostarczona - komentuje Barbara Sajnaj. Dzięki współpracy z InPostem miasto ma zaoszczędzić prawie 300 tysięcy złotych.

- Wydział obsługi wybrał  firmę InPost, bo ta oferowała najniższą kwotę. Liczymy na to, że takie problemy były z przesyłkami sądowymi, tu nie będą miały miejsca - komentowała Hanna Koszczyńska-Karaś dyrektor wydziału finansowego Urzędu Miasta.

Poznaniacy mogą uiścić opłaty za podatek od nieruchomości w 41 oddziałach banku PKO z wyłączeniem filii i agencji. Jest również możliwość zapłaty kartami płatniczymi w 74 terminalach, które są zlokalizowane w placówkach miasta oraz banku.

- W razie gdyby kogoś nie było w domu i nie otrzymałby od nas informacji o wysokości podatku, zawsze może się kontaktować z naszym call center, bądź zdobyć informacje osobiście w oddziale podatkowym przy ulicy Słowackiego. Dla klientów dostępne jest też biuro obsługi i wydział finansowy - tłumaczy Barbara Sajnaj.

Opłaty za podatek od nieruchomości zostały rozłożone na raty. Pierwszą trzeba zapłacić do 15 marca, następną dopiero w maju, a potem we wrześniu i listopadzie.

Łączna kwota, która zasili budżet miasta z tytułu opłaty podatków od mieszkańców, w tym podatku od nieruchomości ma wynieść 57, 3 miliony złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski