Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Dobrego Smaku - Poznań kulinarną stolicą Polski [FILM]

Elżbieta Podolska
Jedną z atrakcji poznańskiego Festiwalu Dobrego Smaku - tak jak w 2010 roku - będą tradycyjne, swojskie wędliny
Jedną z atrakcji poznańskiego Festiwalu Dobrego Smaku - tak jak w 2010 roku - będą tradycyjne, swojskie wędliny Fot. Andrzej Szozda
Która restauracja przygotowuje najlepszą czerninę, kto piecze najbardziej smakowite ciasto drożdżowe, a czyja nalewka będzie smakowała jurorom najbardziej? To wyjaśni się podczas V jubileuszowego Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku, który tym razem potrwa cztery dni - od 12 do 15 sierpnia.

Każdy też może zostać jurorem i oceniać ciasta drożdżowe. Wystarczy wejść na stronę internetową festiwalu, przeczytać regulamin i wysłać zgłoszenie. Dwanaścioro tych, którzy napiszą najlepsze uzasadnienie zostanie zaproszonych do jury.

PRZECZYTAJ JAK BYŁO NA FESTIWALU DOBREGO SMAKU W 2010 ROKU:
Poznań: Od czwartku święto smakoszy na Starym Rynku
Trwa Festiwal Dobrego Smaku na poznańskim Starym Rynku
Poznań: Ostatni dzień smakowych szaleństw

Nowością są spotkania dla najmłodszych dzieci. Maluchy od 4 do 10 lat będą mogły uczyć się gotować, rozpoznawać i próbować najdziwniejszych smaków. Warsztaty dla najmłodszych poprowadzi doskonale znana z programów kulinarnych Katia Roman-Trzaska. Dziecięce Warsztaty Smaku są bezpłatne, ale wcześniej trzeba się będzie na nie zapisać.

Smakosze, którzy zjadą na największą kulinarną imprezę w Polsce będą mieli co degustować, w tym roku bowiem na stoiskach pojawią się m.in. produkty lokalne i tradycyjne ze wszytkach regionów naszego kraju - od bryndzy podhalańskiej poprzez miód drahimski, po ryby z Kaszub i sery owcze z Mazur.

Będą również wystawcy oferujący specjały spoza Polski - węgierskie kiełbasy, greckie oliwy, austriackie wina, piwa z Belgii czy bułgarskie marynowane papryczki. Dla wyjątkowych smakoszy będę także ostrygi z Bretanii.

- Natomiast zdecydowanie nie będzie ręczników, sweterków, jarmarcznych urządzeń gdaczących jak kury czy plastikowych węży - zdecydowanie twierdzi Wojciech Lewandowski, producent festiwalu.

- Patrząc na rozwój tej imprezy, wiem, że pieniądze, którymi ją dofinansowujemy, nie są wydane na darmo - twierdzi Jan Grabkowski, starosta poznański. - Jak co roku niedziela na scenie należeć będzie do powiatu.

Pasjonaci będą mogli wziąć udział w Laboratoriach Smaku i posiąść wiedzę na temat win, piwa, nalewek i nauczyć się odróżniać oscypek, gołkę i redykołkę.

Oczywiście, dobry smak dotyczyć będzie także koncertów, które codziennie odbywać będą się na scenie. Jazz, muzyka etniczna i folkowa - to główne nurty prezentowane w muzycznej części imprezy. Coś dla siebie znajdą także miłośnicy muzyki klasycznej, gitarowej i piosenki literackiej.

Więcej filmów w serwisie Głos.TV:
Goście Letniego Pogotowia Sztuki
Trwają prace na Bułgarskiej
10 i 12 lat dla Jakuba Tomczaka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski