MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy taki sprzęt na świecie trafił do szpitala w Poznaniu! Pozwala przygotować młodych lekarzy do badania wcześniaków

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Koszt jednego symulatora to ok. 400 tys. złotych. Szpital w Poznaniu jest jednym z czterech w Polsce, które dostały urządzenie
Koszt jednego symulatora to ok. 400 tys. złotych. Szpital w Poznaniu jest jednym z czterech w Polsce, które dostały urządzenie Nicole Młodziejewska
Pozwala badać wzrok dzieci już od 4-go tygodnia życia. Choć to tylko symulator, to mruga oczami i płacze. To pierwszy taki sprzęt na świecie i trafił właśnie do poznańskiego szpitala.

Do Kliniki Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu trafił najnowocześniejszy sprzęt na świecie. To symulator szkoleniowy, który umożliwia młodym lekarzom naukę badania siatkówki oka u wcześniaków.

– Ten zakup jest gigantycznym postępem, jeśli chodzi o możliwości szkoleniowe młodych lekarzy. Sama jestem osobą, która kiedyś uczyła się na własnych błędach i dobrze wiem, jaki to ogromny wysiłek – nie kryje radości prof. Anna Gotz-Więckowska, kierownik kliniki.

Symulator oparty jest o wirtualną rzeczywistość. Jednak zanim początkujący lekarze zaczną ćwiczyć na nim badanie, muszą wcześniej ukończyć kurs teoretyczny z obsługi urządzenia. Po nim mogą pracować ze sprzętem.

– Praca na symulatorze polega na założeniu czegoś w rodzaju hełmu, dzięki czemu widać wirtualny obraz siatkówki, który jest zgodny z rzeczywistym. Można nawet porównać ze sobą obrazy zdrowego i chorego oka – tłumaczy Piotr Siedlecki z firmy ABJ Vision, dystrybutor niemieckiego producenta symulatora.

Oprócz bardzo rzeczywistego obrazu, jaki zapewnia oprogramowanie, symulator odzwierciedla też zachowania małego pacjenta. Sztuczna główka potrafi ruszać oczami, a nawet wydawać dźwięki płaczu, by jak najbardziej odwzorować realne sytuacje.

– Dzięki temu symulatorowi pomijamy to, czego najbardziej boją się pacjenci, czyli, że lekarze się na nich uczą. Ono daje nam możliwość tej nauki w świecie wirtualnym – mówi prof. Anna Gotz-Więckowska.

– W momencie, kiedy najpierw nauczymy się na symulatorze, a dopiero później staniemy przed prawdziwym pacjentem, to będziemy zupełnie innym specjalistą.

Badania przesiewowe wzroku u wcześniaków są niezwykle ważne. W klinice przy ul. Szamarzewskiego miesięcznie bada się około setkę tak małych dzieci.

– Diagnoza na tym etapie ma kluczowe znaczenie. Każde zwlekanie z podjęciem decyzji o leczeniu może skutkować ślepotą – podkreśla prof. Gotz-Więckowska.

Poznań to jeden z czterech ośrodków w Polsce, które otrzymały takie symulatory. Są one pierwszymi takimi urządzeniami na świecie. Ich zakup był możliwy dzięki wsparciu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski