Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boją się, że w miejscu pawilonów handlowych powstanie zamknięte osiedle. Spadkobiercy dawnych właścieli chcą zwrotu nieruchomości

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Nieruchomość w rejonie ulicy Obrzyca na osiedlu Piastowskim w Poznania została wywłaszczona w styczniu 1966 r. pod budowę osiedla mieszkaniowego Rataje. Teraz spadkobiercy dawnych właścicieli starają się o zwrot nieruchomości. Starosta poznański orzekł o wydaniu im gruntów. Miasto i dzierżawcy pawilonów złożyli odwołanie od tej decyzji. Wojewoda wielkopolski poinformował, że rozpatrzy je do 25 czerwca.
Nieruchomość w rejonie ulicy Obrzyca na osiedlu Piastowskim w Poznania została wywłaszczona w styczniu 1966 r. pod budowę osiedla mieszkaniowego Rataje. Teraz spadkobiercy dawnych właścicieli starają się o zwrot nieruchomości. Starosta poznański orzekł o wydaniu im gruntów. Miasto i dzierżawcy pawilonów złożyli odwołanie od tej decyzji. Wojewoda wielkopolski poinformował, że rozpatrzy je do 25 czerwca. Łukasz Gdak
Mieszkańcy osiedla Piastowskiego boją się, że na ich terenie w miejscu pawilonów handlowych przy ul. Obrzyca powstanie zamknięte osiedle. – Kto to wymyślił? – dziwi się pani Maria, która mieszka na os. Piastowskim od 51 lat. – Chcę, aby te pawilony tutaj były, dopóki żyję.

Zdaniem pani Zofii, także wieloletniej mieszkanki os. Piastowskiego, oddanie terenu spadkobiercom byłych właścicieli i zburzenie pawilonów byłoby skandalem.

– Przychodzę tu codziennie, tutaj wszystko można załatwić. Na ryneczek na Jagiellońskim już nie jestem w stanie dojść – twierdzi pani Zofia, z wysiłkiem ciągnąc torbę na zakupy na kółkach. – Mam niepełnosprawną córkę, muszę szybko wracać do domu.

– Mówią, że walczą o starych, ale to nieprawda – dodaje inna.

Czytaj też: Rataje: Deweloper chce budować bloki. Przynajmniej dwa [ZDJĘCIA]

W pawilonach można kupić wszystko. Są tutaj sklepy spożywcze, z artykułami elektrycznymi, rowerami, odzieżowymi, jest obuwniczy, warzywniczy, pasmanteria, kwiaciarnia, apteka, kiosk, zielarnia, mięsny, optyk, cukiernia, a także solarium, kosmetyczka, poczta. Klienci i sprzedający znają się, sprzedawca wie, jakie bułki lubi pani Kasia, można porozmawiać i poplotkować. Wszyscy twierdzą, że petycję w obronie pawilonów już podpisali, zebrano już kilkaset podpisów.

– Chodzą też po blokach i zbierają podpisy – mówi pani Danuta. – Kilka lat temu też była w tej sprawie petycja, również ją podpisałam.

Jak wynika z danych GUS dotyczących zieleni miejskiej Poznań jest metropolią, w której 20 proc. terenu miasta zajmują lasy gminne, parki i zieleń uliczna. Niestety, przy bliższej analizie okazuje się ta zieleń w mieście faktycznie jest, ale albo na jego obrzeżach, albo tam, gdzie nie ma mieszkańców. Zobacz, w których dzielnicach Poznania jest najwięcej zieleni, a gdzie najmniej ---->

Zobacz, gdzie w Poznaniu najbardziej brakuje zieleni. Są uli...

Starosta chce oddać teren spadkobiercom dawnych właścicieli

Pani Jola, właścicielka jednego ze sklepów przypomina, że dawni właściciele sprzedali te grunty. – Inną wartość miały, gdy było to pole buraków, a inną mają teraz – uważa pani Jola. – Nasz niepokój budzi decyzja Starostwa Powiatowego, które zdecydowało o zwrocie tych terenów spadkobiercom.

Protest przeciwko wycince drzew:

Nieruchomość została wywłaszczona w styczniu 1966 r. pod budowę osiedla mieszkaniowego Rataje. – W ocenie miasta cel wywłaszczenia został zrealizowany poprzez wybudowanie pawilonów handlowych w drugiej połowie lat 60. Pawilony handlowe zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądowo-administracyjnym wpisują się w pojęcie budowy osiedla mieszkaniowego, ponieważ stanowią jego infrastrukturę – wyjaśnia Szymon Prymas, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.

Warto wiedzieć: Jest plan dla os. Polan. Spółdzielnia może wybudować dwa budynki. Poznań zapłaciłby odszkodowanie, gdyby zamiast bloków pojawiła się zieleń

Miasto i dzierżawcy pawilonów złożyli odwołanie od decyzji starosty poznańskiego, który orzekł o zwrocie tej nieruchomości. Wojewoda wielkopolski poinformował, że rozpatrzy je do 25 czerwca.

Ciąg pawilonów, znajdujących się nieco dalej od ul. Obrzyca ich dzierżawcy sami wybudowali. – Kiedyś były tu stragany, chcieliśmy ucywilizować handel – tłumaczy pani Danuta, która prowadzi swój sklep od 25 lat. – Jak stawialiśmy pawilony, to nikt nie mówił, że ten teren jest do zwrotu. Miasto urządziło park na Ratajach, stawia ławki, za pawilonami wybudowało drogę rowerową, a teraz to wszystko ma przepaść, bo wybudują tu bloki.

Sprawdź: Reprywatyzacja po poznańsku, czyli oddaj moje dwa metry kwadratowe

Plan miejscowy: To teren pod usługi

Łukasz Olędzki z MPU podkreśla, że nie ma takiego zagrożenia. – W 2015 roku Rada Miasta uchwaliła plan zagospodarowania „Osiedle Piastowskie”. Działka, na której zlokalizowane są pawilony, jest terenem przeznaczonym pod zabudowę usługową – mówi Olędzki. I przypomina: – Do prac nad planem przystąpiono ze względu na liczne postępowania o zwrot nieruchomości i związane z tym zagrożenia dla ładu przestrzennego osiedli, wynikające z niekontrolowanego dogęszczania zabudowy. Ma on charakter ochronny.

– Każdy plan można zmienić – uważa pani Jola. Natomiast pani Danuta dodaje: – To prawda, że nic nie jest przesądzone, ale w ubiegłym roku kładli za naszymi sklepami przyłącza ciepłownicze. Robotnicy powiedzieli nam, że robią to dla dewelopera.

Zobacz też:

Choć najpopularniejszym typem zabudowy w ostatnim czasie są domy w zabudowie szeregowej, to jednak dla wielu osób spełnieniem marzeń jest dom wolnostojący z własnym ogrodem. W ostatnich miesiącach takich nieruchomości na sprzedaż w Poznaniu i bezpośrednich okolicach pojawiło się całkiem sporo. Niektóre z nich to domy wybudowane zaledwie kilkanaście miesięcy temu. Zobacz najciekawsze oferty w serwisie otodom.pl ---->

Domy w Poznaniu i okolicy na sprzedaż - niektóre są całkiem ...

Nie to ładne co ładne, a co się komu podoba - mówi mądrość ludowa. Może i racja. W przypadku architektury problem jest taki, że dyskusyjna uroda budowli będzie nam towarzyszyła długie dekady, jeśli nie stulecia. Czasem architekta bądź inwestora poniosła za bardzo fantazja, niekiedy obowiązujące trendy okazały się znacznie bardziej ulotne, niż zdawało się w chwili projektowania budynku. Dopiero czas pokazuje, czy niestandardowy  projekt okazał się wizjonerski czy zwyczajnie dziwny. Czy nowiutki, bo liczący niespełna dziesięć lat zamek królewski na Wzgórzu Przemysła to najdziwniejsza budowla Poznania? Można o tym dyskutować. Zadziwiających obiektów jest w Poznaniu więcej.Przejdź dalej ---->

Gargamel, chlebak, paskuda i inne. Oto najdziwniejsze budynk...

Relacje z sąsiadami stały się inspiracją dla wielu memów i demotywatorów - zobacz te najzabawniejsze znalezione w Internecie. Zobacz memy o sąsiadach------>

Sąsiedzi już tacy są... Zobacz najlepsze memy i demotywatory...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski