Menu Region

Operator Stadionu Miejskiego w Poznaniu nie odpuszcza i chce...

Operator Stadionu Miejskiego w Poznaniu nie odpuszcza i chce kopać żwir w gminie Duszniki

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Maciej Roik, Paulina Śliwa

12Komentarzy Prześlij Drukuj
Część mieszkańców gminy Duszniki walczy o zablokowanie możliwości kopania żwiru w miejscowościach Sarbia oraz Mieścisko. Chce się tym zająć operator Stadionu Miejskiego w Poznaniu. Przeciwnicy inwestycji mają jednak kolejny argument w ręku.
Według sporządzonej ekspertyzy hydrogeologicznej (powstała na zlecenie walczącego z inwestycją stowarzyszenia "Pasikonik"), eksploatacja może m.in. spowodować drastyczny spadek poziomu wody. To w konsekwencji może wpłynąć na spadek plonów, a także doprowadzić do wyschnięcia studni w okolicznych gospodarstwach.

O sprawie żwirowni, którą chce eksploatować operator Stadionu Miejskiego w Poznaniu pisaliśmy na łamach "Głosu" w sierpniu.
Spółka Marcelin Management chce wydobywać żwir na ponad 14-hektarowym terenie. A dzięki inwestycji, do jej kasy miałoby wpłynąć przynajmniej 1,5 mln złotych.

Od wielu miesięcy sprawa nie schodzi z ust okolicznych mieszkańców. Walczące o uniemożliwienie wydobycia stowarzyszenie "Pasikonik" zwróciło się do biegłego sądowego w sprawie sporządzenia dokładnej ekspertyzy.

Jak wskazał biegły, eksploatacja może doprowadzić do drastycznego spadku poziomu wód. Poza tym zostaną przekroczone normy hałasu, zostaną zniszczone okoliczne drogi, a także podniesie się poziom zapylenia powietrza.

Z taką opinią nie zgadzają się jednak autorzy dokumentacji, która powstała dla inwestora. I zgodnie z którą, nic nie stoi na drodze do ewentualnego wydobycia.

- Bierzemy pod uwagę wszystkie głosy w tej sprawie, ale na razie trudno przesądzać jaki będzie finał sprawy - nie ukrywa Adam Woropaj, wójt gminy Duszniki. - Wszystko zależy od tego w jakim kształcie zostanie uchwalone studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. To zależy jednak od radnych. Nawet korzystny finał dla inwestora nie gwarantuje jednak, że konsorcjum będzie mogło przystąpić do wydobycia.

Powód? Kolejnym krokiem będzie bowiem sporządzenie dokładnego operatu środowiskowego na bazie którego Urząd Marszałkowski wyda, lub wstrzyma się od wydania koncesji.

W sumie w zmianie studium są trzy żwirownie: w Niewierzu, Sękowie i Sarbii.

- Sprawa jest zawiła. Istnieją bowiem trzy procedury: planistyczna, środowiskowa oraz koncesyjna. Aby marszałek mógł wydać koncesję, potrzebne jest studium pozwalające kopać i decyzja środowiskowa - informuje Magdalena Hojak-Pałęza ze stowarzyszenia "Pasikonik".

Do tej pory mieszkańcy oraz stowarzyszenie przesłali ponad 120 pism, w których sprzeciwiają się budowie żwirowni w Sarbii.
W sumie na tamtym terenie, w ciągu około siedmiu lat, miałoby zostać wydobyte nawet 2 mln ton żwiru.

Według zapewnień właścicieli żwirowni, teren znalazłby się za wałem ziemi, dlatego nie oznaczałby uciążliwości dla mieszkańców.
Przedstawiciele spółki Marcelin Management podkreślają, że jeśli rozpocznie się wydobycie, zobowiązuje się pomóc gminie. W jaki sposób? M.in. przeznaczając 190 tys. zł na budowę 500 metrów chodnika na terenie gminy. Oprócz tego spółka zadeklarowała, że w wybranym miejscu ustawi oświetlenie za kwotę 80 tys. zł.

Mój Reporter

Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
Zastanawiasz się gdzie zjesz najsmaczniejsze lody?
Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

Dane kontaktowe

Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego Reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

Oświadczenia:

Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polskapresse Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polskapresse Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.
Reklama
12

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Póki co, żwirowni nie będzie :-)

+6 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ludzik (gość)  •

Się obywatele wzięli do roboty i... żwirowni nie będzie:

http://szamotuly.naszemiasto.pl/artykul/1836438,wojt-podjal-decyzje-nie-wybuduja-zwirowni-w-sarbii,id,t.html

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kontrowersje non-stop.

+12 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

obywatel (gość)  •

Dlaczego władze gminy tak łatwo dopuszczają do sytuacji, kiedy dość kontrowersyjna firma chce tworzyć (także) kontrowersyjną inwestycję? W tym momencie gmina forsuje jeszcze inną (nie mniej zastanawiającą) inwestycję pseudo-energetyczną. Do czego ma to doprowadzić!?

odpowiedzi (0)

skomentuj

-żwirownia bez sensu-

+10 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

inspektor (gość)  •

Żwirownia nic spółce nie da. Z tego piasku i tak będą groszoki. A zyski pójdą na rozprawy sądowe i rekultywacje. Chyba, że plan jest taki: wydobywamy ile się da, rujnujemy drogi gminne i zatruwamy życie ludziom mieszkającym obok kopalni. Po paru latach ogłaszamy bankructwo. O resztę niech martwią się frajerzy, którzy mieszkają w Mieściskach, Sarbii i Grzebienisku: z ich pieniędzy (podatków) niech se naprawiają drogi, leczą pylicę i budują studnie głębinowe. Zgroza i rozbój.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Głosowanie dusznickich radnych

+11 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Radny (gość)  •

" Wszystko zależy od tego w jakim kształcie zostanie uchwalone studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy dla tego terenu. To wszystko zależy jednak od radnych" - dla mnie to żart miesiąca.

skomentuj

wójt-żartowniś

+13 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

realista (gość)  •

Wszyscy zainteresowani wiedzą, że układ w radzie gminy jest prosty - większość mają marionetki wójta. Dobrze, że od trzech lat jest chociaż paru radnych niezależnych... Mam nadzieję, że za rok ilość radnych MIEJSCOWYCH ulegnie zwiększeniu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

żwirownia Miesciska

+9 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

MIESZKANIEC GMINY (gość)  •

KIEDY KONSULTACJE SPOŁECZNE BĘDĄ WZIĘTE POD UWAGĘ!
DOŚĆ SAMOWOLI URZĘDNIKÓW!

odpowiedzi (0)

skomentuj

kopać piłkę a nie żwir

+9 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bluewhite (gość)  •

1,5 mln wpływu do kasy operatora stadionu z 14 ha dziury za płotem ludziom? A jeszcze 270 tys na chodniczek i lampki na prowincji ...Czy przypadkiem prasa nie donosiła kilkanaście tygodni temu, że zaległości operatora w stosunku do kasy miasta Poznań sięgają 2 mln zł ? Na to nie starczy. Ile takich żwirowni będą musieli otworzyć, aby spłacać na bieżąco zobowiązania?
biznesplan dość niejasny - czy to nie stoi na głowie?

odpowiedzi (0)

skomentuj

buraki w biznesie

+14 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

duszniczanin (gość)  •

Czy spółka Marcelin będzie tak "pomagać" gminie Duszniki jak pomaga Poznaniowi nie płacąc rachunków za stadion? Ja dziękuję za takich inwestorów, którzy obiecują złote góry, a potem świecą gołym tyłkiem. Niech lepiej buraki sadzią, a nie zajmują się wielkim biznesem...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie tędy droga

+18 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ex (gość)  •

Niech zgłosi w Starostwie zamiar budowy zbiornika retencyjnego, jako urządzenie melioracyjne i niech kopie, jak facet w Złotoryjsku, gm.Murowana Goślina, który wybrał piasek z naturalnego wału przeciwpowodziowego.Od 4 lat Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego usiłuje wykazać legalność budowy.Uwierzył nawet, że ponad 400 tys ton piasku inwestor zużył na budowę własnego domu jednorodzinnego, część dał gminie na budowę ulicy( był to materiał bezwartościowy, jak podał właściciel terenu) i nigdy kruszywa nie sprzedawał.

skomentuj

duszniczanin

+17 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

buraki w biznesie (gość)  •

Czy spółka Marcelin będzie tak "pomagać" gminie Duszniki jak pomaga Poznaniowi nie płacąc rachunków za stadion? Ja dziękuję za takich inwestorów, którzy obiecują złote góry, a potem świecą gołym tyłkiem. Niech lepiej buraki sadzią, a nie zajmują się wielkim biznesem...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dewastacja środowiska

+9 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wielkopolanin (gość)  •

Bankructwo operatora stadionu Lecha nie może być powodem aroganckiej
ingerencji w ,srodowisko otaczających Poznań gmin.
To co stanie się ze stadionem Lecha wybudowanym za miliard złotych było do przewidzenia,ale dlaczego koszty nieudanej inwestycji maja ponosić mieszkańcy Dusznik to juz jest granda.
Jeżeli są opracowania hydrogeologiczne,ekspertów wskazujących na zagrożenia środowiskowe to należy je brać pod uwagę.
Dzikie inwestycje,protesty mieszkańców muszą wstrzymać wydawane decyzje o uruchomieniu inwestycji.Konieczna interwencja w Ministerstwie Srodowiska.
Dziękujemy Redakcji Głosu za podejmowanie tak trudnych ale istotnych tematów związanych z degradacją środowiska również u sąsiadów Poznania

odpowiedzi (0)

skomentuj

żwirownia

+15 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mieszkaniec gminy Duszniki (gość)  •

konsultacje społeczne, muszą w końcu być decydujące w sprawie inwestycji na terenach zamieszkiwanych przez lokalna społeczność ;
dość samowoli urzędników!

odpowiedzi (0)

skomentuj
Reklama
Reklama