Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej przeszczepów w Wielkopolsce. Poznański szpital chce poprawić tę sytuację

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Prof. Maciej Głyda, ordynator Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej w Szpitalu Wojewódzkim będzie jednym z prelegentów podczas konferencji
Prof. Maciej Głyda, ordynator Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej w Szpitalu Wojewódzkim będzie jednym z prelegentów podczas konferencji Adam Jastrzębowski
Szpital Wojewódzki w Poznaniu w tym roku obchodzi 30-lecie transplantacji. Z tej okazji w szpitalu organizowane jest specjalne wydarzenie.

Obraz polskiej transplantologii nie jest zadowalający. Okres pandemii koronawirusa spowodował spadek liczby przeszczepów. Choć od ubiegłego roku liczby te nieco wzrosły, to wciąż nie jesteśmy w stanie osiągnąć stanu sprzed pandemii.

Jak pokazują statystyki, w 2019 roku liczba przeszczepów w kraju wynosiła 150, w 2021 r. - zaledwie 86, 2022 r. - 121, a z kolei w ubiegłym roku odnotowano ich 115. Niestety, mimo wzrostu na tle kraju, liczby te nie przekładają się na Wielkopolskę, w której z roku na rok liczba przeszczepów spada.

Z tego powodu przedstawiciele Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu i Samorządu Województwa Wielkopolskiego organizują konferencję naukową, której celem będzie dyskusja na temat wyzwań i możliwości transplantologii. Konferencja będzie również zwieńczeniem 30-letniej działalności transplantologicznej na terenie Szpitala Wojewódzkiego.

Co więcej, w trakcie jej trwania podpisany zostanie też „Pakt dla Transplantologii”, który ma na celu zrzeszenie instytucji zaangażowanych w propagowanie dawstwa organów w Wielkopolsce.

– Tylko skoordynowane i efektywne działania realizowane wspólnie poprzez instytucje zdrowotne, podmioty lecznicze oraz wszystkie inne instytucje i organizacje, może w stosunkowo krótkim czasie doprowadzić do poprawy sytuacji i dorównania do najlepszych regionów w Polsce. Ideą naszego wspólnego działania jest realizacja tych działań w przeciągu najbliższych 2 lat – pisze w liście do Prezes Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji zachęcającym do podpisania paktu Piotr Nowicki, dyrektor szpitala.

Konferencja odbędzie się w środę w godz. 10–14. Wydarzenie objęte jest patronatem medialnym "Głosu Wielkopolskiego".

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski