Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest gotowy program na PROrodzinny Poznań

Bogna Kisiel
Do 19 października trwać będą konsultacje dotyczące projektu programu "Poznań PRO Rodzina - promocja, rozwój i ochrona rodzin wielodzietnych w Poznaniu".

Rozwiązania prorodzinne wraz z kartą rodziny dużej przygotował zespół, złożony z radnych, urzędników, przedstawicieli Związku Dużych Rodzin Trzy Plus oraz instytucji, które zajmują się problematyką rodzin wielodzietnych.

- Istotne jest, że program został opracowany wspólnie ze środowiskiem rodzin dużych i one go akceptują - podkreśla Marek Sternalski, szef klubu radnych PO i członek wspomnianego zespołu. - Wiele zapisów jest ich autorstwa.

Program adresowany jest do poznańskich rodzin, posiadających minimum troje dzieci - i co istotne - niezależnie od ich sytuacji materialnej. Obejmuje on także rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka i placówki opiekuńczo-wychowawcze.

Na co będą mogły liczyć poznańskie rodziny? Oferta przewiduje m.in. ulgowe wejścia do kin, teatrów, muzeów, ogrodu zoologicznego, obiektów sportowych. Dzieci będą mogły uczestniczyć na preferencyjnych warunkach w imprezach i zajęciach organizowanych przez instytucje miejskie lub inne, które miasto dotuje. Przewiduje się na przykład zniżki na kursy, szkolenia i warsztaty organizowane przez miasto. Postuluje się również wprowadzenie stypendiów dla uczniów szczególnie uzdolnionych z rodzin wielodzietnych.

Program przewiduje dla rodzin wielodzietnych m.in. przygotowanie preferencyjnej oferty mieszkań komunalnych, stworzenie systemu ulg w komunikacji miejskiej czy opłat za odpady komunalne, ułatwień w korzystaniu z parkingów i bus-pasów.
Radni oczekują, że po uchwaleniu programu prorodzinnego rodziny wielodzietne będą miały ułatwiony dostęp do programów profilaktycznych, usług opiekuńczych i specjalistycznych, terapii i poradnictwa, a także, że miasto podejmie działania mające na celu poprawę ich warunków życia.

- Mamy świadomość, że niektórych rozwiązań nie uda się wprowadzić w ciągu miesiąca. Część zadań wymaga zmiany innych uchwał Rady Miasta - uważa M. Sternalski. I dodaje: - Uchwała, dotycząca założeń tego programu jest kluczem do otwarcia polityki prorodzinnej.

Nie bez znaczenia jest promocja programu. Ma ona służyć budowie pozytywnego wizerunku rodzin wielodzietnych oraz samego Poznania - miasta przyjaznego rodzinie.

Chcąc zrealizować te założenia zespół proponuje, by prezydent powołał pełnomocnika do spraw rodzin wielodzietnych (osoba już zatrudniona w urzędzie, która zajmuje się tą tematyką), a radni - Poznańską Radę Rodziny Dużej.

- Rada rodziny będzie kształtować politykę prorodzinną, wspierać projekty służące rodzinie, opiniować uchwały czy wskazywać konieczność zmian w już obowiązującym prawie lokalnym - wyjaśnia M. Sternalski. - I najważniejsze to przygotowanie Karty Rodziny Dużej, która będzie uprawniać do korzystania z różnego rodzaju ulg. Powinna być gotowa wiosną przyszłego roku.

Nie oznacza to, że do tego momentu rodziny wielodzietne nie mogłyby korzystać ze zniżek w instytucjach miejskich.

- Promocje wakacyjne pokazały, że pewne ulgi można właściwie wprowadzić z dnia na dzień - twierdzi radny. I podkreśla: - Na początek planujemy, że do karty przystąpią jednostki miejskie. Z czasem jednak liczymy, że do projektu dołączą się także instytucje prywatne, oferując zniżki rodzinom dużym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski