Autostrada: 20 gr za km

  Autostrada: 20 gr za km

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W przyszłości zapłacimy za wszystkie rządowe autostrady

  W przyszłości zapłacimy za wszystkie rządowe autostrady ©Paweł Relikowski

  20 groszy - tyle mają płacić kierowcy aut osobowych za przejazd jednego kilometra odcinkami autostrad administrowanych przez GDDKiA. Opłaty będą pobierane od 1 lipca. W cenę nie jest wliczony podatek VAT, ponieważ jak twierdzi Mikołaj Karpiński , rzecznik Ministerstwa Infrastruktury, istnieje ekspertyza wykazująca, że takie rozwiązanie jest zgodne z prawem.
  W przyszłości zapłacimy za wszystkie rządowe autostrady

  W przyszłości zapłacimy za wszystkie rządowe autostrady ©Paweł Relikowski

  Opłata będzie pobierana na odcinkach administrowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad dopiero wtedy, gdy wybudowane zostaną na niej Punkty Poboru Opłat i Miejsca Obsługi Podróżnych. Oznacza to, że od 1 lipca tego roku płacić za przejazd będą wyłącznie kierowcy na A2. Za sprawą opóźnionego przetargu na wykonanie Punktów Poboru Opłat na A4 między Katowicami a Wrocławiem, odcinek ten płatny będzie od stycznia przyszłego roku. Przeznaczona ma być na budowę kolejnych fragmentów autostrad, a Ministerstwo planuje budowę 750 km tej klasy dróg.

  Jak twierdzi Mikołaj Karpiński, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury, opłata za przejazd "państwowymi" odcinkami autostrad nie będzie obłożona podatkiem VAT.

  I tylko dzięki temu przejazd takiego kilometra A2 ma być o 6 groszy tańszy niż innych na odcinku zawiadowanym przez spółkę Autostrada Wielkopolska. Na cenę przejazdu A2 wpływają: koszty budowy w latach 2001-2004 i remontów z okresu 2007-2010. Ponadto AW SA musi zapewnić pieniądze na przyszłe inwestycje, jak na przykład trzeci pas ruchu na Obwodnicy Poznania, budowa trzech węzłów Głuchowo, Kleszczewo, Słupca. Budowa wiaduktów w tych miejscowościach rozpocznie się w tym roku. Wszystkie mają być gotowe przed Euro 2012. Opłaty przeznaczane są też na utrzymanie i eksploatację całego odcinka. Obecnie za przejazd z Konina do Nowego Tomyśla, czyli 149 km, kierowca płaci 39 zł.

  - Aby porównanie cen było rzetelne, należy zestawić cenę z "państwowych" autostrad z ceną netto opłaty na A2 wynoszącą 21 gr/km - twierdzi Marek Sokołowski, kontroler finansowy w spółce AW SA.

  Od oddania do eksploatacji pierwszego odcinka autostrady A2 ceny za przejazd z Wrześni do Konina zmieniane były trzykrotnie. W roku 2004 z 10 zł na 11 zł (w tym 22% VAT). W 2010 roku na 12 zł (w tym 22% VAT) oraz w styczniu tego roku na 13 zł (w tym 23% VAT).

  Także trzy razy zmieniała się, tyle że od roku 2000, cena za przejazd A4. Początkowo wynosiła 8 zł (po 4 zł na wjeździe i 4 zł na zjeździe z autostrady). Dzisiaj płaci się tam dwa razy po 8 zł.

  Jak twierdzi rzecznik Stalexport Autostrady Małopolskiej Rafał Czechowski, w 2011 r. spółka nie planuje podwyżki opłat za przejazd A4. Obecnie podróżujący samochodem z Krakowa do Katowic autostradą A4 płaci 16 zł. Z tej kwoty 3 zł stanowią podatki, 9 zł przeznaczane jest na inwestycje, natomiast 4 zł na bieżące utrzymanie autostrady i koszty finansowania.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo