Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znakomita forma na pół wieku życia

Przemysław Walewski
Tydzień temu poznaliśmy ujemny wpływ naszego zegara biologicznego. Naukowcy przekonali nas, że wiekiem spada również poziom testosteronu i hormonu wzrostu, które to pomagają leczyć kontuzje.

Te fizjologiczne zmiany nieuchronnie wpływają na wynik w maratonie. Chociaż każdy starzeje się inaczej, badania dowodzą, że po około 35. roku życia, wytrzymałość spada o około 5-15 proc. Dieter Leyk z Institue for Physilogy and Anatomy w Kolonii przeprowadzał ostatnio badania na grupie biegaczy i stwierdził, że wśród 10 czołowych maratończyków, ich rezultaty pogorszyły się o około 10,5 proc. w okresie 10 lat u mężczyzn i o 14,8 procent u kobiet.

Jednak badanie to dało bardzo zachęcające wyniki w grupie badanych biegaczy spoza elity. U tzw. wyczynowych amatorów i amatorów, proces spowalniania był trochę niższy i rozpoczynał się później. U tych biegaczy znaczące, związane z wiekiem straty w wytrzymałości nie rozpoczynały się wcześniej niż około 50. roku życia. Średnie wyniki w maratonie i półmaratonie były prawie identyczne dla grup w wieku od 20 do 49 lat. Wniosek końcowy: Trenujcie dalej. Nie ma powodu, dla którego nie moglibyście osiągać dobrych wyników aż do wieku średniego.

W rzeczy samej, wykonane w 2004 roku badanie w British Journal of Sports Medicine wykazało, że pomiędzy 1983 a 1999 rokiem wyniki z maratonu w Nowym Yorku czołowych biegaczy w wieku 50 lat i więcej poprawiały się dynamiczniej niż młodszych biegaczy. W podobnym tonie odczytano wyniki austriackiego badania z 2008 roku, które to nie wykazało żadnej różnicy pomiędzy wynikami czołowych pięciu biegaczy pomiędzy 35. a 49. rokiem życia podczas mistrzostw w biegach górskich. Autorzy badania sugerują, że VO2 max może być utrzymywane na wysokim poziomie aż do 49. roku życia. Jak wynika z badań poznańskich naukowców prof. Krzysztofa Kusego i prof. Jacka Zielińskiego z Zakładu Lekkiej Atletyki Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu,(ich wyniki badań zostały opublikowane m.in. w prestiżowym „American Journal of Sports Medicine”): „Trening wytrzymałości trzeba dozować rozsądnie, warto go uzupełnić pewną dawką ćwiczeń dynamicznych i oporowych, które są bodźcem kościotworzenia, oraz zapewnić odpowiednią ilość wapnia w pożywieniu. Dolegliwości ścięgna Achillesa pojawiają u biegaczy-weteranów w równym stopniu co u skoczków czy sprinterów, bez względu na płeć i wiek. Jaka rada dla amatorów biegaczy? Optymalizujmy zatem obciążenia i dbajmy o siebie, aby biegać do końca życia i jeden dzień dłużej!”

„Złoty środek”, to przekuć doświadczenie w zaletę i czerpać z niej korzyści. Choć nasza fizjologia nie poprawia się z wiekiem, nauczmy się rozpoznawać, na który typ treningu nasz organizm reaguje najlepiej i jak osiągnąć swoją szczytową formę. Na to by zacząć biegać, nigdy nie jest za późno. Biegacze amatorzy, którzy późno zaczęli uprawiać sport mogą od razu zacząć od niezłych wyników lub nawet poprawiać je z wiekiem. Z wiekiem czynniki takie jak dieta, masa ciała, ograniczenia czasowe i stres potrafią mieć taki sam wpływ na wyniki, co wiek i te czynniki możesz kontrolować oraz czerpać radość z biegania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski