Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żelazna Dziewczynka

Dariusz Łabędzki
Angela Merkel.
Angela Merkel.
Wobec problemów, z jakimi boryka się Europa, mamy do czynienia ze wzmożoną aktywnością przywódców wielu państw. Gdy są to politycy Niemiec i Francji, zadaję sobie pytanie, czy to dlatego, że ich państwowe skarbonki są jeszcze pełne euro i naprawdę mogą pomóc, czy może dlatego, że skoro ojcami Unii Europejskiej byli głównie obywatele tych krajów (Robert Schuman, Jean Monnet, Konrad Adenauer) obecne głowy ww. państw czują się jakoś szczególnie za unię odpowiedzialne?

Polityka monetarna to jednak biznes, a tu, jak wiemy, nie ma żadnych sentymentów! Kiedy wyszło na jaw, że przez 350 mld euro długu Grecja może zbankrutować, rozwiązania problemu szukała (i szuka nadal) także Angela Merkel.

O niej dzisiaj słów kilka: jej dziadek był po kądzieli Polakiem (ożenił się z Niemką), matka przyszłej pani kanclerz urodziła się w Gdańsku, a ona sama dorastała w NRD. Od młodości angażowała się politycznie. Po zjednoczeniu Niemiec, w październiku 1990, została deputowaną do Bundestagu oraz ministrem do spraw kobiet i młodzieży w rządzie Helmuta Kohla.

Merkel ma silną osobowość i jest często porównywana do byłej premier Wielkiej Brytanii, Margaret Thatcher, zwanej "Żelazną Damą". Kanclerz Niemiec nazywana jest natomiast "Żelazną Dziewczynką". Wzięło się to stąd, że jej poprzednik, Helmut Kohl, zwykł o niej mawiać das Mädchen (dziewczynka) lub po prostu Angie.

Kiedy Kohl przegrał wybory w 1998, Merkel zajmowała stanowisko Sekretarza Generalnego CDU. Po skandalu finansowym, jaki wybuchł wewnątrz tej partii, wielu prominentnych polityków zostało skompromitowanych - przede wszystkim sam Kohl, którego Merkel oficjalnie skrytykowała. Niebawem Angie została liderem partii, a w 2005, z jej ramienia, wybrana kanclerzem Niemiec. Ciekawostką jest to, że po zaprzysiężeniu na kanclerza Angela Merkel wstawiła do swego gabinetu… portret carycy Katarzyny II, pochodzącej z Pomorza - rejonu, z którym Angela jest szczególnie związana. Nasze stosunki międzypaństwowe są dobre, ale mimo wszystko daje to trochę do myślenia…

www.karykatury.com.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski