Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaniepokojeni rodzice napisali petycję do Jacka Jaśkowiaka. Żądają konsultacji w sprawie kontrowersyjnej strategii oświatowej

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Strategia oświatowa miasta Poznania wciąż wzbudza wiele kontrowersji.
Strategia oświatowa miasta Poznania wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Adam Jastrzębowski
Strategia oświatowa Miasta Poznania zawiera między innymi plan na edukację równościową. Projekt, zdaniem doktora UEP, miał wiele błędów. W końcu strategia została wycofana z sesji rady miasta, na której miała zostać przegłosowana. Zaniepokojeni rodzice poprosili Jacka Jaśkowiaka o konsultacje społeczne w tej sprawie.

Od początku Strategia Oświatowa Miasta Poznania 2030 wzbudzała wiele kontrowersji, choć w swoich założeniach dokument miał spełniać podstawowe zadania. Między innymi nakreślać przestrzeń do przyszłych działań, przedstawiając potrzeby zasygnalizowane przez mieszkańców Poznania w zakresie edukacji. Miał on również wskazywać kompetencje samorządu w tej sferze, a także umożliwić podejmowanie spójnych decyzji różnych organów.

Krzysztof Szwarc, doktor z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu wskazał jednak, że dokument zawiera wiele błędów. Między innymi były zaniedbania w kwestii badań ilościowych, np. uczniowie nie mogli wskazać w ankiecie, że nie spotkali się z dyskryminacją, nie było takiej opcji.

Jakie jeszcze błędy zauważono w SOMP? Czytaj więcej tutaj: Awantura na posiedzeniu Komisji Oświaty i Wychowania. Poszło o strategię oświatową miasta. "Zachęcam do podwyższania swoich kompetencji"

W dokumencie określono priorytety, czyli kierunki dla poznańskiej edukacji. Są to między innymi: edukacja klimatyczna, równość w edukacji, edukacja bliższa potrzebom rynku pracy, edukacja zapewniająca bezpieczeństwo uczniom, podwyższenie kompetencji nauczycieli i dyrektorów szkół czy wsparcie instytucjonalne dla innowacji. 1 lutego na Komisji Oświaty i Wychowania SOMP została zaopiniowana pozytywnie.

Rodzice proszą o konsultacje społeczne

Anna i Marcin Szmanda, rodzice dzieci w wieku szkolnym, stworzyli petycję, którą wysłali do prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Na wstępnie napisali, że nie znają szczegółów dokumentu, gdyż wersja tego na stronie Urzędu pochodzi z sierpnia 2023 roku. Zwrócili się z wnioskiem o przeprowadzenie otwartych konsultacji społecznych projektu tego dokumentu.

Rodzice wskazali szereg dokumentów, które były o wiele miej istotne, a gdzie konsultacje społeczne były przeprowadzane. W tym przypadku - nie.

- Wiemy, że to, co zostanie przyjęte, będzie przez lata oddziaływało na nasze dzieci i nasze prawa jako rodziców. Mimo zapewnień medialnych o szerokim pozyskiwaniu opinii różnych grup, do nas, jako zainteresowanych, nie dotarło żadne zawiadomienie o możliwości wypowiedzenia się

- napisali.

- Z tego co wiemy, Rada Miasta Poznania podjęła w tym celu specjalną uchwałę w 2017 roku, gdzie stanowi się, że przeprowadza się konsultacje „dokumentów o charakterze strategicznym i programowym dotyczących rozwoju Miasta, w tym programów strategicznych dotyczących kwestii społecznych”. Co jest takim dokumentem, jeśli nie „Strategia Oświatowa Miasta Poznania 2030”?

- dodali.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Protestujący zakłócają przebieg sesji Rady Miasta Poznania.

Grzegorz Ganowicz nazwany "bandytą". Doszło do przerwania se...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski