Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Współpracując z developerem można zyskać

Monika Kaczyńska
Gimnazjum w Skórzewie to także skutek współpracy
Gimnazjum w Skórzewie to także skutek współpracy waldemar wylegalski
O tym, czy lokalna społeczność uzna inwestycję deweloperską za korzyść także dla siebie, decyduje współpraca dewelopera i gminy. Obie strony coraz lepiej zdają sobie sprawę, że spełnienie minimalnych wymogów, stawianych przez prawo już nie wystarcza.

Mieszkający na terenie, na którym powstaje nowe osiedle, chcą, aby deweloper, który na inwestycji niewątpliwie zarabia, podzielił się z nimi zyskiem, tak aby inwestycja nie dość, że nie obniżyła komfortu życia (choćby przez zwiększenie natężenia ruchu kołowego w okolicy), ale jeszcze go podniosła.

CZYTAJ TEŻ:
Nieruchomości w Głosie Wielkopolskim
Oborniki: Na osiedle Słoneczne dojedziesz obwodnicą
Inwestycje na zachód od Poznania przeżywają renesans
Coraz większym powodzeniem cieszą się podpoznańskie inwestycje

Takie przykłady można obserwować coraz częściej, choć trudno oprzeć się wrażeniu, że w negocjacjach z deweloperami mniejsze gminy osiągają więcej.

Przykładem może być współpraca gminy Tarnowo Podgórne i firmy Novum Plus budującej Osiedle Rozalin w Lusówku. Zarówno deweloper, jak i gmina wykazują tutaj chęć współdziałania. Efektem jest m.in. droga.

Novum Plus wspólnie z gminą oraz Starostwem Powiatowym wykonało kilometrowy odcinek drogi powiatowej. Deweloper wykonał podbudowę drogi, starostwo ułożyło dywanik asfaltowy, gmina natomiast była odpowiedzialna za ciąg pieszo-rowerowy oraz oświetlenie.

Firma Novum Plus ma również swój udział finansowy (ok. 0,8 mln zł) w przebudowie gminnej sieci wodno-kanalizacyjnej. Prace te mają na celu zabezpieczenie dostaw wody dla mieszkańców gminy oraz zwiększenie przepustowości sieci kanalizacyjnej.

Innym przykładem jest współpraca firmy Linea z gminą Dopiewo. Linea przekazała nieodpłatnie gminie Dopiewo między innymi tereny o powierzchni 1,5 hektara pod budowę szkoły podstawowej w Dąbrówce oraz wykonała projekt tejże szkoły.

Również nieodpłatnie zrealizowała szereg projektów architektonicznych związanych z edukacją, są to projekty gimnazjum w Skórzewie oraz projekty przedszkoli w Skórzewie, Konarzewie i Dąbrówce.
Niektóre z wymienionych projektów - tak jak gimnazjum w Skórzewie, przedszkola w Skórzewie i Konarzewie - zostały już zrealizowane. A budowa szkoły w Dąbrówce trwa.

Linea przekazała również na rzecz lokalnej parafii tereny pod budowę kościoła oraz stworzyła jego projekt wraz z towarzyszącym kompleksem zabudowań. Prace przy budowie kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Urszuli Ledóchowskiej w Dąbrówce są zaawansowane, a mieszkańcy mogą uczestniczyć już w mszach w wybudowanej w pierwszym etapie kaplicy.

Także kaplica powstała już kilka lat temu na cmentarzu w Suchym Lesie dzięki firmie Nickel.
Kalbud przekazał gminie Rokietnica plac zabaw dla dzieci. Został on wybudowany na terenie Osiedla Kalinowego - inwestycji firmy, ale jest dostępny dla wszystkich dzieci mieszkających w okolicy.
Z kolei gmina Komorniki dzięki współpracy ze spółką Twoje M wzbogaciła się o drogi. Na mocy porozumienia między deweloperem a gminą ta ostatnia stała się właścicielem części dwóch nowych ulic - Tęczowej i Porannej.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski