MKTG SR - pasek na kartach artykułów

WOT: Studenci i uczniowie mogą przejść przeszkolenie wojskowe

Grzegorz Okoński
Uczniowie i studenci mogą założyć mundur i przejść podstawowe szkolenie wojskowe. Wielkopolska obrona terytorialna rozpoczęła projekt Wakacje z WOT.
Uczniowie i studenci mogą założyć mundur i przejść podstawowe szkolenie wojskowe. Wielkopolska obrona terytorialna rozpoczęła projekt Wakacje z WOT. WOT
Uczniowie i studenci mogą założyć mundur i przejść podstawowe szkolenie wojskowe. Wielkopolska obrona terytorialna rozpoczęła projekt Wakacje z WOT.

Projekt adresowany jest przede wszystkim do uczniów, którzy ukończyli 18 lat, a także do studentów i nauczycieli. Jak mówi kpt. Marcin Misiak, 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej zaprasza do wstąpienia w swoje szeregi w wakacje - to ostatni dzwonek, aby zgłosić się do swojej macierzystej Wojskowej Komendy Uzupełnień i złożyć dokumenty.

Zobacz też: Wojska Obrony Terytorialnej formują zespół do walki w cyberprzestrzeni. Mogą do niego przystąpić informatycy z Wielkopolski

- Ochotnicy w wakacje odbędą 16-dniowe szkolenie podstawowe, złożą przysięgę wojskową i wstąpią w szeregi 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej bez konieczności rezygnowania z nauki – zapowiada kpt. Marcin Misiak. - Terytorialsi będą mogli nabyć praktyczne umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania się na polu walki i przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Finałem szkolenia podstawowego będzie pętla taktyczna, podczas której terytorialsi sprawdzą swoje umiejętności w praktyce.

Sprawdź też:

Wiadomo, że szkolenie w ramach „Wakacji z WOT” odbędzie się na obiektach poligonu w Biedrusku pod Poznaniem: rozpocznie się już 26 lipca i potrwa do 10 sierpnia. Wniosek o przyjęcie do WOT można już składać w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień lub wypełnić formularz elektroniczny na platformie ePUAP.

Zobacz też: Wojska Obrony Terytorialnej w Wielkopolsce: Jak WOT chce nas bronić?

- 16-dniowe szkolenie podstawowe to początek procesu szkoleniowego – zastrzega kapitan Misiak. - Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: w pierwszym roku szkolenie indywidualne, w drugim specjalistyczne i w trzecim zgrywające. W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych. Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 20 tysięcy żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

Zobacz też: Terytorialsi nie mają lekko na szkoleniu, ale przez to pracują na swoją opinię

Przypomnijmy: w skład 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Taczaka wchodzą obecnie dwa bataliony lekkiej piechoty: 124 blp z siedzibą w Śremie oraz 125 blp w Lesznie. Wkrótce planowane jest sformowanie kolejnych w innych rejonach Wielkopolski. Brygadą dowodzi płk Rafał Miernik, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym, weteran misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski