Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Wojna parkingowa" w centrum Poznania. Prokuratura nie dopatruje się przestępstwa, a konflikt o zarządzanie parkingiem wciąż trwa

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
Spór o parking przy ul. Piekary w Poznaniu trwa od miesięcy.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Spór o parking przy ul. Piekary w Poznaniu trwa od miesięcy.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Waldemar Wylegalski
Od kilku miesięcy trwa spór o to, kto może dzierżawić i zarabiać na parkingu przy budynku NFZ na ul. Piekary w Poznaniu. To jeden z najbardziej obleganych parkingów w centrum Poznania, na którym codziennie parkują setki samochodów. Chociaż sprawa trafiła nawet do prokuratury, ta ją umorzyła nie dopatrując się przestępstwa.

O sporze wokół parkingu przy ul. Piekary w Poznaniu pisaliśmy jako pierwsi już na początku stycznia tego roku. Właścicielem terenu, na którym znajduje się parking, jest spółka Ataner, która od 2014 roku miała podpisaną umowę z Lidią S. Na jej mocy Lidia S. dzierżawiła parking i mogła na nim zarabiać pobierając opłaty od kierowców.

Czytaj też: 18-latek zmarł na komisariacie w Poznaniu, bo przedawkował dopalacz. W jego ciele wykryto dawkę sześciokrotnie większą od śmiertelnej

Trwa głosowanie...

Czy w Poznaniu brakuje miejsc parkingowych w centrum miasta?

Chociaż przez długi czas współpraca układała się poprawnie, w 2019 roku zaczęły się problemy. Lidia S. miała coraz większe długim względem Atanera, które łącznie sięgały kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z tego powodu spółka pod koniec sierpnia 2019 roku wypowiedziała jej umowę dzierżawy.

Parking przy ul. Piekary w Poznaniu to jedno z najbardziej obleganych miejsc przez kierowców. Od kilku dni trwa walka o to, kto ma prawo zarabiać na nim pieniądze.

"Wojna parkingowa" w centrum Poznania: kto ma prawo zarabiać...

Wtedy na podpisanie umowy dzierżawy parkingu z Atanerem zdecydowała się Ewa K., która ówcześnie pracowała u Lidii S. na parkingu. - Doszliśmy do porozumienia i pod koniec grudnia 2019 roku podpisaliśmy umowę dzierżawy oraz protokół zdawczo-odbiorczy – opowiadała nam Ewa K.

Jej umowa zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2020 roku. Od tego dnia, jak mówili nam przedstawiciele Atanera, parkingiem miała też przestać zarządzać pani Lidia. – 1 stycznia rano pojawiłam się na parkingu i zaczęłam swoją pracę. Zadzwoniłam do Lidii, by przyjechała i zabrała swoje rzeczy, bo nastąpiła zmiana dzierżawcy. Przyjechała około godziny 11 z kilkoma osobami i siłą mnie wyrzucili - opowiadała nam pani Ewa.

W ostatnich latach w Wielkopolsce nie brakowało spraw kryminalnych, o których dużo się mówiło.Mieszkańcy Wielkopolski byli poruszeni zaginięciem Ewy Tylman, zdruzgotani po wybuchu kamienicy na Dębcu czy zszokowani po tragicznych wypadkach spowodowanych przez młodych kierowców, w których ginęli ludzie. Nie obyło się też bez brutalnych zabójstw, długoletnich procesów oraz wyroków skazujących prawników czy komorników. Sprawdź, czy pamiętasz najgłośniejsze sprawy kryminalne z ostatnich lat.Przejdź dalej --->

Najgłośniejsze sprawy kryminalne w Wielkopolsce. Nie tylko ś...

Inaczej całą sprawę przedstawiała sama pani Lidia, która przyznawała nam, że wciąż prowadziła działalność na parkingu i tłumaczyła, że w jej ocenie umowa z Ataner wciąż obowiązuje.

– To prawda, że miałam zadłużenie i w sierpniu 2019 roku dostałam wypowiedzenie. Byłam zszokowana, bo nie została zachowana procedura prawna stosowana w takich sytuacjach. Dlatego mój pełnomocnik wysłał pismo do Atanera, że wypowiedzenie jest nieskuteczne. Dla mnie tamto wypowiedzenie było nieważne. Gdyby zachowano wszelkie procedury, jestem przekonana, że doszlibyśmy z Atanerem do porozumienia i spłaciłabym zadłużenie – przekonywała nas Lidia S.

Sprawdź też:

Ostateczne obie kobiety złożyły przeciwko sobie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstw. Pełnomocnik pani Ewy wskazywał w swoim piśmie, że Lidia S. mogła popełnić przestępstwa kierowania gróźb i naruszenia nietykalności pani Ewy oraz kradzieży. Z kolei sama pani Lidia zwracała uwagę w swoim piśmie do prokuratury, że Ewa K. mogła popełnić przestępstwa kradzieży i oszustwa. Jak się okazuje, żadna z nich może jednak nie mieć dalszej historii.

Kryminalny Poznań z lat 90. nadal kryje wiele zagadek. Oprócz głośnych, wyjaśnionych zabójstw, były też niewyjaśnione zbrodnie i tajemnicze porwania. Przedstawiamy 10 różnych historii z lat 90., które wydarzyły się w Poznaniu i okolicach. Część zbrodni doczekała się finału w sądzie, ale w niektórych sprawach do dzisiaj nie ustalono, co stało się z ciałami zamordowanych osób lub wyjaśniono tylko niektóre wątki. Czytaj więcej na kolejnych slajdach --->

Głośne zabójstwa, niewyjaśnione zbrodnie i tajemnicze znikni...

- Sprawa z zawiadomienia Lidii S. została zakończona odmową wszczęcia postępowania karnego ze względu na brak znamion przestępstwa - wyjaśnia prokurator Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Trwa głosowanie...

Czy w Poznaniu brakuje miejsc parkingowych w centrum miasta?

Podobnie było w przypadku zawiadomienia Ewy K. - Ta sprawa została umorzona w dniu 29 kwietnia wobec stwierdzenia, że czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego - informuje prokurator Wawrzyniak. Jednocześnie dodaje, że obie decyzje nie są jeszcze prawomocne.

Sprawdź też:

- Według informacji zastępcy Prokuratora Rejonowego złożono zażalenia - mówi prokurator Łukasz Wawrzyniak. To oznacza, że spór o parking wciąż trwa.

Zobacz też:

Z jednej strony transparenty atakujące Jacka Jaśkowiaka, Donalda Tuska, środowisko LGBT, sprzeciwiające się przyjmowaniu uchodźców czy mówiące o "litewskim chamie". Z kolei z drugiej oprawy patriotyczne, udział w wyborach samorządowych i sprzeciwianie się komunistycznej władzy - kibice Lecha Poznań, tak jak środowisko kibicowskie w całej Polsce, od lat są zaangażowani w życie społeczno-polityczne w Polsce i Poznaniu. Zobacz, w jaki sposób polityka przedarła się do środowiska kibiców Lecha Poznań i w jakim stopniu zostało ono "upolitycznione".- W świadomości samych kibiców, ich działalność nie ma charakteru stricte politycznego. Oni nie łączą swoich wystąpień w danej sprawie z konkretnym politykiem czy partią. Prawie nie zdarza się, aby kibice popierali daną osobę lub ugrupowanie przy okazji prezentowania oprawy czy uczestnictwa w manifestacji. Dlatego w przypadku kibiców nie można mówić o „polityczności” w wąskim rozumieniu tego słowa. To jest raczej zespół działań, które mają za zadanie prezentować na zewnątrz ich światopogląd w określonych sprawach. Patrząc z zewnątrz, można oczywiście umiejscowić go w konkretnym miejscu sceny politycznej, ale sami kibice nie traktują tego w ten sposób - komentuje dr Przemysław Nosal, socjolog UAM, jeden z autorów książki o politycznym zaangażowaniu kibiców.Czytaj dalej --->

Od transparentów przeciwko Jaśkowiakowi, Tuskowi i uchodźcom...

Sortownia bagażów aktualnie również świeci pustkami. Co jakiś czas uruchamiana jest jedynie taśma, na której normalnie powinny przejeżdżać bagaże. Wszystko po to, aby po koronawirusie sprzęt był w jak najlepszym stanie

Lotnisko Ławica od kulis. Zobacz nieznane miejsca na lotnisk...

Wejście Polski do UE, śmierć Jana Pawła II, katastrofa smoleńska, organizacja Mistrzostw Europy w piłce nożnej, bezapelacyjne zwycięstwa PiS w wyborach parlamentarnych czy literacka nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk - to tylko kilka z najważniejszych wydarzeń w Polsce w ostatnich 20 latach. Postanowiliśmy sprawdzić, które wydarzenia miały najważniejszy wpływ na nasz kraj w ostatnich dwóch dekadach. Przejdź dalej --->

Wejście do UE, śmierć papieża, katastrofa smoleńska, Euro 20...

Zamachy terrorystyczne w USA i Europie, wielkie protesty przeciwko zmianom klimatu zapoczątkowane przez szwedzką nastolatkę, pojawienie się nowych przywódców jak Barack Obama czy papież Franciszek, aneksja Krymu przez Rosję, pożar historycznego skarbu jakim jest katedra Notre Dame czy walka całego świata z koronawirusem - to tylko niektóre z najważniejszych wydarzeń na świecie w ostatnich dwóch dekadach. Sprawdź, jakie były najważniejsze wydarzenia na świecie w ostatnich 20 latach --->  licencja

Terroryzm, protesty, nowi przywódcy, pożar Notre Dame i koro...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski