Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2024. Kiedy wypada? W tym roku obchodzimy ją wyjątkowo wcześnie

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Kiedy będą Święta Wielkanocne 2024? Sprawdziliśmy.
Kiedy będą Święta Wielkanocne 2024? Sprawdziliśmy. Adam Jastrzębowski
Święta Wielkanocne 2024 przypadają w tym roku pod koniec marca. Wielkanoc jest bardzo barwnym i wesołym świętem wiary chrześcijańskiej. Święta upamiętniają śmierć, ale przede wszystkim zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Kiedy dokładnie będą Święta Wielkanocne? Sprawdziliśmy.

Spis treści

Święta Wielkanocne 2024. Kiedy będą?

W tym roku Tłusty Czwartek obchodziliśmy 8 lutego, a ostatni dzień karnawału, 13 lutego. Pierwszy dzień Wielkiego Postu, Środa Popielcowa, wypadła w Walentynki - 14 lutego.

Z tej okazji w Poznaniu wierni przeszli w procesji drogi krzyżowej, która odbyła się dzień później. 15 lutego o godzinie 18:00 była msza w poznańskiej farze przy ulicy Gołębiej 1. Nabożeństwo odprawił arcybiskup Stanisław Gądecki, a godzinie 18:30 wierni wyruszyli w drogę krzyżową. Wierni przeszli ulicami: ul. Świętosławską, Starym Rynkiem, Paderewskiego, Al. Marcinkowskiego, Św. Marcin pod krzyże na placu Mickiewicza.

Zobacz zdjęcia z procesji: Wierni rozpoczęli Wielki Post. Droga krzyżowa przeszła ulicami Poznania. Zobacz zdjęcia

Święta Wielkanocne w Polsce 2024

Niedziela Palmowa w 2024 roku przypada na 24 marca, Wielki Czartek na 28 marca, Wielki Piątek na 29 marca a Wielka Sobota na 30 marca. Święta Wielkanocne będą w niedzielę - 31 marca, a Lany Poniedziałek 1 kwietnia 2024 roku.

Święta Wielkanocne są niezwykle barwnymi Świętami oraz mają bogatą tradycję. Wieńczą okres Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia. Wielkanoc ma wielkie znaczenie dla wiernych - jest to najważniejsze Święto chrześcijańskie. Święta Wielkanocne i Wielki Tydzień upamiętniają ostatnie chwile Jezusa Chrystusa i zgodnie z tradycją wierni towarzyszą w jego ostatniej drodze, ale przede wszystkim zmartwychwstanie.

Dlaczego Wielkanoc co roku przypada w innym dniu?

Zgodnie z Pismem Świętym ukrzyżowanie Jezusa było trzy dni przed świętem Paschy czyli 14. dnia miesiąca żydowskiego nisan. Samo święto Paschy jest obchodzone na cześć uwolnienia się Izraelitów z egipskiej niewoli.

Podczas pierwszego soboru powszechnego w 325 r. zostało ustalone, że Wielkanoc będzie świętem ruchomym, które ma być uzależnione od pełni księżyca. Stwierdzono również, że ma być obchodzone w pierwszą niedzielę, która przypadnie po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski