Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śródka: Nie ma zgody na szkołę muzyczną II stopnia

Bogna Kisiel
Przy Bydgoskiej od lat marzono o utworzeniu szkoły II stopnia. Są kadra i warunki lokalowe
Przy Bydgoskiej od lat marzono o utworzeniu szkoły II stopnia. Są kadra i warunki lokalowe Waldemar Wylegalski
Na Śródce nie powstanie, przynajmniej na razie, ogólnokształcąca szkoła muzyczna II stopnia. Nie ma na to zgody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Jestem zawiedziony tą decyzją – przyznaje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta. – Ministerstwo twierdzi, że mamy optymalną siatkę szkół II stopnia. Nie przyjęto naszych argumentów. Nawet interwencje posłów PiS nie pomogły.

Lidia Skrzyniarz, dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej wskazuje, że nadmierna rozbudowa sieci szkół artystycznych doprowadza do obniżenia poziomu kształcenia w już istniejących szkołach (problem z rekrutacją kandydatów odpowiednio uzdolnionych), a także jest wtedy problem ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry.

– W środowisku śródeckim jest potrzeba utworzenia takiej szkoły – twierdzi Jacek Fokt, dyrektor Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia nr 2 przy ul. Bydgoskiej, gdzie miała powstać placówka II stopnia. – Mamy warunki lokalowe, kadrę. Masa ludzi zaangażowała się w tej projekt.

Decyzją ministerstwa jest rozczarowana Urszula Mańkowska, rada PO i wiceprzewodnicząca komisji kultury, która twierdzi, że jest uzasadnienie dla istnienia tej szkoły. – Powinniśmy o to zabiegać – mówi U. Mańkowska.

Także Mateusz Rozmiarek, radny PiS i wiceprzewodniczący komisji kultury uważa, że należy złożyć ponowny wniosek do ministerstwa. – Mieszkańcy chcieli tej szkoły – podkreśla M. Rozmiarek, choć przyznaje, że podczas dyskusji o tym pomyśle pojawiły się głosy krytyczne. – W szczególności ze szkoły przy Solnej.

Zdaniem radnego PiS, przyczyny niepowodzenia mogą być dwie. – Może zdecydowało szybkie tempo w jakim sprawa trafiła na komisję i przygotowano wniosek – zastanawia się M. Rozmiarek. – A może do ministerstwa dotarły głosy przeciwników tego pomysłu.

Dyrektor Fokt ma nadzieję, że miasto ponownie złoży wniosek o utworzenie szkoły muzycznej II stopnia. – Możemy podjąć taką próbę, jeśli taka będzie decyzja Rady Miasta – deklaruje M. Wiśniewski.

Mogą przyjąć 100 uczniów
W Poznaniu działają dwie publiczne szkoły muzyczne II stopnia – przy Solnej (miejska placówka) i Głogowskiej (prowadzona przez ministra). Szkół muzycznych I stopnia jest więcej, działają one także w powiecie poznańskim. Ich absolwenci, chcąc kontynuować naukę mogą wybierać jedynie między Solną a Głogowską.

Te dwie placówki są w stanie przyjąć łącznie około 100 uczniów. Tymczasem chętnych jest zdecydowanie więcej. Najbardziej obleganą jest szkoła przy Głogowskiej. Z tego powodu rozpoczęto starania o utworzenie kolejnej muzycznej II stopnia. Poparli je prawie jednogłośnie radni. Przeciwny był jedynie Grzegorz Ganowicz z PO. Oponowała także dyrekcja szkoły przy Solnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski