Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wielkopolsce brakuje księży. W parafiach archidiecezji poznańskiej będą zmiany. Kościoły zostaną połączone

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
W parafiach Archidiecezji Poznańskiej nastąpią zmiany
W parafiach Archidiecezji Poznańskiej nastąpią zmiany Grzegorz Olkowski / zdjęcie ilustracyjne
W Wielkopolsce brakuje powołań. Kilka kościołów na terenie archidiecezji poznańskiej zostanie połączonych. Pierwsze zmiany nastąpią już 1 sierpnia i dotyczą także poznańskiej parafii. O kolejnych kuria będzie informować na bieżąco.

Już kilka lat temu informowano, że w archidiecezji poznańskiej brakuje księży. Mówiono także, że jeśli sytuacja się nie zmieni, parafie będą musiały być łączone.

Okazuje się, że plan ten wejdzie w życie, a napisał o nich na platformie X jeden z księży pracujących w archidiecezji poznańskiej - ks. Daniel Wachowiak. Duchowny podał, że obecnie w archidiecezji poznańskiej jest 710 księży, spośród nich jednak 100 to emeryci. Do święceń w przyszłym roku przygotowuje się natomiast tylko trzech przyszłych duchownych.

- A wiecie, że w Poznaniu jest pewna parafia, którą zamieszkuje tylko ~2 tys. osób a w niedzielę jest w niej aż 19 Mszy Świętych? To parafia poznańskiej pięknej fary, na terenie której jest 5 świątyń obsługiwanych m.in. przez różne zakony - pisał ks. Daniel Wachowiak.

Liczba parafii się zmniejszy?

W mediach krąży też informacja, że liczba parafii w archidiecezji się zmniejszy. Ksiądz notariusz Kurii Metropolitalnej zaprzecza jednak tym doniesieniom.

- Liczba nie zmniejszy się o żadną parafię. Parafie tak jak były, tak są. To jest błędna informacja, która krąży w mediach - wyjaśnia notariusz.

Kościoły jednak zostaną połączone.

- Formalnie liczba parafii nie zmniejszy się. Według planów opiekę duszpasterską w dwóch parafiach od sierpnia miałby sprawować jeden proboszcz – dotyczy to sześciu księży. W dwóch parafiach mają też przejąć duszpasterstwo zakonnicy. O zmianach poinformujemy oficjalnie w stosownym czasie po podjęciu decyzji i ukazaniu się dekretów - tłumaczy ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii Metropolitalnej.

Jak udało nam się dowiedzieć, parafią na Głównej w Poznaniu od 1 sierpnia zaopiekują się werbiści, podobnie jak i parafią Maniewo.

- Ksiądz arcybiskup poprosił o przejęcie przez nas tej parafii. Zgodziliśmy się na tę ofertę i od sierpnia przejmujemy te parafie - mówił ojciec Andrzej Danilewicz, rzecznik zakonu werbistów.

Kancelaria parafialna parafii w Sobiałkowie potwierdziła też, że od 1 sierpnia kościoły parafialne w Sobiałkowie i Konarach zostaną połączone.

- Będą to osobne parafie, zarządzane przez tych samym duchownych

- informował nas proboszcz z Sobiałkowa.

Zmniejszająca się liczba powołań

- Proces łączenia i dzielenia parafii nie jest procesem nowym. Ciągle powstają nowe parafie, a tam, gdzie jest mniejsza liczba wiernych, jeden ksiądz pełni posługę proboszcza w kilku wspólnotach parafialnych – tak jest od lat w naszej archidiecezji. Malejąca liczba powołań kapłańskich też na ten proces wpływa - tłumaczy ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik kurii metropolitalnej.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Jesteście ciekawi, ilu wiernych mają kościoły i związki wyznaniowe w Wielkopolsce? Najnowsze dane prezentuje "Rocznik Statystyczny Województwa Wielkopolskiego". Przejdź dalej --->

Oto kościoły i związki wyznaniowe w Wielkopolsce. Sprawdź, i...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski