MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu znów wzrosła liczba zarejestrowanych aut. Mamy około 850 samochodów na tysiąc mieszkańców. Kupujemy więcej nowych aut

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
- Mimo kolejnych fal pandemii poznański Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych pracuje bez zakłóceń, non stop. - Przy Gronowej i Libelta przyjmujemy dziennie tysiąc klientów – twierdzi Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania.. I podkreśla: - Utrzymujemy reżim, na Gronowej już nie ma kolejek, tak jak było to przed pandemią, gdy klienci stali jeszcze przed otwarciem urzędu. Teraz mieszkańcy umawiani są na konkretne godziny, przychodzą 10-15 minut wcześniej przed wskazanym terminem, w pół godziny załatwiają swoje sprawy i chwalą sobie to rozwiązanie.
- Mimo kolejnych fal pandemii poznański Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych pracuje bez zakłóceń, non stop. - Przy Gronowej i Libelta przyjmujemy dziennie tysiąc klientów – twierdzi Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania.. I podkreśla: - Utrzymujemy reżim, na Gronowej już nie ma kolejek, tak jak było to przed pandemią, gdy klienci stali jeszcze przed otwarciem urzędu. Teraz mieszkańcy umawiani są na konkretne godziny, przychodzą 10-15 minut wcześniej przed wskazanym terminem, w pół godziny załatwiają swoje sprawy i chwalą sobie to rozwiązanie. Lukasz Gdak
Miłość poznaniaków do samochodów nie wygasa. W mieście wciąż rekordowo dużo rejestruje się pojazdów. Na koniec ubiegłego roku było ponad 415 tysięcy aut osobowych, podczas gdy rok wcześniej dane statystyczne wskazywały na 405 tysięcy.

- Przybyło kolejnych 10 tysięcy aut osobowych – potwierdza Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania.

- Licząc, że każdy samochód ma około czterech metrów, to ustawiając te 10 tysięcy pojazdów zderzak w zderzak, utworzyłyby one 40-kilometrowy korek.

Czytaj też: Rejestracja pojazdów to droga przez mękę. Trzeba stać w gigantycznych kolejkach, by załatwić sprawę. Wydziały komunikacji "zakorkował" CEPiK

Liczba poznaniaków spada - choć trzeba zauważyć, że w ostatnich latach nie jest to już tak duży spadek – natomiast samochodów rośnie. W 2008 r. na tysiąc mieszkańców przypadało 495 aut osobowych, w 2013 r. było to już 577 aut, a w ubiegłym roku około 850.

Zmiany na Marcelińskiej i Ziętary w Poznaniu

- W 2000 roku mieliśmy zarejestrowanych niespełna 200 tysięcy samochodów osobowych, a dziesięć lat później już 280 tysięcy – dodaje Pelczarski. I podkreśla, że jest to statystyka, która nie odzwierciedla pewnych aspektów zjawiska. - Część aut zarejestrowanych u nas jeździ po całym kraju. Należy bowiem pamiętać, że Poznań jest istotnym centrum leasingowym.

Pandemia nie wyhamowała zainteresowania samochodami. - Lockdown w kwietniu ubiegłego roku wpłynął na zmniejszenie dochodów z opłat rejestracyjnych, ale już w lipcu był bardzo duży. Natomiast marzec tego roku okazał się pod tym względem rekordowy w dotychczasowej historii – twierdzi Pelczarski. - Rejestrowane są bardzo drogie auta, warte kilkaset tysięcy złotych, a nawet ponad milion. Znaczna ich część jest brana w leasingu.

Warto wiedzieć: Poznaniacy ciągle kochają samochody

Dyrektor Pelczarski podkreśla, że w ubiegłym roku najwięcej zarejestrowano nowych i rocznych samochodów. - 22 tysiące nowych aut oraz 6 tysięcy, mających rok, a także około 500-600 pojazdów z każdego następnego rocznika aż do 15 lat – mówi Pelczarski. I dodaje, że wśród tych ponad 415 tysięcy aut, największą grupę stanowią samochody w wieku powyżej 10 lat.

Spyta ktoś, dlaczego w 2020 r. liczba zarejestrowanych aut osobowych zwiększyła się zaledwie o 10 tys., jeśli na przykład samych tylko nowych aut zarejestrowano 22 tys.? Odpowiedź jest prosta, część już zarejestrowanych pojazdów została sprzedana czy zezłomowana i w związku z tych wypadły one z rejestru.

Kierowcy, jakich aut mają wypadki? Sprawdź:

Kierowcy których aut mają najwięcej wypadków i kolizji? Specjalny ranking przygotowali eksperci porównywarki rankomat.pl, którzy przeanalizowali deklaracje ubezpieczających się za jej pośrednictwem. Sprawdzili, ilu posiadaczy danego modelu samochodu zgłosiło wypadek lub kolizję i wytypowali właścicieli najbardziej szkodowych aut. Co ciekawe w czołówce zabrakło BMW. Sprawdź ranking ------>

Kierowcy BMW powodują najwięcej wypadków? To mit! Oto samoch...

Wzrasta też liczba jednośladów. I tak pięć lat temu było 13 tys. motocykli, a teraz 18,5 tys. W 2010 r. poznaniacy posiadali 5 tys. zarejestrowanych motorowerów, obecnie – 7,5 tys. (dane za 2020 rok). Na stałym poziomie utrzymuje się liczba ciągników rolniczych (brane są też w leasing). W 2008 r. było ich 2,3 tys., a w 2020 r. nieco ich przybyło – 2,5 tys.

Mając na uwadze kwestie ochrony środowiska, wzrost rejestracji liczby nowych czy rocznych samochodów jest dobrą informacją. - Znacznie wzrosła też liczba samochodów elektrycznych – wskazuje Pelczarski. - W 2019 roku mieliśmy zarejestrowanych 179 pojazdów tego typu, a w ubiegłym roku 412.

Warto dodać, że mimo kolejnych fal pandemii poznański Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych pracuje bez zakłóceń, non stop. - Przy Gronowej i Libelta przyjmujemy dziennie tysiąc klientów – twierdzi Pelczarski. I podkreśla: - Utrzymujemy reżim, na Gronowej już nie ma kolejek, tak jak było to przed pandemią, gdy klienci stali jeszcze przed otwarciem urzędu. Teraz mieszkańcy umawiani są na konkretne godziny, przychodzą 10-15 minut wcześniej przed wskazanym terminem, w pół godziny załatwiają swoje sprawy i chwalą sobie to rozwiązanie.

Zobacz też:

Gdzie według internautów najlepiej naprawić auto w Poznaniu? Zobacz ranking najlepszych warsztatów samochodowych w stolicy Wielkopolski. Wzięliśmy pod uwagę oceny w Google od 4,8 mające przynajmniej 46 opinii (stan aktualny z dnia 16 kwietnia 2021 roku). Zobacz ranking --->>>

Najlepsze warsztaty samochodowe w Poznaniu - zobacz ranking....

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opublikowało raport "Wypadki drogowe w Polsce w 2018 roku". Dowiadujemy się z niego między innymi, na których drogach krajowych dochodzi do największej liczby wypadków i gdzie ginie najwięcej osób. W 2018 roku na tych drogach doszło do 7 195 wypadków, w których zginęło 957 osób, a rannych zostało 9 175 osób. Sprawdź 10 najbardziej niebezpiecznych dróg krajowych w Polsce.Przejdź dalej --->

10 najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce. Tu było najwię...

Egzamin na prawo jazdy to prawdziwe wyzwanie. Które szkoły nauki jazdy w Poznaniu najlepiej przygotowują kursantów? Wydział komunikacji Urzędu Miasta Poznania przedstawił specjalny raport. Zobacz, które szkoły mają najwyższą zdawalność teorii i praktyki.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Poznań: Najlepsze szkoły nauki jazdy. Mają najwyższą zdawaln...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski