Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W ciągu 10 dni na Międzynarodowych Targach Poznańskich może powstać szpital polowy dla chorych na COVID-19. Poznań wyda na to ponad 2 mln zł

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Szpital polowy dla chorych na Covid-19 zostanie utworzony na terenie Międzynarodowych Targów Poznański. Miasto wyposaży go w łóżka, przygotuje od strony technicznej tak, aby było możliwe podłączenie tlenu czy respiratorów.
Szpital polowy dla chorych na Covid-19 zostanie utworzony na terenie Międzynarodowych Targów Poznański. Miasto wyposaży go w łóżka, przygotuje od strony technicznej tak, aby było możliwe podłączenie tlenu czy respiratorów. Waldemar Wylegalski
Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ma powstać szpital polowy dla chorych na Covid-19. Jest on przewidziany na około 550 łóżek. - Jesteśmy w stanie przygotować go w ciągu 10 dni, jeżeli otrzymamy decyzję w tej sprawie. Czekamy na nią – mówi Jacek Jaśkowiak. Prezydent Poznania odniósł się także do tych, którzy uważają, że pandemia koronawirusa to ściema. I twierdzi: - Takich idiotów trzeba karać.

Prezydent Jaśkowiak podkreśla, że rola miasta w przygotowaniu szpitala polowego sprowadza się do udostępnienia terenu na MTP, wyposażenia placówki w łóżka. - Zapewnienia możliwości podłączenia tlenu, przygotowania stanowisk dla 45 respiratorów, które mają pochodzić z Agencji Rezerw Materiałowych – wyjaśnia Jaśkowiak, podkreślając, że decyzje, dotyczące szczegółowy technicznych czy zapewnienie medyków dla szpitala polowego należą do wojewody wielkopolskiego. - Sądzę, że będzie musiał oprzeć się na personelu z innych szpitali, może wojsko się zaangażuje.

Czytaj też: Koronawirus w Wielkopolsce. We wtorek, 20 października, 9291 nowych zakażeń koronawirusem, w Wielkopolsce - 1186. Zmarło 107 osób

Prezydent Poznania wskazuje także, że to od wojewody zależy, kto będzie kierował szpitalem polowym i czy będzie on podlegał lecznicy przy Szwajcarskiej.

Szpital polowy na Stadionie Narodowym. Zobacz wideo:

Szpital polowy na MTP to rozwiązanie awaryjne

- Szpital Strusia, który jest na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem, ma spore doświadczenie i pewne kwestie będzie, jak sądzę, koordynował – uważa Jaśkowiak.

I dodaje: - Koszt przygotowania szpitala polowego to około 2,1 mln zł. Mamy zapewnienie, że te pieniądze zostaną zwrócone. To rozwiązanie awaryjne, na wypadek, gdy inne szpitale nie będą w stanie przyjąć chorych. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli z tego skorzystać.

We wtorek, 20 października w Szpitalu Miejskim im. Strusia przy Szwajcarskiej w Poznaniu jest hospitalizowanych 394 pacjentów chorych na Covid-19, w tym 35 przebywa pod respiratorem. Natomiast 91 osób znajduje się w izolatorium. Od początku epidemii przy Szwajcarskiej zmarło 405 pacjentów.

Jacek Jaśkowiak: Takich idiotów trzeba karać! Kogo ma na myśli prezydent Poznania?

Prezydenta Poznania wytrącił z równowagi filmik zamieszczany w sieci, pokazujący podjeżdżające karetki pod szpital Strusia, z których nie wysiadają pacjenci, a tylko ratownicy. Jest on wykorzystywany przez tych, którzy twierdzą, że pandemii nie ma.

Sprawdź też: Medycy z poznańskiego szpitala Strusia w walce z Covid-19 potrzebują nie tylko leku Remdesivir, ale także życzliwości i wsparcia

- Karetki przywożą nie tylko pacjentów, ale także krew i osocze, gdy ich brakuje – mówi Jaśkowiak. - Te filmik są przykładem nadużywania wolności słowa. Każdy idiota może pisać co chce. Takich idiotów należy karać. Powinniśmy doceniać medyków walczących z koronawirusem.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski