Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie endoprotezy stawu skokowego wszczepiają tylko w kilku miejscach w Polsce. Teraz też w Poznaniu

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Zastosowanie innowacyjnej endoprotezy stawu skokowego pozawala pacjentowi uniknąć usztywniania i stanąć na nogi już po operacji
Zastosowanie innowacyjnej endoprotezy stawu skokowego pozawala pacjentowi uniknąć usztywniania i stanąć na nogi już po operacji Materiały szpitala
Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia dołącza do listy placówek w Polsce, w których wykonywane są zabiegi wszczepiania innowacyjnej endoprotezy stawu skokowego. Jej wyjątkowość polega na tym, że od razu po zabiegu pacjent może stać, a nawet chodzić.

W poniedziałek w szpitalu pojawili się lekarze z zagranicy, którzy od dawna specjalizują się w tego rodzaju endoprotez - dr Yves Stiglitz – ortopeda zajmujący się od 15 lat wszczepianiem endoprotez oraz Gennero Rubino – włoski inżynier, który od 30 lat projektuje implanty wykorzystywane w operacjach stopy i stawów. Towarzyszył im Adam Gozdalski, przedstawiciel krajowy firmy dystrybuującej implanty.

Tego dnia personel miejskiego szpitala z udziałem gości wykonał cztery operacje wszczepienia endoprotezy stawu skokowego.

- To były trzy kobiety i jeden mężczyzna w przedziale wiekowym 43-62 lata - mówił tuż po operacji dr Marcin Gil, ortopeda i traumatolog.

Jak tłumaczyli specjaliści, wszczepienie endoprotezy stawu skokowego jest konieczne w dwóch sytuacjach.

- Wskazaniem do wszelkich endoprotezoplastyk stawów jest ból. Ci pacjenci zgłosili się do nas z tego powodu, że podczas chodzenia odczuwali ból. Przyczyną tych dolegliwości w stawie skokowym są zmiany zwyrodnieniowe, które mogą być spowodowane przebytym urazem, najczęściej są to złamania, ewentualnie dolegliwości mogą powodować choroby reumatyczne, które niszczą stawy - tłumaczył dr Gil.

Na czym polega innowacyjność tej metody?

- Endoproteza składa się z trzech komponentów: skokowego, piszczelowego i wkładki. Te elementy zostały tak zaprojektowane, aby jak najbardziej odtwarzać anatomię zdrowego stawu skokowego - tłumaczył Gennaro Rubino.

- Zaletą tej protezy jest to, że wycina się niewielką część kości, nie używa się tzw. cementu kostnego do umocowania jej. Ale najważniejsze jest to, że ci pacjenci jeszcze dzisiaj będą mogli w pełni tę nogę obciążać, czyli chodzić - dodawał dr Gil.

Tego typu endoprotezy zostały wprowadzone na rynek w 2019 roku i po raz pierwszy wszczepiono je we Francji. Dr Stiglitz znany jest z tego, że wprowadza innowacyjne techniki operacyjne w zakresie stawu skokowego. Rocznie wykonuje on ok. 80 takich zabiegów.

Dwie pierwsze operacje poznańskich chirurgów trwały około godziny. Jednak, jak tłumaczą specjaliści, nie zawsze jest to takie proste.

- Operacje wszczepienia endoprotezy stawu skokowego nie są powtarzalne. Tego typu pacjentów nie ma tak wielu, jak do endoprotez stawu kolanowego czy biodrowego. Tym, co przyspiesza wykonanie tego zabiegu są dobrze zaprojektowane narzędzia, zaprojektowane przez Gennaro Rubino - tłumaczy dr Stiglitz.

Elementy składające się na innowacyjną endoprotezę są bardzo niewielkich rozmiarów - jak dwie trzecie pudełka zapałek.

- Mogłyby się zmieścić wszystkie w filiżance do kawy - porównywał Adam Gozdalski, przedstawiciel krajowy firmy dystrybuującej implanty.

Jednak każdy z nich występuje w różnych rozmiarach i odpowiednio dobierane są one do danego pacjenta.

Endoproteza jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla pacjentów cierpiących na bóle z powodu zwyrodnienia stawu skokowego, niż dotychczasowe możliwości.

- Jedyną alternatywą, jaka dotąd istniała była artrodeza - mówił dr Gil.

- Pacjenci słyszeli wtedy, że zostaną usztywnieni. Dlatego szukają oni innych możliwości. I właśnie endoproteza stawu skokowego jest taką możliwością - dodawał Adam Gozdalski.

Jak dotąd w Polsce endoprotezy stawu skokowego wykonuje się w ok. 10 placówkach. Poznań jest teraz kolejną z nich.

Opuszczony szpital psychiatryczny pod Poznaniem od lat przyciąga osoby żądne wrażeń. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tragicznej historii tego miejsca. Kliknij tutaj, przejdź dalej i sprawdź szczegóły --->Zobacz też: Restauracja-widmo w Wielkopolsce. Kiedyś popularny zajazd "Pod Kaczorem" to dziś ruina. Poznajcie jego tajemniczą historię

Opuszczony szpital psychiatryczny pod Poznaniem kryje przera...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski