Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wielkopolskie placówki medyczne realizują zabiegi endoprotezoplastyki?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
NFZ przyjrzał się zabiegom endoprotezoplastyki przeprowadzanym w wielkopolskich placówkach
NFZ przyjrzał się zabiegom endoprotezoplastyki przeprowadzanym w wielkopolskich placówkach pexels.com
W ubiegłym roku w Wielkopolsce przeprowadzonych zostało niemal 9,7 tys. zabiegów endoprotezoplastyki pierwotnej lub rewizyjnej. W których szpitalach wykonano ich najwięcej?

Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przyjrzał się pracy oddziałów, w których przeprowadza się zabiegi endoprotezoplastyki. Sprawdzono, gdzie w naszym regionie przyjmuje się najwięcej pacjentów, które szpitale częściej podejmują się operacji rewizyjnych przeprowadzanych po wszczepieniu w przeszłości endoprotezy. Wzięto pod uwagę pracę oddziałów ortopedycznych w latach 2019-2022 i skupiono się na najczęściej wszczepianych rodzajach endoprotez - czyli biodra i kolana.

W Wielkopolsce zabiegi endoprotezoplastyki wykonuje się w 28 placówkach - w 23 szpitalach tzw. sieciowych, w jednym dziecięcym oraz czterech w innych podmiotach posiadających umowy z NFZ. W 2022 roku odbyło się ich łącznie ponad 9 tysięcy. To więcej niż przed pandemią w 2019 roku, kiedy przeprowadzono w Wielkopolsce około 8,7 tys. zabiegów.

W czasie pandemii liczba pacjentów, u których zastosowano tego typu leczenie spadła do niespełna 7 tysięcy w 2020 roku i 7,6 tys. w 2021 roku. Liczby te dotyczą zabiegów pierwotnych przeprowadzanych u pacjentów, u których po raz pierwszy została wszczepiona endoproteza.

Zabiegów rewizyjnych stosowanych w przypadku konieczności naprawy lub wymiany endoprotezy przeprowadzono w 2022 roku prawie 650, w 2021 - 601, w 2020 roku - 563, a w 2019 roku odbyły się 604 takie zabiegi.

- Cieszę się, że od tego roku szpital w Gnieźnie może przeprowadzać także operacje rewizyjne, natomiast szpital w Koninie uzyskał zgodę na endoprotezoplastykę stawu biodrowego - mówi Agnieszka Pachciarz. - Obie placówki rozszerzyły swoją ofertę, co oznacza dla pacjentów większą dostępność do tego rodzaju leczenia.

Najwięcej zabiegów endoprotezoplastyki co roku przeprowadza Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi UMP. W 2022 roku w tej placówce odbyło się 1546 takich zabiegów. W poprzednich latach w czasie pandemii, zarówno w 2020, jak i 2021 roku szpital operował podobną liczbę pacjentów (1504 w 2020 roku i 1461 w 2021 roku). W tej placówce 90 proc. zabiegów endoprotezoplastyki to operacje pierwotne.

Na drugim miejscu pod względem liczby zabiegów endoprotezoplastyki znalazł się Szpital Wojewódzki w Poznaniu, w którym w 2022 roku wszczepiono endoprotezę 608 pacjentom (zabiegi pierwotne) i naprawiono w przypadku 25 osób (zabiegi rewizyjne).

Na trzecim miejscu znalazł się Szpital MSWiA w Poznaniu, w którym przeprowadzono 401 zabiegów pierwotnych i 107 rewizyjnych. Oznacza to, że placówka ta wykonuje proporcjonalnie najwięcej zabiegów naprawczych (21 procent wszystkich przeprowadzanych w tym miejscu).

Wśród pacjentów, którzy przeszli zabieg endoprotezoplastyki w Wielkopolsce w 2022 roku, 87 procent stanowią mieszkańcy naszego regionu. 3 procent operowanych pochodzi z województwa dolnośląskiego, tyle samo z kujawsko-pomorskiego, a ok. 2 proc. z lubuskiego. Endoprotezy wszczepiono także pojedynczym pacjentom z województwa zachodniopomorskiego, śląskiego i łódzkiego.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski