Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święty Marcin w rzymskim stroju legionisty przejdzie ulicą! Tradycyjne obchody imienin ulicy Święty Marcin wracają do Poznania

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Po czterech latach przerwy do miasta wróci tradycyjny korowód, w którym nie zabraknie postaci Świętego Marcina ubranej w strój rzymskiego legionisty.
Po czterech latach przerwy do miasta wróci tradycyjny korowód, w którym nie zabraknie postaci Świętego Marcina ubranej w strój rzymskiego legionisty. Łukasz Gdak
11 listopada na ulicę Święty Marcin w Poznaniu wróci barwny korowód z 300 artystami. Nie zabraknie też tradycyjnego kiermaszu rogala i licznych atrakcji dla całej rodziny. Wieczorem na głównej scenie wystąpi Majka Jeżowska.

Świeżo wyremontowana ulica Święty Marcin będzie obchodzić swoje imieniny. Poznaniacy i poznanianki, jak i osoby odwiedzające 11 listopada stolicę Wielkopolski, powrócą do tradycyjnej formy celebracji święta!

- Radosnemu świętowaniu przyświecać będzie wyjątkowa idea poznańskich obchodów 11 listopada, która podobnie jak w poprzednich latach, wyraża się w haśle "Czyń dobro", nawiązując do postawy patrona św. Marcina

- wspomina Andrzej Maszewski, organizator Imienin Ulicy Święty Marcin.

Imieniny ulicy święty Marcin to ważna poznańska tradycja i fenomen w skali Polski.

- To niezwykle ważne poznańskie wydarzenie - tradycja, która swój początek ma 30 lat temu, bo to wtedy rozpoczęło się świętowanie imienin ulicy, przy której mieszkamy i przy której mieści się Centrum Kultury - mówiła Anna Hryniewiecka, dyrektorka CK Zamek - 30 lat temu rozpoczęło się świętowanie wspólnie z obchodami Święta Niepodległości. To jest fenomen. Byliśmy pierwszym miastem na mapie Polski, które łączyło w sobie obchody 11 listopada, czyli Święto Niepodległości z radosnym celebrowaniem lokalnego święta. Dla nas jest to niezwykle budujące, że udało nam się stworzyć tak ważną poznańską tradycję. W tym roku to świętowanie ma szczególnie jasny i radosny charakter, dlatego, że jednocześnie w tym roku obchodzimy powrót na ulicę, po - myślę, że wszystkich nas troszkę męczącym długim okresie remontowania centrum miasta, remontowania ulicy Święty Marcin.

Spis treści

Korowód

Po czterech latach przerwy do miasta wróci tradycyjny korowód, w którym nie zabraknie postaci Świętego Marcina ubranej w strój rzymskiego legionisty.

- Z ogromną radością po 4 latach — obecności, ale ograniczonej na ul. Św. Marcin podczas obchodów jej imienin 11 listopada — wracamy do pełnej skali celebracji tego święta, co oznacza realizację korowodu, który będzie przemierzał miasto swoją stałą, tradycyjną trasą, czyli od kościoła Świętego Marcina — w mniej tradycyjne miejsce, bo na plac Mickiewicza — gdzie przemarsz się skończy

- mówiła Anna Hryniewiecka, dyrektor Centrum Kultury Zamek.

Barwna parada wyruszy o godz. 13 od ulicy Piekary i dotrze do ulicy Wieniawskiego.

W paradzie weźmie udział 300 osób na czele ze Świętym Marcinem w stroju rzymskiego legionisty. Nie zabraknie też widowiskowych obiektów plastycznych stworzonych przez Teatr Asocjacja 2006 oraz artystów cyrkowych z Teatru z Głową w Chmurach. Pierwszy raz w korowodzie pojawią się też artyści i artystki z niepełnosprawnościami z "Teatru powszechnego", działającego w Centrum Kultury Zamek.

Można będzie zobaczyć też 2 nowe elementy korowodu, wyłonione w konkursie organizowanym przez CK Zamek - "Czyń dobro - Save Planet oraz "Rzeka (Warta) Dobra". Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 73, przebrani w barwne stroje, przywołają patrona swojej placówki - Edmunda Strzeleckiego.

Nie zabraknie też elementów wielkopolskiego folkloru. W korowodzie pojawi się postać bamberki. Oprócz niej zobaczyć będzie można postacie futbolistów z "Armii Poznań' oraz jeźdźców w strojach 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Oprawę muzyczną zapewnią Drumersi, Fanfara Awantura, Gladiatorzy ze Śródki oraz Poznań Brass Band.

Wspólne dekorowanie ulicy

Centrum Kultury Zamek zachęca wszystkich poznaniaków i [poznanianki do wspólnego przygotowania dekoracji świętomarcińskich. Kolorowe proporczyki - bo o nich mowa - ozdobia główną arterię miasta. Codziennie w godz. 14-19 można włączyć się do wspólnej dekoracji lub przekazać na ten cel materiały i tekstylia.

Kiermasz rogala

Skoro mowa o tradycyjnym świętowaniu to nie może zabraknąć kiermaszu rogala. Będzie on czynny w godz. 11-21.30 na odcinku od al. Niepodległości do ul. Gwarnej).

Koncerty finałowe

Wieczorem na dużej scenie na placu Adama Mickiewicza, zabrzmią dźwięki czeskiego zespołu Uzjsme doma, jak i piosenki dobrze znanej Majki Jeżowskiej.

Pokazy uliczne i inne atrakcje

W programie znajdują się też liczne rodzinne atrakcje. Można wziąć udział w warsztatach plastycznych i artystycznych, zobaczyć pokazy akrobatyczne Teatru z Głową w Chmurach, a nawet pokaz tańca breakdance. Nie zabraknie też gry ulicznej z nagrodami, przygotowanej przez Koalicję Święty Marcin - na stoisku można będzie też kupić pamiątki związane z patronem ulicy.

Program

KIERMASZ ROGALA
g. 11-21.30
al. Niepodległości oraz ul. Św. Marcin (odcinek od al. Niepodległości do ul. Gwarnej)

ANIMACJE
g. 11-13 | „Lalki motanki i origami świętomarcińskie” – warsztaty / Fundacja Art Cluster
ul. Św. Marcin 57

g. 11-13 i g. 15-18 | warsztaty plastyczne / Fundacja AITWAR
ul. Św. Marcin 57

g. 12-18 | Pan Kataryniarz
przestrzeń ul. Św. Marcin

g. 15-18 | Teatr z Głową w Chmurach (szczudlarze, żonglerzy, kuglarze)
przestrzeń ul. Św. Marcin

g. 15-18 | Pokazy tańca breakdance
skrzyżowanie ulic Św. Marcin i F. Ratajczaka

g. 15-21 | Sety dj-skie

Pod Alfami:

15-18 - Nienaturalne Pobudzenie Sounsystem
18-21 – Dj Radar
g. 15.30, 16.30 i 17.30 | Fundacja Nordoff Robbins, Zespół Muzyczny SIŁY SPECJALNE
okolice ul. Garncarskiej

STREFA NGOSÓW
g. 11-13 i g. 15-18
Strefa prezentacji organizacji pozarządowych działających na rzecz drugiego człowieka w Poznaniu – warsztaty, spotkania i okazje do rozmów z tymi, którzy działają na co dzień.

KOROWÓD
Uroczyste przekazanie kluczy do miasta z udziałem Prezydenta Jacka Jaśkowiaka oraz Orkiestry na rowerze
g. 13
start: ul. Piekary, koniec: plac A. Mickiewicza

KONCERTY FINAŁOWE
g. 18 | Uz jsme doma
g. 19.15 | Majka Jeżowska
Scena Główna na placu A. Mickiewicza

KOALICJA ŚWIĘTY MARCIN
Gra uliczna oraz prezentacja okolicznych lokali

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Grafficiarz Kawu zyskuje na popularności, a jego prac w stolicy Wielkopolski z każdym miesiącem przybywa. Podziwiać je można na różnych poznańskich ulicach. Media nie tylko polskie, ale też zagraniczne, dużo pisały o artyście w kontekście jego antywojennych murali. Antywojenna działalność to niejedyny aspekt zróżnicowanej twórczości Kawu. Zobaczcie naszą galerię z pracami autora!Pszczółka Maja przy ul. KościelnejZobacz kolejne dzieło grafficiarza --->

O jego muralach pisze cały świat! Upiększają miasto, a graff...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski