Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Bambrów w Poznaniu: Intercity "Bamber" do Warszawy? [ZDJĘCIA]

Marek Zaradniak
Poznańskie Bamberki oraz prowadzący święto Juliusz Kubel i Jacek Hałasik
Poznańskie Bamberki oraz prowadzący święto Juliusz Kubel i Jacek Hałasik Waldemar Wylegalski
W sobotę swoje święto obchodzili poznańscy Bambrzy. Uhonorowany odznaką "Złotej Bamberki" prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich Andrzej Byrt zaproponował, aby któryś z pociągów Intercity z Poznania do Warszawy, który jeszcze nie ma nazwy nazwać "Bamber"

Już po raz dziewiętnasty Bambrzy świętowali w sobotę rocznicę osiedlenia się w Poznaniu i ówczesnych okolicznych wsiach. Było to 295 lat temu na początku 1719 roku.

Uroczystość przy figurce Bamberki na Starym Rynku rozpoczęła się od dźwięków muzyki w wykonaniu Orkiestry Wojsko Lotniczych pod batutą Pawła Joksa. Wkrótce na figurce zawisły girlandy, a Juliusz Kubel odczytał dokument, na mocy którego przybysze z Bambergu mogli się osiedlać. .

Jak powiedział przewodniczący Towarzystwa Bambrów Poznańskich Ryszard Skibiński w ubiegłym roku Muzeum Bamberskie pobiło rekord frekwencji. Zaglądają tam turyści z całego świata. Była wśród nich m.in. doktorantka z University Massachusetts. pisząca pracę na temat emigracji. Zauważył też, ze coraz więcej młodych dziewcząt chce nosić stroje bamberskie i ciągle trzeba szyć nowe.

Po dwuletniej przerwie wręczono odznakę "Złotej Bamberki". Otrzymał ją prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich Andrzej Byrt, który powiedział:

– Jestem facetem z Łazarza. Tam chodziłem do przedszkola i do szkoły podstawowej. Gdy moi koledzy chcieli mi dopiec mówili: - Ty Bambrze. Nie traktowałem tego jako złośliwość. Podobało mi się, że to słowo podobnie jak moje nazwisko jest na literę B. Nie wiedziałem, że za kilkanaście lat ożenię się z panną która ma bamberskie pochodzenie. Potem gdy byłem ambasadorem w Republice Federalnej Niemiec wielokrotnie gościłem w Bambergu. Już w czasie pierwszej wizyty tamtejszemu burmistrzowi przyznałem, że jestem z Bambrami związany i jestem z tego bardzo dumny. Andrzej Byrt zaproponował, aby któryś z pociągów Intercity kursujących pomiędzy Poznaniem, a Warszawą nazwać Bamber.

Obecny na uroczystości przedstawiciel arcybiskupa ksiądz prałat Marian Lewandowski zauważył , że już w latach 60. ubiegłego stulecia Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu interesowało się społecznością Bambrów i gromadziło stroje bamberskie. Z czasem gdy ciasnota nie pozwalała na dalsza eksponowanie ich przekazano je w depozyt czasowy do Muzeum Etnograficznego i Muzeum Bambrów Poznańskich

A gdy uroczystości przed figurką Bamberki dobiegły końca rozpoczął się festyn na terenie Muzeum Bambrów Poznańskich. Grały wspomniana już Orkiestra Wojsk Lotniczych oraz Kapela Zza Winkla. Odbyły się konkursy gwary poznańskiej oraz plastyczny dla dzieci. Można też było skosztować pierniczków bamberskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski