Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studencka Inicjatywa Mieszkaniowa w sprawie DS Jowity: "Dość kłamstw". UAM zaprzecza

OPRAC.:
Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Poznaliśmy stanowisko Studenckiej Inicjatywy Mieszkaniowej w sprawie DS Jowity.
Poznaliśmy stanowisko Studenckiej Inicjatywy Mieszkaniowej w sprawie DS Jowity. Adam Jastrzębowski
– Dochodzimy do wniosku, że kanclerz UAM Marcin Wysocki jawnie wprowadzał w błąd opinię publiczną, społeczność uczelni i media. Skutkiem przedstawiania nieprawdziwych informacji jest działanie na szkodę publicznego majątku o wysokiej wartości – informują o swoim stanowisku członkowie Studenckiej Inicjatywy Mieszkaniowej podczas konferencji 5 lipca. Rzeczniczka UAM poinformowała, że wszystko w tej sprawie zostało już wcześniej wyjaśnione.

Organizacja Studencka Inwestycja Mieszkaniowa poinformowała o swoim stanowisku podczas konferencji w sprawie DS Jowita 5 lipca. UAM twierdzi jednak, że wszystko zostało powiedziane, m. in. na ostatniej konferencji - 26 czerwca, na której obecni byli też członkowie Studenckiej Inicjatywy Mieszkaniowej.

Polityka wygaszania publicznego akademika i wysiedlania studentów z centrum Poznania jest podyktowana dbałością o interesy prywatnego biznesu. Tym samym uderza w studentów i resztę poznaniaków zmuszonych wynajmować mieszkania na rynku prywatnym. W celu realizacji tej polityki władze UAM wspierają się roszczeniami wysuwanymi wobec uniwersytetu przez tajemniczą spółkę – słup zarejestrowaną w Nikozji na Cyprze, Shellcast Ventures. Dzięki spółce-słup Kanclerz mógł wskazywać że modernizacja Jowity jest nieopłacalna, drastycznie zawyżać jej koszt i zaniżać liczbę dostępnych miejsc w DS po ukończeniu potencjalnych prac. W efekcie, zamiast planu ocalenia i ulepszenia Jowity stworzono plan jej prywatyzacji.

– twierdzą członkowie Studenckiej Informacji Mieszkaniowej.

Rzeczniczka UAM – Małgorzata Rybczyńska, poinformowała jednak, że wszystko w tej sprawie zostało już wcześniej wyjaśnione.

W sprawach podnoszonych przez protestujących wszystko zostało już powiedziane – zarówno oni, jak i media na niedawnej konferencji prasowej, otrzymali komplet materiałów, z których jasno wynika, że działania władz UAM są transparentne i prowadzone w granicach prawa.

– przekonuje rzeczniczka.

Organizacja zweryfikowała też główne argumenty władz uniwersytetu.

Władze UAM poinformowały o braku możliwości remontu Jowity ze względu na brak zgody prywatnych inwestorów, których działki sąsiadują z budynkiem.

Kanclerz Wysocki wielokrotnie twierdził, że próby remontu Jowity są od lat paraliżowane przez zarejestrowaną na Cyprze spółkę, której działka graniczy z budynkiem. Właściciel spółki ma zakazywać wejścia na jego teren na czas remontu, a bez jego pozwolenia remont nie jest możliwy. Argument ten powtarzała także rektor Kaniewska. Władze UAM wprowadzały tym w błąd społeczność uczelni, ignorując przepisy prawa budowlanego. Artykuł 47 PB mówi jasno, że w razie braku zgody sąsiada, wykonawca remontu uzyskuje zgodę na remont od starosty w ciągu 14 dni od wysłania wniosku. Jednak zgodnie z „polityką wygaszania”, władze UAM nigdy nie zgłosiły takiego wniosku do starosty – w zamian zasłaniały się niezgodą prywatnych inwestorów by nie gromadzić środków na remont budynku.

– tłumaczy SIM.

Organizacja odniosła się też do argumentu sprzedaży budynku ze względu na to, że leży on na działce prywatnego inwestora, który żąda od UAM usunięcia budynku.

Tu znów pojawia się spółka-słup Shellcast Ventures z Cypru. 8 grudnia 2021 r. pełnomocnik spółki wezwał władze UAM do „usunięcia konstrukcji budowlanej” w postaci rękawa łączącego akademik ze stołówką Jowity. Pełnomocnik ten twierdzi że do zabudowy terenu w latach 60. doszło bez zgody prywatnego właściciela. Rzecz w tym, że w okresie budowy cały teren Jowity był publiczną własnością. Spółka–słup posługuje się argumentem spotykanym powszechnie w procederze dzikiej reprywatyzacji w Polsce. Władze UAM nie weryfikują jednak tych kłamstw, prezentują je publicznie bez żadnej krytyki. Czy interes spółki zarejestrowanej na Cyprze jest dla nich ważniejszy od interesu publicznego? W praktyce wystarczy absurdalne wezwanie przedsądowe podejrzanej spółki, aby władze uniwersytetu skapitulowały i dążyły uparcie do zamknięcia Jowity.

- zajmuje swoje stanowisko SIM.

Organizacja twierdzi też, że władze UAM posługują się skrajnie stronniczą ekspertyzą, która naciska na przemianę Jowity w prywatny akademik.

Pismem z dnia 5 kwietnia 2022 r. kanclerz Wysocki wystąpił z prośbą do rektor Kaniewskiej o „odstąpienie od stosowania regulaminu zamówień publicznych”, by wbrew tym przepisom wybrać konkretną spółkę do wykonania ekspertyzy na temat przyszłości Jowity – Estate Solution. Zgodnie z wolą kanclerza spółka ta dostała zlecenie na ekspertyzę z pominięciem przejrzystej procedury konkursu. Następnie wykonała ona „ekspertyzę” nie ukrywając rażącego braku obiektywności. Wybrana przez kanclerza firma wprost lobbuje za sprzedażą budynku i nie ukrywa że leży to w interesie prywatnego biznesu, choć uderza w studentów. „Obiektywni eksperci” twierdzą, że publiczny akademik w centrum „pełni funkcję anachroniczną”, bo „nie wykorzystuje potencjału rynkowego”. Jednak w centrach miast wśród biznesmenów... „szczególne zainteresowanie wzbudzają inwestycje w domy studenckie”! Eksperci kwitują, że „faktyczne przeznaczenie oddala się od optymalnego potencjału, generującego najwyższą rentę gruntową”. Im drożej i gorzej dla studentów, tym lepiej dla Estate Solution. Tą receptę na pogłębienie kryzysu mieszkaniowego w centrum Poznania kanclerz i rektor najpierw wybierają poza regulaminem zamówień publicznych, a potem przyjmują bez najmniejszych wątpliwości. Stronnicza konkluzja Estate Solution, że Jowitę trzeba sprzedać, jest prezentowana mediom, studentom i Radzie Uczelni jako wręcz prawda naukowa.

– tłumaczy SIM.

Rzeczniczka UAM nie odnosząc się bezpośrednio do treści konferencji zorganizowanej przez SIM wyjaśniła, że wszystkie argumenty pojawiły się już wcześniej w przestrzeni publicznej i władze UAM wielokrotnie wyjaśniały pojawiające się wątpliwości, m. in. tydzień temu w poniedziałek 26 czerwca rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska wraz z prorektorką ds. studenckich prof. Joanną Wójcik spotkały się z liczną delegacją osób z Inicjatywy Mieszkaniowej i Rady Mieszkańców Domów Studenckich. Obecni byli wówczas także przedstawiciele samorządu studenckiego.

To spotkanie miało konstruktywny przebieg, obie strony przekazały swoje stanowiska, rozmawiano o różnych formach działania zarówno w sprawach DS. Jowita, jak i wysokości stypendiów socjalnych oraz opłat za akademiki. Pani Rektor odpowiedziała na list otwarty i zadeklarowała otwartość na dalsze działania. Jeśli pojawiają się dodatkowe pytania skierowane bezpośrednio do władz UAM, na pewno ich nadawcy otrzymają odpowiedź.

– komentuje Małgorzata Rybczyńska, rzeczniczka UAM.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Fotografia pochodzi prawdopodobnie z lat 60. XX wieku.

Tak przez lata wyglądał Dom Studencki Jowita. Stał się ikoną...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski