Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spór o godziny "czarnkowe". Nauczyciele są zaniepokojeni wypowiedziami wiceminister Katarzyny Lubnauer

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Czy można "inaczej" wykorzystać godziny tzw. czarnkowe? Okazuje się, że nie.
Czy można "inaczej" wykorzystać godziny tzw. czarnkowe? Okazuje się, że nie. Michał Pawlik/zdjęcie ilustracyjne
Godziny „czarnkowe” muszą być wykorzystywane na konsultacje. Tak mówią przepisy. Wypowiedzi ministry edukacji zaniepokoiły ZNP – nie chcą działać poza prawem.

Wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer w swoich ostatnich wypowiedziach sugerowała, że chciałaby inaczej niż na konsultacje, wykorzystywać tzw. godziny czarnkowe. Zaniepokoiło to Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Nowacka przedstawiła konkrety dotyczące edukacji. Czytaj więcej: Mniej materiału na fizyce czy chemii. Brak HiTu i zadań domowych - to pomysły ministry edukacji. Wielkopolscy związkowcy komentują

- Godziny dostępności nauczyciela dotyczą konsultacji. W przepisach zapisane jest, że nauczyciel zobowiązany jest poświęcić jedną godzinę tygodniowo, w trakcie której odpowiednio do potrzeb prowadzi konsultacje dla uczniów, wychowanków lub ich rodziców. Nie są to godziny, które mają być przeznaczone na zajęcia wyrównawcze, na rozwijanie zainteresowań czy na to, żeby opiekować się dziećmi – mówi Małgorzata Kowzan, prezeska Okręgu Wielkopolskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Spór właściwie tyczy się o definicję konsultacji. Jeśli termin nie zostanie przez ministerstwo zdefiniowany, nauczyciele nie będą mogli zgodnie z prawem prowadzić wtedy innych zajęć.

Godziny "czarnkowe" to wyzysk

Jednak nauczyciele od początku przeciwni byli wprowadzeniu takich godzin.

- Zaproponowana regulacja jest próbą zakulisowego zwiększenia obowiązkowego pensum zajęć nauczycieli, bez zagwarantowania prawa do adekwatnego wynagrodzenia z tego tytułu – czytamy w opinii ZNP.

Czym jest pensum?

- Nauczyciel ma 40-godzinny czas pracy. W jego ramach ma tzw. pensum, czyli godziny przy tablicy czy w świetlicy. Pensum to ta część czasu pracy nauczyciela, która przeznaczona jest na zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz. Liczba godzin pensum zależy od stanowiska pracy nauczyciel – mówi Kowzan.

- Oprócz tego nauczyciel realizuje zadania statutowe, czyli zadania zapisane w statucie danej szkoły czy przedszkola. W tym są np. wywiadówki, wycieczki szkolne, dyżury w czasie przerw. Dodatkowo w 40-godzinnym czasie pracy nauczyciel ma obowiązek przygotować się do zajęć, sprawdzić prace i doskonalić się - kończy.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski