Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schron na Sołaczu zostanie oczyszczony [ZDJĘCIA]

Grzegorz Okoński
Schron na Sołaczu zostanie oczyszczony
Schron na Sołaczu zostanie oczyszczony Marcin Nowakowski
Zabytkowy schron na Sołaczu zostanie oczyszczony! Ochotnicy wypompują wodę z kilkudziesięcioletniego obiektu. Dopiero wtedy schron będzie mógł zostać udostępniony zwiedzającym...

Poznańscy miłośnicy fortyfikacji, na równi z miłośnikami Sołacza, mogą przez długi weekend zbierać siły, bo 5 maja czeka ich brudna robota. Jak zapewnia Marcin Nowakowski, radny Osiedla Sołacz i pasjonat tego terenu, ochotnicy przystąpią do sprzątania schronu przeciwlotniczego na Sołaczu z lat trzydziestych. Wobec tego, że obiekt jest zalany i zasypany gruzem, stosowniejsze byłoby nawet stwierdzenie, że schron będzie na nowo odkryty…

Co skrywa schron na Sołaczu?
- Jesteśmy po wizji lokalnej, wiemy, czego można się tam spodziewać - mówi Marcin Nowakowski. - Tam jest sporo błota, śmieci, leży sporo luźnych cegieł, a do tego częściowo obiekt zalany jest wodą. Dlatego o pomoc poprosiliśmy strażaków - ochotników z Osiedla Kwiatowego, którzy wypompują wodę.

Park Sołacki powstał nieco ponad sto lat temu; realizacja projektu Hermanna Kube zakończyła się w 1911 roku i kosztowała 128 tys. marek. W latach trzydziestych wybudowano w nim, w pobliżu ul. Litewskiej niewielki schron przeciwlotniczy.

- Pod względem architektonicznym schron w Parku Sołackim nie wyróżnia się od innych podobnych, położonych na przykład przy ulicach Wojska Polskiego, Mazowieckiej, czy Kościelnej - mówi Kazimierz Taczanowski, historyk, pasjonat poznańskich fortyfikacji. - Ale w przeciwieństwie do takich schronów, jak dawny przy ul. Kosynierskiej, przetrwał do dziś. Niemcy traktowali go jako obiekt przeciwlotniczy, w którym mogli się chronić mieszkańcy willi w czasie nalotów alianckich.

Akcja "Schron na Sołaczu"
W czwartek 5 maja ekipa „oczyszczająca” ma pojawić się w parku już około godz. 8 rano. Schron jest obecnie zabezpieczony przed dostępem osób niepowołanych, ale będzie wtedy otwarty. Inicjator akcji ocenia, że do wynoszenia śmieci, gruzu, wypompowywania wody, odkopywania obiektu i porządkowania bezpośredniego jego otoczenia przystąpi około trzydziestu osób, m.in. członków grup miłośników fortyfikacji.

- Chcemy, by był widoczny, jako ciekawy obiekt, świadczący o historii Sołacza - mówi Marcin Nowakowski. - Niewykluczone, że byłby też ujęty w ramach Poznańskiego Szlaku Fortecznego. Z tym, że trzeba będzie regularnie do niego zaglądać, by o niego dbać i wypompowywać podciekającą wodę. Oceniam, że co najmniej dwa razy w roku będziemy organizować takie prace.

Sprzątaniu towarzyszyć będzie wystawa poświęcona Parkowi Sołackiemu i Fortowi Winiary, przygotowana przez Marcina Nowakowskiego.

Schron na Sołączu zostanie oczyszczony. Jak podoba Wam się ten pomysł? Komentujcie!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto