Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rządowe e-podręczniki w szkołach już od września 2015 roku

Marta Danielewicz, Anna Jarmuż
Rządowe e-podręczniki w szkołach już od września
Rządowe e-podręczniki w szkołach już od września archiwum
We wrześniu 2015 r. dyrektorzy szkół zdecydują czy uczniowie będą uczyli się z e-podręczników. Póki co, wielu z nich odnosi się do pomysłu Minister Edukacji Narodowej z dystansem.

Podręczniki do chemii, geografii, języka polskiego, historii i wielu innych przedmiotów. Uczniowie często muszą nosić w swoich tornistrach po kilka ciężkich książek, z których korzystają na lekcjach. Taka sytuacja może się zmienić już we wrześniu 2015 roku. Wtedy też szkołom udostępnione zostaną rządowe e-podręczniki. Korzystać z nich będzie można całkowicie za darmo - z komputera, tableta albo nawet smartfona. Ma to być ułatwienie dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Ministerstwo Edukacji Narodowej prace nad e-podręcznikami powierzyło Ośrodkowi Rozwoju Edukacji w ramach projektu Cyfrowa Szkoła.

- Grupa edukacyjna wraz z uczelniami wyższymi zajmuje się stroną merytoryczną. To zupełnie inna koncepcja niż rządowy elementarz, jednak w oparciu o podstawę programową - tłumaczy Marlena Plebańska, koordynator projektu z ORE.

Platforma e-podręczników zlecona przez minister Joannę Kluzik-Rostkowską powstają w Poznaniu. Partnerem technologicznym rządowego projektu jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

- Zajmujemy się stroną technologiczną projektu. Właściwie platforma jest już gotowa. Na#bieżąco, zgodnie z harmonogramem, udostępniamy tam coraz nowsze treści - tłumaczy Damian Niemir z PCSS. - Nauczyciele i uczniowie będą mogli korzystać z platformy online lub bez internetu, wcześniej pobierając odpowiednie podręczniki na swoje komputery, tablety czy telefony.

Dyrektorzy szkół sami będą mogli zdecydować w przyszłym roku czy chcą, by dzieci uczyły się z e-podręczników, książek papierowych czy jednego i drugiego.

- E-podręcznik to kolejna propozycja dla nauczycieli. Myślę, że znajdzie się wielu, którzy będą chcieli z niego skorzystać - zapowiada Joanna Kluzik-Rostkowska.

Profesora Zgrzyta, Animę czy Julkę, czyli postaci e-podręcznika dla pierwszoklasistów (który jest już gotowy), mogli już lepiej poznać uczniowie klasy 1 a ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Kielcach. To tam odbył się pierwszy test e-podręcznika.
- Uczniowie, jak i nauczyciel prowadzący wystawili bardzo pochlebne opinie. Oczywiście nie obyło się bez problemów technicznych, ale udało się je wyeliminować - komentuje Dorota Mętrak, dyrektor SP 19 w#Kielcach. Mimo że ministerialne e-podręczniki swój pierwszy sprawdzian zdały, nauczyciele nie chcą zastąpić nimi papierowych książek. - Chcemy przede wszystkim uczyć dzieci pisać i czytać, nie klikać. Dlatego jeśli zdecydujemy się na e-podręczniki w naszej szkole to tylko jako dodatek, uatrakcyjnienie szkolnych lekcji - dodaje Dorota Mętrak.

Podobne zdanie mają nauczyciele i dyrektorzy wielkopolskich szkół podstawowych.

- Sama podczas prowadzenie lekcji korzystam z multibooków, dlatego sądzę, że e-podręczniki będą ułatwieniem dla nauczycieli. Jednak dzieci powinny przede wszystkim pracować z prawdziwymi książkami - komentuje Natalia Olejnik, nauczycielka w SP 3 w Szamotułach.

Z e-podręczników od wielu lat korzystają też uczniowie poznańskiego Gimnazjum nr 56.

- W naszej szkole działa e-klasa. W niej, z elektronicznego podręcznika korzysta 85 procent uczniów. Jak mówią, ułatwia im to życie - tłumaczy Sławomir Eliks, dyrektor szkoły. - Na pewno rozważymy wprowadzenie rządowego e-podręcznika. Pod#warunkiem, że będzie on dobrze przygotowany. Młodzież jest wymagająca i musi otrzymać atrakcyjną ofertę.

Z pewnym dystansem odnoszą się do propozycji MEN także inni dyrektorzy. Uważają, że nie wszystkie szkoły są na taki krok przygotowane. - W naszej szkole komputery znajdują się tylko w pracowniach informatycznych. Uczniowie nie korzystają też z tabletów. Przed wprowadzeniem e-podręczników, MEN powinien najpierw odpowiednio wyposażyć szkoły - zwraca uwagę Marek Korbanek, dyrektor Zespołu Szkół nr 7 w Poznaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski