Rekordy kaliskich pływaków na mistrzostwach Polski

Mariusz Kurzajczyk
Już pierwszy dzień mistrzostw Polski seniorów we Floating Arenie w Szczecinie był udany dla ekipy KKS Włókniarz 1925 Kalisz. Bartosz Piszczorowicz w porannych eliminacjach na 50 m dowolnym (23,65) zakwalifikował się do popołudniowego finału B, a tam zajął szóste miejsce, co dało mu w seniorskiej klasyfikacji generalnej 16 pozycję.

W eliminacjach bardzo dobrze zaprezentowali się pozostali kaliszanie. Rekordy życiowe poprawiali - Zuzanna Kit na 50 m dow. (27,91), Eryk Adamczewski na 50 m dow. (24,92) oraz Marco Cecere na 200 m grzbietem (2:11,96).

Równie udany był kolejny dzień. Zuzanna Kit w eliminacjach 50 m klasykiem zakwalifikowała się do finału B (33,66), a tam triumfowała (33,50), zajmując w klasyfikacji generalnej 11 miejsce. Znów sypnęło życiówkami: Bartosz Piszczo-rowicz na 200 m dowolnym (1:54,15), Marco Cecere na 100 m grzbietem (1:00,37), Michał Mikołajczyk na 50 m klasykiem (30,15). W trzecim dniu Marco Cecere na dystansie 50 m grzbietem poprawił życiówkę (28,19).

Ostatni dzień szczecińskich mistrzostw przyniósł nie lada emocje. Bartosz Piszczorowicz w znakomitym stylu zdobył kwalifikacje na mistrzostwa Europy juniorów. Czas 50,38 s był o 0,6 sekundy lepszy od wymaganego minimum oraz dał awans do popołudniowego finału. Tam kaliski junior zajął ostatecznie szóste miejsce w Polsce wśród seniorów. Dodajmy, że w obu finałach w gronie 18 zawodników było tylko dwóch 17-latków, ale drugi przypłynął dopiero na 10 miejscu. Bardzo dobrze wypadli także pozostali zawodnicy KKS-u. Zuzanna Kit z czasem 1:14,50 s na 100 m klasykiem awansowała do finału B, w którym zajęła czwarte miejsce, uzyskując jeszcze lepszy rezultat (1:13,23).

Świetnie zaprezentował się także Eryk Adamczewski, a czas 53,86 s na 100 m dowolnym stawia go w czołówce wśród rówieśników. Na uwagę zasługuje także występ Marco Cecere na 50 m motylem. Biorąc pod uwagę, że nie jest to jego koronna konkurencja, czas 26,65 s jest bardzo dobry. Trener Dominik Grudziński powinien być zadowolony z postawy całej kaliskiej piątki.

Dodajmy, że mistrzynią Polski na 200 m grzbietem została wychowanka Delfina Kalisz Alicja Tchórz, która jednocześnie wywalczyła minimum na i-grzyska w Rio.