Szermierze po mistrzostwach Polski. Dwa złota dla Wielkopolski. Adrian Wojtkowiak z kwalifikacją olimpijską

Adrian Wojtkowiak będzie reprezentował Wielkopolskę na planszy szermierczej podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu Archiwum Polskiego Związku Szermierczego
W miniony weekend w Warszawie zakończyły się mistrzostwa Polski w szermierce. Powody do zadowolenia mieli nie tylko medaliści czempionatu.

Po tych zawodach indywidualną kwalifikację olimpijską zdobył bowiem 25-letni Adrian Wojtkowiak, florecista AZSAWF Poznań, wychowanek IKS Leszno, trenowany przez fechmistrza Włodzimierza Węcławka.

– Według Krajowych Zasad Kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, uzyskałem bezpośredni awans do składu reprezentacji, ponieważ zająłem drugie miejsce na liście olimpijskiej Polskiego Związku Szermierczego. Pierwsze dwa miejsca są premiowane bezpośrednim awansem, kolejne dwa są wyznaczone imiennie przez trenera głównego. Oficjalne składy drużyn na igrzyska olimpijskie zostaną ogłoszone już niebawem, czyli za 10 dni – poinformował nas florecista poznańskiego klubu.

Na warszawskim Torwarze jednak najwięcej powodów do zadowolenia mieli inni wielkopolscy szermierze.

Do rywalizacji w stolicy przystąpiło ponad 400 uczestników, walczących we wszystkich broniach. Pierwsze medale rozdano w szabli, mistrzynią Polski została, już po raz czwarty, Zuzanna Cieślar (Zagłębiowski Klub Szermierczy), która tym razem w decydującym pojedynku pokonała Sylwię Matuszak z KKSz Konin 15:11. Nowym mistrzem Polski w zawodach szablistów okazał się reprezentant KKSz Konin Olaf Stasiak, który w finałowym pojedynku wygrał z Szymonem Hryciukiem (AZS AWF Katowice) 15:10.
Natomiast po raz pierwszy mistrzynią kraju w szpadzie została Alicja Klasik (RMKS Rybnik), która wywalczyła tytuł po pokonaniu Kamili Pytki (AZS AWF Warszawa) 11:8.

Ostatnią bronią, w której rozdano medale pierwszego dnia MP w Warszawie była męska szpada. Kolejny tytuł Mistrza Polski trafił do Macieja Bielca (AZS Wratislavia Wrocław), który w finale okazał się lepszy od Antoniego Sochy (PKSzerm Warszawa) 15:7.
Drugiego dnia skumulowały się wszystkie bronie. Indywidualnie walczyli zawodnicy floretowi – złoty medal i miejsce na najwyższym stopniu podium zdobyła Martyna Jelińska (AZS AWF Poznań), która decydujący pojedynek przeciwko Julii Walczyk-Klimaszyk (KU AZS UAM Poznań) rozstrzygnęła na swoją korzyść wygrywając 15:11. Rundę wcześniej triumfatorka zawodów wyeliminowała Hannę Łyczbińską z KU AZS UAM Poznań 11:5 a Julia pokonała Karolinę Żurawską (Toruńska Akademia Floretu) 15:11.

Ostatnim indywidualnym mistrzem Polski w tym roku został Leszek Rajski (wrocławianie). Nasz doświadczony reprezentant w finale floretu zmierzył się z Janem Jurkiewiczem (Toruńska Akademia Floretu) i pokonał rywala, po zaciętym pojedynku, 15:13. Wspomniany Adrian Wojtkowiak zajął siódme miejsce wspólnie ze swoim kolegą klubowym Maciejem Bemem.