MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Regionalizacja obostrzeń: Czy powiaty w Wielkopolsce czeka zaostrzenie restrykcji?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Zakaz zgromadzeń, limity dla niezaszczepionych czy regionalizacja obostrzeń - to pomysły rządu na walkę z czwartą falą koronawirusa. Wciąż jeszcze nie wiadomo kiedy zostaną one wprowadzone.
Zakaz zgromadzeń, limity dla niezaszczepionych czy regionalizacja obostrzeń - to pomysły rządu na walkę z czwartą falą koronawirusa. Wciąż jeszcze nie wiadomo kiedy zostaną one wprowadzone. Robert Woźniak
Koronawirus nie daje za wygraną. Wciąż przybywa nowych przypadków, a eksperci apelują o to, by nie zwlekać ze szczepieniami. W związku z tym pojawiają się pytania czy rząd ponownie wprowadzi regionalizację obostrzeń. Choć na ten moment w Wielkopolsce nie ma jeszcze ku temu przesłanek, to w województwie są powiaty, w których liczba zakażeń gwałtownie wzrasta, a liczba w pełni zaszczepionych wciąż nie jest zadowalająca.

Od pewnego czasu eksperci w dziedzinie zdrowia przestrzegają przed czwartą falą koronawirusa. Jeszcze pod koniec września przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia zapowiadali, że gdy tylko dzienna liczba zakażeń zacznie przekraczać tysiąc, wówczas rozpoczną się dyskusje dotyczące zaostrzenia obostrzeń i wprowadzania i w regionach.

- Mamy przygotowany pewien model dzielenia na strefy żółte, zielone i czerwone; i ten model, uwzględnia też poziom zaszczepienia w poszczególnych powiatach, ale na razie to nie jest absolutnie czas na podjęcie decyzji o zaostrzaniu restrykcji

- mówił jeszcze we wrześniu minister zdrowia Adam Niedzielski.

Lekarze każdego dnia dowiadują się więcej o koronawirusie. Każdy przypadek COVID-19 ma indywidualny przebieg. U większości zakażonych osób rozwiną się objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takie osoby wyzdrowieją bez konieczności hospitalizacji.Jak sprawdzić, czy przeszło się zarażenie koronawirusem w bezobjawowy sposób? Przedstawiamy TOP 7 najczęstszych fizycznych objawów, które mogą wskazywać, że właśnie miałeś koronawirusa.Sprawdź, czy je masz >>>

Koronawirus - czy już go miałeś? Zobacz, jak można to sprawd...

Od kilku dni liczba nowych zakażeń przekracza tysiąc. Tylko we wtorek odnotowano 1 325 nowych przypadków zakażeń w Polsce. Z tego powodu zaczęły pojawiać się pytania czy i kiedy rząd planuje wprowadzić obostrzenia, a także, które regiony są najbardziej zagrożone.

Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia nie kryją obaw, że jesień może spowodować znaczący przyrost zakażeń koronawirusem. Według najczarniejszych scenariuszy, niebawem możemy spodziewać się nawet 15 tys. zakażeń dziennie.

Będą nowe restrykcje?

Choć na ten moment liczby te wydają się jeszcze odległe, to rząd już teraz rozważa zaostrzenie restrykcji. Jednym z pomysłów jest powrót do wprowadzenia regionalizacji obostrzeń. Tym razem jednak na innych zasadach.

- Przypomnę, że od sześciu przypadków na 10 tysięcy to była strefa żółta, a od 12 - czerwona. Chcemy to co najmniej dwukrotnie przeskalować, czyli zamiast sześciu przypadków będzie 12 na 10 tysięcy, a zamiast 12 będą 24

- wyjaśnia Adam Niedzielski.

Kolejnym pomysłem walki z czwartą falą koronawirusa miałoby być wprowadzenie limitów dla osób niezaszczepionych. - Myślę, że od limitów można zacząć. A dalej? Działania będą podejmowane zgodnie z konsekwencją rosnących zakażeń - powiedział Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia podczas konferencji prasowej.

Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?Zobacz objawy koronawirusa-->

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

W których powiatach najwięcej zakażeń koronawirusem?

Dziennikarze „Głosu Wielkopolskiego” sprawdzili, ile zakażeń w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców przybyło w poszczególnych powiatach Wielkopolski w ciągu ostatniego tygodnia (od 29 września do 5 października) i czy, gdyby to dzisiaj rząd wprowadzał regionalizację obostrzeń, któryś z wielkopolskich powiatów znalazłby się w strefach żółtej lub czerwonej.

Jak wynika z obliczeń, na dzisiaj każdy z wielkopolskich powiatów jest bezpieczny. Bowiem wiele jeszcze brakuje, by osiągnąć poziom 12 przypadków na 10 tys. mieszkańców, oznaczający strefę żółtą. Jednak należy pamiętać, że z dnia na dzień zakażeń przybywa, a statystyki rosną w zawrotnym tempie.

Jeszcze we wtorek na liście najbardziej zagrożonych powiatów w Wielkopolsce pod względem zakażeń znalazły się powiaty:

  • średzki (3,73 przypadki na 10 tys. mieszkańców),
  • Poznań (1,86 przypadków na 10 tys.),
  • poznański (1,76 przypadków na 10 tys.),
  • grodziski (1,73/10 tys.),
  • wolsztyński (1,56/10 tys.),
  • turecki (1,44/10 tys.),
  • złotowski (1,44/10 tys.),
  • koniński (1,16/10 tys.),
  • wrzesiński (1,15.10 tys.).

Z kolei do najbezpieczniejszych wielkopolskich powiatów we wtorek można było zaliczyć: pilski (0,07 zakażeń na 10 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia), gostyński (0,13/10 tys.) gnieźnieński (0,14/10 tys.), ostrzeszowski (o,18/10 tys.).

Każdy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 jest zupełnie inny, a każdy chory czuje się inaczej. Jak się jednak okazuje, problemy ze zdrowiem nie zawsze kończą się wraz z przechorowaniem COVID-19. Lekarze przyznają, że wielu ozdrowieńców skarży się na różne dolegliwości.Sprawdź, z jakimi problemami zdrowotnymi mierzą się osoby, które przeszły koronawirusa. ------>

Chorowałeś na COVID-19 i co dalej? Zobacz, co dolega lub moż...

Nie tylko zakażenia, liczy się te poziom wyszczepienia

Jednakże, same dane dotyczące przyrostu zakażeń koronawirusem nie są wystarczające. Pod uwagę brane mają być także szczepienia.

Jak tłumaczą przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, jeśli liczba zakażeń będzie wskazywała na to, że dany region powinien znaleźć się w czerwonej strefie, ale odsetek osób zaszczepionych będzie wyższy od średniej, wówczas dany powiat znajdzie się w strefie żółtej.

Czytaj też:

To na tyle istotne, że szczepienia przeciw koronawirusowi są na ten moment najskuteczniejszą ochroną Jak przypominają eksperci, szczepionki nie chronią zupełnie przed zakażeniami koronawirusem, ale wpływają na to, w jaki sposób osoba zakażona przejdzie COVID-19. Osoby zaszczepione mogą uniknąć konieczności hospitalizacji.

- Badania opublikowane przez CDC (ang. Centers for Disease Control and Prevention - agencja rządu federalnego USA wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej - przyp.red.) wskazują, że osoby niezaszczepione są ok. 5 razy bardziej zagrożone zakażeniem, około 29 razy bardziej zagrożone hospitalizacją

- poinformowali we wtorek przedstawiciele Centrum Informacyjnego Rządu przez konto #SzczepimySię na Twitterze.

I dodali: - 9 na 10 osób, które trafiają do szpitala z powodu COVID to osoby niezaszczepione.

Szczepionki są niebezpieczne, zmieniają DNA, wywołują choroby lub zarażają wirusem – to parę mitów na temat szczepionek, które trwają do tej pory. Wywołują kontrowersje i sprzeciw wielu osób, które nie wierzą w słuszność szczepień, co uniemożliwia zdobycie zbiorowej odporności na COVID-19. Często jedna teoria zasłyszana od danej osoby, zmienia swoją formę i przeobraża się w kolejną. W ten sposób powstaje szereg mitów, które odstraszają ludzi przed zaszczepieniem. Czytaj więcej. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Czy szczepionki są niebezpieczne? Popularne internetowe mit...

Jeśli chodzi o szczepienia w województwie wielkopolskim, to najlepiej sytuacja prezentuje się w Poznaniu, gdzie w pełni zaszczepionych jest już 67 proc. mieszkańców. Dalej na liście znajdują się: powiat poznański (59,8 proc), szamotulski (57,3 proc.), Konin (55 proc.), międzychodzki (54,9 proc.) i Leszno (54,5 proc.).

Zdecydowanie najgorzej poziom wyszczepienia prezentuje się w powiatach: kaliskim (42, 5 proc.), kolskim (43,9 proc.), tureckim (44,5 proc.), ostrzeszowskim (44,7 proc.) i ostrowskim (44,8 proc.).

Zobacz najpopularniejsze osoby z Polski, które pochwaliły się, czym zostały zaszczepione. Która szczepionka okazała się najbardziej popularna wśród sław? Sprawdź!Czytaj dalej. Kliknij tutaj lub przesuń --->

Jaką szczepionkę wybrali: prezydent, politycy i celebryci? Z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski