MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przybywa nieopłaconych faktur. Wielkopolska wciąż wśród liderów

Monika Kaczyńska
Co trzeciej małej lub średniej firmie kontrahenci zalegają ponad 100 tys. zł. Wielkopolska wciąż wśród liderów, gdy chodzi o liczbę upadłości.

Choć prognozy ekonomistów odnośnie sytuacji gospodarczej są raczej optymistyczne, dobrego nastroju nie widać wśród przedsiębiorców.

W ostatnim miesiącu wskaźnik ich optymizmu osiągnął rekordowo niski poziom, a 80 proc. małych i średnich przedsiębiorców ankietowanych przez BIG InfoMonitor twierdzi, że zatory płatnicze to coraz poważniejsza bariera w prowadzeniu interesów. 33 proc. z badanych właścicieli firm twierdzi, że kwota zaległych płatności u kontrahentów wynosi 100 tys. zł i więcej.

W tej sytuacji nie dziwi, że po kilkumiesięcznym spadku liczba upadłości ogłaszanych przez polskie przedsiębiorstwa znów rośnie. W ubiegłym miesiącu było ich w całym kraju 70.

W siedmiu województwach w porównaniu z poprzednim miesiącem ich liczba wzrosła, w jednym pozostała bez zmian, w pozostałych spadła.

Po raz kolejny Wielkopolska jest liderem, jeśli chodzi o wzrost liczby upadających firm. W naszym województwie bankructwo ogłosiło ich dziewięć - trzykrotnie więcej niż rok temu.

Jak wynika z danych Euler Hermes od początku roku upadło w naszym województwie 37 firm, co sytuuje nas na trzecim miejscu w kraju po województwie mazowieckim (59 upadłości) i małopolskim (39 upadłości).

Choć sytuacja gospodarcza się poprawia, co wyraża się przede wszystkim w liczbie zamówień, to jednak te z poprzednich miesięcy często wciąż pozostają nierozliczone.

- Zobowiązania znacznie przeterminowane wciąż są więc wartościowo dużą częścią należności, które wykazują dostawcy - ich upadłości mają więc źródło w słabej koniunkturze w przeszłości - twierdzi Maciej Harczuk, prezes zarządu Euler Hermes Collections. - Z drugiej strony zauważyć trzeba, iż poprawa koniunktury usztywnia trochę stanowisko wierzycieli - są mniej wyrozumiali i skłonni do godzenia się na znaczną redukcję swoich zobowiązań i ich rozłożenie w czasie - dodaje.

Jeśli chodzi o najbardziej zagrożoną branżę - taką nieustannie pozostaje budownictwo. Kolejne to handel hurtowy, usługi, a także - co można uznać za nową tendencję - firmy produkcyjne.

Jeśli chodzi o upadające firmy budowlane, to są to zarówno przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w budownictwie ogólnym i mieszkaniowym, jak i zajmujące się budową dróg, kanalizacji czy pracami wykończeniowymi.
- W większości przyczyną nie jest więc brak zamówień, ale wciąż niska ich rentowność - utrzymywanie się praktyki oferowania cen pomagających zdobyć zamówienia i bieżące wpływy, ale nie trwałą rentowność - zauważa Michał Modrzejewski, dyrektor w dziale analiz branżowych Euler Hermes Collections.

Ten problem dotyczył firm budowlanych z Wielkopolski, które ogłosiły upadłość. Za pocieszający można uznać fakt, że były to mniejsze przedsiębiorstwa, niż w poprzednich miesiącach, trudniące się budownictwem ogólnym, a więc skutki społeczno-ekonomiczne ich bankructw były stosunkowo mało dotkliwe.

Oprócz firm budowlanych w Wielkopolsce upadły przedsiębiorstwa trudniące się handlem detalicznym.

Ominęły nasze województwo bankructwa firm produkcyjnych oraz usługowych. Bankructwa przedsiębiorstw tych branż notowano najczęściej w województwie małopolskim (zajmującym drugie miejsce w kraju pod względem liczby upadłości), a także w województwie mazowieckim.

Jeśli chodzi o firmy produkcyjne problemy najczęściej dotykały przedsiębiorstwa wytwarzające dobra inwestycyjne, ale też zaopatrujące budownictwo w narzędzia czy odzież.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski