Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznański Budżet Obywatelski 2021: Wybieramy najlepsze projekty! Na liście do głosowania znalazło się 175 pomysłów

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Wieża na Szachtach powstała w ramach budżetu obywatelskiego. Po wejściu na nią możemy podziwiać wyjątkowy urok Szachtów i panoramę Poznania
Wieża na Szachtach powstała w ramach budżetu obywatelskiego. Po wejściu na nią możemy podziwiać wyjątkowy urok Szachtów i panoramę Poznania Robert Woźniak
Rozpoczyna się najważniejszy etap Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2021. Od piątku, 23 października do 20 listopada, do godziny 12 trwać będzie głosowanie - poznaniacy zdecydują, które pomysły zostaną zrealizowane w przyszłym roku.

Do PBO 2021 wpłynęły 253 projekty. - Pozytywną opinię uzyskało 167. 28 wnioskodawców się odwołało. Osiem postępowań odwoławczych zakończyło się zmianą decyzji i zostało dopuszczonych do kolejnego etapu. Dziesięciu wnioskodawców wycofało swoje projekty. W ten sposób na liście do głosowania znalazło się 175 projektów – mówi Patryk Pawełczak, szef Gabinetu Prezydenta Poznania.

Sprawdź: Poznański Budżet Obywatelski 2021 z nowymi zasadami pod dyktando wojewody. Radni byli jednomyślni, bo czas goni

Poznański Budżet Obywatelski 2021: Wybieramy najlepsze projekty!

Wśród 175 projektów, spośród których poznaniacy wybiorą zwycięzców PBO 2021, 34 to projekty ogólnomiejskie, 12 propozycji zakwalifikowano do Zielnego Budżetu, a 129 stanowią projekty rejonowe. Łącznie na PBO 2021 z budżetu Poznania przeznaczono 21 milionów złotych. Z tej puli 2 miliony złotych przypadną na realizacje pomysłów o charakterze ogólnomiejskim, 4 miliony na przedsięwzięcia w ramach Zielonego Budżetu oraz 15 milionów złotych na wdrożenie projektów rejonowych, które zostaną wyłonione w drodze głosowania.

Spotkanie rowerzystów Na Szelągu:

Jakie były powody negatywnej oceny złożonych przez mieszkańców propozycji?

Najczęściej decydowały o tym sprawy własnościowe, ponieważ projekty mogą być realizowane jedynie na terenie należącym do miasta, kwestie finansowe, gdy wnioskodawca przeszacował koszty oraz w przypadku, gdy realizacja danego pomysłu trwałaby dłużej niż rok.

W czwartek odbyło się losowanie numerów dla projektów zakwalifikowanych do PBO, które znajdą się na elektronicznym formularzu do głosowania. Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej. - Głosujemy za jednym logowaniem – podkreśla Pawełczak. - Każdy może oddać łącznie cztery głosy, maksymalnie dwa na projekty rejonowe oraz dwa na projekty ogólnomiejskie, w tym jeden w ramach Zielonego Budżetu.

Kiedy rusza głosowanie na projekty do PBO 2021?

Głosy można oddawać od północy z czwartku na piątek (22/23 października). Należy zalogować się na stronie budzet.um.poznan.pl/glosowanie. Formularz można wypełnić tylko raz. Głosowanie zakończy się 20 listopada o godz. 12, w południe.

Kto może wziąć udział w głosowaniu?

Każdy kto mieszka w Poznaniu, nie ma ograniczeń wiekowych. - Dotyczy to także studentów, nie jest wymagane zameldowane. Liczy się fakt, zamieszkania w Poznaniu – zaznacza Pawełczak. I zachęca mieszkańców do udziału w głosowaniu: Zmieniajmy Poznań według naszego uznania!

Warto wiedzieć: MY, POZNAŃ - 30-lecie samorządu terytorialnego. Poznański Budżet Obywatelski pozwala decydować mieszkańcom na co wydać miejskie pieniądze

PBO 2021: Kłopoty spowodowane przez koronawirus

Dyrektor Pawełczak zwraca uwagę, że ta edycja budżetu obywatelskiego różni się od poprzednich. - Zadecydowały o tym dwa względy. Pierwszy to pandemia koronawirusa. Ze względu na reżim sanitarny zrezygnowaliśmy ze spotkać w szkołach, klubach seniora, maratonu pisania wniosków – mówi Pawełczak.

PBO 2021: Kontrowersyjna decyzja wojewody

Drugim powodem, który skomplikował sytuację, była decyzja wojewody wielkopolskiego, unieważniająca uchwałę Rady Miasta Poznania, dotyczącą budżetu obywatelskiego.

- Nie było już czasu na spór sądowy, dlatego przyjęliśmy uwagi wojewody, choć one bardzo zubożyły budżet obywatelski – twierdzi Pawełczak. I daje tylko dwa przykłady zmian, które utrudniły procedurę: - Nie było możliwości podania danych autorów projektów, nawet numerów telefonów, by można było się z nimi skontaktować, na przykład w kwestii dokonania poprawki we wniosku. Wnioskodawcom nie spodobała się zmiana, pozwalająca pozytywnie ocenić jedynie te projekty, których realizacja zamknie się w ciągu roku.

W latach poprzednich projekt mógł być realizowany przez dwa lata, co w przypadku zadań, które wymagały uzyskania zgód, pozwoleń jest zasadne. - Z powodu ograniczenia realizacji do roku musieliśmy negatywnie zaopiniować wiele ciekawych i atrakcyjnych projektów – przyznaje Pawełczak. I zapowiada złożenie kolejnego projektu uchwały, dotyczącego PBO, do Rady Miasta Poznania, która wprowadzi poprzednie zapisy.

- Zrobimy to w styczniu, aby był czas na rozstrzygnięcie sporu z wojewodą w sądzie – zaznacza Pawełczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski