Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Żebractwo to wybór, nie konieczność

Katarzyna Fertsch, Maciej Roik
Dawanie pieniędzy żebrzącym nie jest dla nich dobre.
Dawanie pieniędzy żebrzącym nie jest dla nich dobre.
"Żebractwo to wybór, nie konieczność" czy "Żebracy to zawodowcy. Rzucając złotówkę sprawiasz, że nie myślą o zmianie pracy". Między innymi takie hasła przyświecają kampanii społecznej, organizowanej przez wydział zdrowia Urzędu Miasta. Właśnie rozpoczyna się jej trzecia edycja.

Głównym celem akcji jest uświadomienie poznaniakom i turystom, że dawanie pieniędzy żebrzącym nie jest najlepszą formą pomocy.

Czytaj także:
Poznań: Kampania "Żebractwo to wybór, nie konieczność"
Poznań: W mieście pojawili się już chłopcy "od szyb"

- Nigdy nie wiemy na co zostaną przeznaczone pieniądze, które dajemy takim osobom - mówi Hanna Zbawiona z MOPR. - Z naszych informacji wynika, że za większość z nich kupowany jest alkohol i papierosy. Dlatego zamiast kilku złotych, lepiej kupić jedzenie. Można też doradzić, że są w mieście jednostki, które mogą pomóc - tłumaczy.

Od 2008 roku, w Poznaniu jest realizowany program przeciwdziałania procederowi żebractwa.

- Celem jest kontrolowanie i ograniczanie tego zjawiska - mówi Zbawiona. - Wyeliminować się go, niestety, nie da.

Kolejna odsłona akcji, ma uświadomić poznaniakom jak powinni się zachować, gdy ktoś prosi o pieniądze. Na ulotkach, które będą rozdawane w okolicach Starego Rynku i galeriach handlowych, znajdą się podpowiedzi, jak pomóc żebrzącym. Będą tam także telefony i adresy odpowiednich instytucji. Ulotki trafią też do lokali gastronomicznych. Ich bywalcy z żebrzącymi spotykają się niezwykle często.

Proceder nie jest też obcy kierowcom. Parkując w okolicach Starego Rynku niezwykle często można usłyszeć propozycję przypilnowania samochodu (oczywiście za opłatą) czy skorzystać z "pomocy" mężczyzn wskazujących miejsce do postoju.

- W miejscach, gdzie zdarza się to najczęściej, pracownicy strefy parkowania będą rozdawać kierowcom specjalne zapachy samochodowe - mówi Dorota Wesołowska, rzecznik prasowy poznańskiego Zarządu Dróg Miejskich, który przyłączył się do akcji organizowanej przez magistrat.

Chodzi między innymi o ulice Paderewskiego, Wielką, plac Kolegiacki czy okolice rynku Wielkopolskiego.

- Na zapachach znajdą się hasła akcji - dodaje Wesołowska. Kampania organizowana jest w ramach Programu Przeciwdziałania Procederowi Żebractwa na terenie miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski