Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań ma otrzymać 100 tys. złotych na laptopy dla uczniów i nauczycieli. Zastępca prezydenta: "To kpina"

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Ministerstwo Cyfryzacji przekazało samorządom 186 mln złotych na zakup laptopów dla uczniów i nauczycieli. Ma to usprawnić naukę zdalną tym, którzy nie mają dostępu do sprzętu. Do Poznania ma trafić 100 tys. złotych. Władze miasta podkreślają, że potrzeby są dużo większe.
Ministerstwo Cyfryzacji przekazało samorządom 186 mln złotych na zakup laptopów dla uczniów i nauczycieli. Ma to usprawnić naukę zdalną tym, którzy nie mają dostępu do sprzętu. Do Poznania ma trafić 100 tys. złotych. Władze miasta podkreślają, że potrzeby są dużo większe. Pixabay
Ministerstwo Cyfryzacji podjęło decyzję o przekazaniu samorządom pieniędzy na zakup laptopów dla uczniów i nauczycieli. Sprzęt ma usprawnić funkcjonowanie nauki i zdalnej i wspomóc tych nauczycieli i uczniów, którzy nie mają dostępu do komputera lub internetu. O pieniądze od 1 kwietnia może wnioskować każda gmina. Łącznie na sprzęt dla szkół zostanie przekazane ponad 180 mln złotych. Poznań od ministerstwa może otrzymać 100 tys. złotych, co wystarczy na zakup około 30 komputerów. - 100 tys. złotych z Ministerstwa Cyfryzacji to kpina. Przy obiektywnym przyznawaniu pieniędzy do Poznania powinno trafić około 2,2 mln złotych - podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Ministerstwo Cyfryzacji przekaże samorządom pieniądze na laptopy dla nauczycieli i uczniów. Gminy mogą składać wnioski od środy, 1 kwietnia. O pieniądze może wnioskować każda gmina.

Czytaj także: Będą laptopy dla nauczycieli i uczniów! Gminy mają kupić sprzęt, 180 milionów złotych przekaże Ministerstwo Cyfryzacji

Łącznie na ten cel przeznaczono 186 mln zł. Kwota wsparcia została powiązana z liczbą uczniów. Złożenie wniosku jest gwarancją wypłaty środków, a wkład własny nie jest wymagany.

Dla Poznania wygospodarowano 100 tys. złotych

Poznań może otrzymać z ministerstwa 100 tys. złotych, co wystarczy na zakup 33 laptopów. Tymczasem potrzeby przekraczają 2 tys. sztuk komputerów.

- W marcu zapotrzebowanie na sprzęt komputerowy (komputery stacjonarne, laptopy i tablety) zgłoszone przez samorządowe placówki oświatowe do Wydziału Oświaty wyniosło 2 224 sztuki. Zgłoszono również zapotrzebowanie na mobilny dostęp do internetu w ilości 329 sztuk - mówi Radosława Paszkiewicza z Wydziału Oświaty.

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania przyznaje, że kwota przeznaczona na laptopy dla uczniów jest zbyt mała w porównaniu do potrzeb. Podkreśla także, że pieniądze nie trafiły jeszcze do samorządu.

- 100 tys. złotych z Ministerstwa Cyfryzacji to kpina. Przy obiektywnym przyznawaniu pieniędzy do Poznania powinno trafić około 2,2 mln złotych. Za pieniądze od ministerstwa możemy zakupić około 30 laptopów, a zapotrzebowanie jest na ponad 2000. Uważam, że przyznawanie tych pieniędzy jest głęboko niesprawiedliwe - mówi.

- Nie podpisaliśmy jeszcze żadnej umowy i nie otrzymaliśmy jeszcze pieniędzy - dodaje.

Zobacz też: #WspieramyLokalnyBiznes: Fundacja Amicis przekazała do szkół we Wronkach 65 tabletów. Pomogą w nauce zdalnej

Miasto przeznaczyło milion złotych na zakup sprzętu

By wesprzeć uczniów i nauczycieli, usprawnić ich pracę zdalną władze miasta zdecydowały przekazać na zakup sprzętu milion złotych z budżetu miasta.

- Wygospodarowaliśmy z rezerwy miasta milion złotych na zakup laptopów dla szkół. Za te pieniądze będzie można kupić około 350 komputerów. Ponadto wicepremier Jadwiga Emilewicz zadeklarowała pomoc i wystosowaliśmy do rządu pismo o uzupełnienie kwoty na sprzęt o 3 mln złotych - zaznacza Mariusz Wiśniewski.

"Każdy komputer się przyda"

Obecnie Wydział Oświaty wspólnie z Biurem Obsługi Inwestorów UMP organizuje akcję zachęcającą firmy i osoby prywatne do nieodpłatnego przekazywania wyposażenia informatycznego szkołom. Akcja nosi nazwę „każdy komputer się przyda”. Potencjalni ofiarodawcy zgłaszają do Wydziału Oświaty chęć przekazania sprzętu. Następnie urzędnicy kontaktują się z konkretną placówką, która wcześniej zgłosiła niedobór takiego sprzętu. Ostatecznie firmy i osoby prywatne finalizują sprawę przekazania sprzętu z daną szkołą.

- Do dziś zgłosiło się 18 podmiotów prawnych i osób fizycznych deklarujących chęć przekazania 94 sztuk sprzętu. Obecnie zrealizowano już przekazanie 50 sztuk, a kolejne transfery są w trakcie uzgodnień - mówi Joanna Żabierek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Poznania.

Zobacz także: Zerówka w Poznaniu zostanie zamknięta, ponieważ rodzice nie zdążyli zapisać dzieci przez koronawirusa. Teraz piszą petycję do władz miasta

Przekazywaniem komputerów dla uczniów lub nauczycieli zajmuje się konkretna szkoła, a personalnie jej dyrektor.

Sprawdź też:

ZOBACZ TEŻ:

Największym sprzymierzeńcem koronawirusa jest bez wątpienia ludzka głupota i nieodpowiedzialność. Niemal każdego dnia pojawiają się nowe przykłady bezmyślnych zachowań, które sprzyjają rozwijaniu się epidemii. Zobaczcie przykłady ---->

10 dowodów na to, jak ludzka głupota pomaga koronawirusowi. ...

Rząd znosi kolejne zakazy związane z pandemią koronawirusa. Znamy również kilkuetapowy plan odmrażania polskiej gospodarki.  Sprawdź, co się zmieniło i jak wygląda plan powrotu do normalności w Polsce.Przejdź dalej i sprawdź --->

Koronawirus: Rząd znosi kolejne zakazy. Sprawdź, co się zmieniło

Koronawirus w Poznaniu - wyludnione centrum miasta

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski