Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: czy wprowadzić moratorium na budowę pomników?

Krzysztof M. Kaźmierczak
Pod pomnikiem Armii Poznań w ramach cyklu „Otwarte” dyskutowano o poznańskich pomnikach, których ostatnio przybywa w szybkim tempie.

Wybrano właśnie ten pomnik, gdyż jest on uznawany za najlepszy przykład połączenie monumentu z otoczeniem i dobranie odpowiedniej lokalizacji. Tego natomiast brakuje wielu powstającym obecnie pomnikom.

– Szansą na uporządkowanie sytuacji byłoby wprowadzenie kilkuletniego moratorium na ich budowę – stwierdził Janusz Pazder, historyk sztuki i były radny.

Pomysł na moratorium spodobał się dyskutującym. Jego autor ochłodził jednak ich entuzjazm stwierdzając, że nie widzi szans na wprowadzenie takiego ograniczenie w budowie pomników.

Przedstawiciele poznańskich uczelni zwracali uwagę na to, że nie zasięga się opinii historyków i architektów w sprawie projektów pomników.

– Przeprowadzamy takie konsultacje, ale niestety, pełnią one jedynie rolę opiniodawczą, nie mają wiążącego charakteru – wyjaśniła Danuta Nowotna, zastępca dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania.

Wielu uczestników dyskusji podkreślało, że nie mniej ważna od wyglądu monumentu jest jego lokalizacja. Poznań ma bowiem miejsca przesycone pomnikami, a zarazem część z nich nie pasuje do swojego otoczenia.

– W pierwszej kolejności powinna zostać wybrana odpowiednia lokalizacja, a dopiero potem należy zaprojektować do niej pomnik – stwierdził Igor Mikoda z Uniwersytetu Artystycznego.

Przedstawiciele poznańskiego magistratu podzielali taki pogląd. Zarazem jednak wskazywali na to, że jeśli projekt pomnika spełnia wszystkie wymogi prawne, ma akceptacje radnych i zgodę budowlaną, to nie ma już możliwości wpłynąć na jego wygląd ani lokalizację.

Debata odbyła się w ramach cyklu organizowanego przez radnego i szefa komisji rewitalizacji Mariusza Wiśniewskiego, krytyka architektury Jakuba Głaza, historyka sztuki Piotra Libickiego i Franciszka Sterczewskiego, organizatora miejskich pikników.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski