Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaliśmy laureatów Medali Młodej Sztuki "Głosu Wielkopolskiego"

Marek Zaradniak
Od 1974 r. redakcja „Głosu Wielkopolskiego” młodym twórcom i animatorom kultury przyznaje Medale Młodej Sztuki. Zobaczcie, kogo nagrodzono w tym roku w kategoriach: muzyka popularna, muzyka poważna, literatura, sztuki wizualne i animacja kultury. Przejdź do galerii laureatów ----->
Od 1974 r. redakcja „Głosu Wielkopolskiego” młodym twórcom i animatorom kultury przyznaje Medale Młodej Sztuki. Zobaczcie, kogo nagrodzono w tym roku w kategoriach: muzyka popularna, muzyka poważna, literatura, sztuki wizualne i animacja kultury. Przejdź do galerii laureatów ----->
Od 1974 r. redakcja „Głosu Wielkopolskiego” młodym twórcom i animatorom kultury przyznaje Medale Młodej Sztuki. Zobaczcie, kogo nagrodzono w tym roku w kategoriach: muzyka popularna, muzyka poważna, literatura, sztuki wizualne i animacja kultury. [b]Przejdź do galerii laureatów ----->[/b]

Niezwykłe połączenie fortepianu i akordeonu

Muzyka klasyczna
W dziedzinie „Muzyka klasyczna” postanowiono nagrodzić wspaniały duet, jaki tworzą pianistka Julia Wolańska-Gajda i akordeonista Michał Gajda.

Szereg międzynarodowych sukcesów tego duetu, jak m.in. zwycięstwo w IBLA Compe-tition na Sycylii w roku 2016 i koncert w nowojorskiej Carne-gie Hall w ubiegłym roku, powinien znaleźć także uznanie środowiska poznańskiego. O randze nagrodzonego duetu świadczą nie tylko nagrody, ale przede wszystkim poziom artystyczny. Duet warsztatowo stoi na niezwykle wysokim poziomie i odznacza się także świeżym i oryginalnym podejściem interpretacyjnym. Oboje są doktorantami Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Współczesna rzeczywistość i klisze

Sztuki wizualne
W dziedzinie „Sztuki wizualne” za zaangażowane analizowanie klisz wizualnych i pokazywanie współczesnej #rzeczywistości przez sztukę nagrodzono Dawida Marszewskiego.

Jest absolwentem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W 2016 r. obronił pracę dyplomową na Wydziale Malarstwa i Rysunku w pracowni prof. Janusza Marciniaka i Andrzeja Pepłońskiego. Aktualnie jest doktorantem tej uczelni.

Kapituła była pod wrażeniem jego projektu „Security”. W jego ramach Dawid Marszewski odwołuje się do kryzysu uchodźczego przez jeden atrybut - folii termicznej, w którą przez pracowników organizacji humanitarnych owijane są osoby przypływające z Afryki do Europy.

Udany debiut płytowy młodej poznanianki

Muzyka popularna
W dziedzinie „Muzyka #popularna” postanowiono #nagrodzić Rosalie (Rosalie Hoffman) za jej debiutancką płytę „Flashback”
Album ten, ukazujący duży potencjał autorski, zbiera świetne recenzje. Stanowi dowód na to, że Poznań jest wciąż jednym z ważnych ośrodków na mapie polskiej muzyki rozrywkowej. Kiedy debiutowała małą płytką „Enuff”, Rosalie miała za sobą występy na Openerze i festiwalu Spring Break. Wtedy zainteresowała się nią wytwórnia Alkopoligamia.pl. „Flashback” to kontynuacja drogi obranej przez Rosalie - od pierwszych numerów wydawanych jeszcze własnym sumptem. Rhythm and blues z lat 90. miesza się z klasycznym brzmieniem hip-hopowym i wpływami nowej elektroniki.

Poeta i krytyk łączący tradycję i współczesność

Literatura
W dziedzinie „Literatura” za sztukę poetyckiego pogłębiania tradycji i obrazów współczesności postanowiono nagrodzić Jakuba Sajkowskiego.

Ukończył filologię rosyjską i angielską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Jest redaktorem działu krytycznego magazynu „sZAFa”. Dwukrotnie (w latach 2008 i 2009) był nominowany do nagrody głównej Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bieriezina. W roku 2011 na VII Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty środek poezji” na najlepszy poetycki debiut książkowy otrzymał wyróżnienie. Jest laureatem III nagrody VI Ogólnopolskiego Konkursu Krytycznoliterackiego „Puls literatury 2013”. W roku 2014 otrzymał stypendium artystyczne miasta Poznania w dziedzinie literatury.

Scena Współna jest jej oczkiem w głowie
Animacja kultury
W dziedzinie „Animacja kultury” za artystyczną wrażliwość w zarządzaniu i menedżerską dyscyplinę w tworzeniu programu Sceny Wspólnej nagrodzono Izabellę Nowacką

Jest absolwentką dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz teatrologii. Interesuje się teatrem, dramaturgią współczesną oraz szeroko rozumianą sztuką dla dzieci. Współpracowała między innymi z Malta Festival, Międzynarodowym Festiwalem Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak oraz Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w ramach projektu fundacji „Jutropera”. Związana jest z Centrum Sztuki dla Dziec-ka, gdzie współpracuje przy#organizacji i produkcji projektów teatralnych dla dzieci i młodzieży oraz przy wydarzeniach związanych z nową dramaturgią. Koordynuje działalność Sceny Wspólnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski