Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj parki krajobrazowe województwa wielkopolskiego. Sprawdzamy, co warto tam zobaczyć i jak dojechać na miejsce

OPRAC. Karol Pomeranek
Wkrótce w naszym województwie utworzony zostanie kolejny pak krajobrazowy. Jak informuje biuro prasowe Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, pod koniec 2022 r. rozpoczęły się prace związane z projektowaniem Parku Krajobrazowego Dolina Noteci.
Wkrótce w naszym województwie utworzony zostanie kolejny pak krajobrazowy. Jak informuje biuro prasowe Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, pod koniec 2022 r. rozpoczęły się prace związane z projektowaniem Parku Krajobrazowego Dolina Noteci. pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne
Czternaście parków krajobrazowych utworzono dotychczas na obszarze województwa wielkopolskiego. Każdy z nich może pochwalić się niepowtarzalnym urokiem, w każdym znajdziemy coś nietuzinkowego. Zobacz listę atrakcji wielkopolskich parków krajobrazowych.

Pierwsze parki krajobrazowe w granicach województwa - Pszczewski i Lednicki - utworzone zostały w latach 80. ubiegłego wieku. Jak czytamy na stronie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, lata 1991-1998 to okres szybkiego rozwoju sieci parków krajobrazowych Wielkopolski, których liczba wzrosła do 12.

Reforma administracyjna, w ramach której powstało jedno województwo wielkopolskie, przyniosła również w 1999 roku podporządkowanie wszystkich dotychczas istniejących parków pod zarząd nowopowstałego Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego

- informuje ZPKWW.

Co ciekawe, wśród 14 obecnie istniejących parków dwa mają charakter transgraniczny, a więc położone są na terenie dwóch województw. Mowa o Przemęckim Parku Krajobrazowym (część w woj. lubuskim) oraz Parku Krajobrazowym Dolina Baryczy (część w woj. dolnośląskim), notabene największym obecnie parkiem krajobrazowym w Polsce.

Czytaj także: Poznaj Koronę Wielkopolski! Oto najwyższe szczyty powiatów województwa wielkopolskiego

Wkrótce w naszym województwie pojawić się ma kolejny pak krajobrazowy. Jak informuje biuro prasowe Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, pod koniec 2022 r. rozpoczęły się prace związane z projektowaniem Parku Krajobrazowego Dolina Noteci, który miałby obejmować obszar o powierzchni 42 008,09 ha, na terenie 13 gmin: Białośliwie, Chodzież, Czarnków, Gmina Miasta Czarnków, Drawsko, Kaczory, Krzyż Wielkopolski, Miasteczko Krajeńskie, Szamocin, Trzcianka, Ujście, Wyrzysk i Wieleń.

Lednicki Park Krajobrazowy

Atrakcje: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy; Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach; kaplica cmentarna św. Rozalii w Sławnie; Ostrów Lednicki z pozostałościami siedziby książęcej i grodu; panorama jeziora Lednica z pokładu promu; malownicze krajobrazy polodowcowe w rejonie miejscowości Kamionek; barwne runo wiosennego lasu w dolinie jeziora Kamionek, z kwitnącymi kokoryczami, zawilcami i ziarnopłonami; wzgórze wiatraczne w Moraczewie.

Nadgoplański Park Tysiąclecia

Atrakcje: Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Józefa w Skulsku; Lokalna Izba Pamięci im. Stefana Wajchta w Skulsku; gotycki kościół w Warzymowie; pałacyk i park w Lisewie; wielotysięczne stada gęsi białoczelnych, gęgaw i zbożowych odpoczywających na Gople podczas sezonowych przelotów; witnące na tafli wód jezior grzybienie białe i grążele żółte; cenne i bogate gatunkowo łąki nad Jeziorem Gopło; rozległe pasy szuwarów okalające jeziora.

Nadwarciański Park Krajobrazowy

Atrakcje: zespół dawnego opactwa cysterskiego w Lądzie nad Wartą; zespół pałacowy w Ciążeniu; Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Lądzie z dioramą łąki trzęślicowej i starorzecza; wiosenne rozlewiska w dolinie Warty z naturalnych punktów widokowych w Ratajach, Pietrzykowie lub z mostu w Lądzie; wielkie stada gęsi, kaczek i ptaków siewkowych w czasie sezonowych przelotów; liczne gniazda bociana białego, obecne niemal w każdej wsi; malownicza panorama Pyzdr od strony rzeki.

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy

Atrakcje: pałac myśliwski w Antoninie; pałacyk myśliwski w Mojej Woli; sielski krajobraz Łąk Odolanowskich z bogatą awifauną ptaków krajobrazu rolniczego; panorama tętniących ptasich życiem stawów przygodzickich z platformy widokowej przy stawie Trzcielin Nowy; pomnikowe dęby w okolicach Antonina.

Park Krajobrazowy im. gen. D. Chłapowskiego

Atrakcje: Muzeum Gorzelnictwa w Turwi; zabytkowe, drewniane kościoły w Starym Gołębinie; oryginalny wiejski krajobraz z siecią zadrzewień; wiejskie pałace otoczone parkami w Turwi oraz Racocie.

Park Krajobrazowy Promno

Atrakcje: Skansen Miniatur w Pobiedziskach; kościół farny w Pobiedziskach; grodzisko pierścieniowate w okolicy Kociałkowej Górki; masowe kwitnienie roślin runa leśnego w okresie wiosennym; malownicze jezioro Dębiniec; wiekowe drzewostany liściaste w jesiennej scenerii; leszczynowe zagajniki; krajobraz przekształcony w wyniku działalności wodnych inżynierów – bobrów.

Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka

Atrakcje: dostrzegalnia przeciwpożarowa z tarasem widokowym na Dziewiczej Górze oraz obiektem turystycznym znajdującym się u podnóża wzniesienia (Czerwonak); arboretum leśne w Zielonce; Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Dąbrówce Kościelnej; drewniane kościoły w Wierzenicy (z XVI wieku) oraz Kicinie (z XVIII wieku).

Powidzki Park Krajobrazowy

Atrakcje: Izba Pamięci Wsi, Młynarstwa i Rolnictwa w Budzisławiu Kościelnym; Skansen Archeologiczny w Mrówkach; dawne przejście graniczne w Anastazewie; skansen nad potokiem; rozległe jeziora polodowcowe z największym w Wielkopolsce - Jeziorem Powidzkim; słupy znajdujące się na dnie Jeziora Powidzkiego – dawna granica między zaborami; wyspa Sitko – królestwo mew i ptaków wodnych; łąki ramienicowe na dnie jezior Powidzkiego i Budzisławskiego; kwitnące selery błotne na jednym z zaledwie kilku stanowisk tej rośliny w całej Polsce.

Przemęcki Park Krajobrazowy

Atrakcje: pocysterski zespół klasztorny w Przemęcie; Pałac Sułkowskich we Włoszakowicach; Kościół Świętej Trójcy we Włoszakowicach; sanktuaria maryjne w Charbielinie i Wieleniu Zaobrzańskim; Galeria Ptaków Mariana Murka w Górsku; Ośrodek Edukacji Leśnej „Zaskroniec” w Koczurach; panorama parku z jednej z wież widokowych: w Dominicach lub znajdującej się w Siekowie; skarpa porośnięta lasem mieszanym z okazałymi bukami w rezerwacie Jezioro Trzebidzkie; stada wędrownych ptaków na łąkach w okolicach Charbielina; stanowisko żywotnika olbrzymiego na ścieżce dydaktycznej w Olejnicy; Jezioro Brenno, gdzie znajduje się jedna z dwóch największych populacji selerów błotnych w kraju.

Miedzichowski Park Krajobrazowy

Atrakcje: śródleśne jeziora Miedzichowskiego Parku Krajobrazowego; płytkie, eutroficzne Jezioro Wielkie; zielone punkty kontrolne, które wytyczyło Nadleśnictwo Bolewice; szlakami, które biegną między śródleśnymi jeziorami - jadąc nimi wśród gęstego lasu można spotkać sporo tropów zwierząt, od jelenia szlachetnego, sarny europejskiej, czy dzika, po nawet wilka!

Park krajobrazowy Dolina Kamionki

Atrakcje: kościół w Kamionnie; Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach; kościół w Lewicach; kwitnące na łąkach w dolinie Kamionki spektakularne pełniki europejskie; grupa pomnikowych dębów w Lewicach; liczne użytki ekologiczne; źródliska z unikalnymi roślinami i owadami; wartko płynące wody rzeki Kamionki, z żyjącymi w nimi rzadkimi rakami szlachetnymi i minogami strumieniowymi.

Rogaliński Park Krajobrazowy

Atrakcje: Rogalińska Dolina Warty - niezwykły krajobraz Rogalińskiej Doliny Warty to wspomnienie po dawnych czasach, gdy rzeki płynęły swobodnie, wijąc się wśród łąk i okresowo zalewanych lasów, pozostawiając po sobie pamiątki w postaci starorzeczy; Dęby Rogalińskie – jedno z najbardziej okazałych skupisk starych dębów szypułkowych w Europie; Pałac Raczyńskich - klejnot krajobrazu kulturowego w Rogalińskim Parku Krajobrazowym.

Sierakowski Park Krajobrazowy

Atrakcje: kościół pobernardyński w Sierakowie; Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie; dawny kościół ewangelicki w Sierakowie; jedyne w Wielkopolsce kryptodepresyjne Jezioro Śremskie; widok na Puszczę Notecką z dostrzegalni pożarowej na Francuskich Górach; nocne niebo w Ostoi Ciemnego Nieba Izdebno Chalin; najstarsze drzewo Puszczy Noteckiej – pomnik przyrody dąb Józef w Marianowie; źródliska nad jeziorem Kubek; grupa pomnikowych dębów w Śródce.

Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy

Atrakcje: Ośrodek Edukacji Leśnej „Centrum Zarządzania Łęgami” w Czeszewie; Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie wraz z przylegającym parkiem; pałac w Miłosławiu; kościół i pałac w Winnej Górze; starorzecza w nadwarciańskich kompleksach leśnych wraz z bogactwem fauny i flory, w tym największe z nich – „Wielką Staruchę”; „Wielkopolska Białowieża” – unikalne w skali zachodniej Polski, puszczańskie w charakterze lasy łęgowe i grądowe z potężnymi starymi drzewami i obfitymi zasobami martwego drewna w rezerwacie Czeszewski Las – najstarszym obszarze chronionym w Wielkopolsce, najstarszym rezerwacie w Wielkopolsce; panorama doliny Warty i Lutyni z punktu widokowego w Brzostkowie; widok na nadwarciańskie łęgi z wieży widokowej w Wolicy Koziej.

(źródło: zpkww.pl)

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski