Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycieczki rowerowe w woj. wielkopolskim. Gdzie w weekend 11 - 12 maja? Pomysły na jednodniowy wypad

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Rozważasz wyprawę rowerową w woj. wielkopolskim? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Mamy 10 ciekawych tras. Mogą mieć różne stopnie trudności czy długości, dzięki temu każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Razem z Taseo proponujemy Wam 10 tras na wyprawę rowerową w woj. wielkopolskim. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Przekonaj się, jakie trasy rowerowe w woj. wielkopolskim przygotowaliśmy na weekend.

Spis treści

Trasy rowerowe po woj. wielkopolskim

We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 10 tras rowerowych w woj. wielkopolskim, które wypróbowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Sprawdź wybrane trasy o różnym stopniu trudności. Spokojna wyprawa malowniczym szlakiem, a może coś szalonego i trudnego? W wybranych przez nas trasach każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierz plan wycieczki i przygotuj się do wyjazdu.

Nim wyruszysz w drogę, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 11 maja w woj. wielkopolskim ma być od 13°C do 16°C. Nie powinno padać. W niedzielę 12 maja w woj. wielkopolskim ma być od 8°C do 18°C. Nie powinno padać.

🚲 Trasa rowerowa: Kożuchów-Broniszów-Przylaski (pętla)

  • Początek trasy: Pogorzela
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 34,31 km
  • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 52 min.
  • Przewyższenia: 138 m
  • Suma podjazdów: 617 m
  • Suma zjazdów: 613 m

Trasę rowerową mieszkańcom poleca Furserwis

Wiekszość trasy przebiega drogami polnymi, lesno-szutrowymi co jest walorem tej trasy.
Z Kożuchowa udajemy się w kierunku Mirocina Dolnego, korzystając z dróg leśnych i polnych w okolicach toru motocrosowego.
W M.Dolny przejeżdżamy skrzyżowanie, udając się w kierunku Radwanowa.
Po przejechaniu kilkuset metrów skręcamy w lewo w drogę leśną, która może nam sprawić niemało kłopotów, zwłaszcza po opadach deszczu.
Leśną drogą docieramy do wsi Broniszów, gdzie po prawej stronie możemy zobaczyć wieże kościoła ewangelickiego, pozostałości po neoromańskim kościele ewangelickim z roku 1863. Jadąc prosto, docieramy do drogi asfaltowej, na której skręcamy w lewo. Po prawej stronie znajduje się kościół, po lewej pałac z XVI-XIX wieku…
Po przejechaniu kilkuset metrów skręcamy w prawo, gdzie znajduje się droga pożarowa szutrowa nr.35. Po prawej stronie znajduje się parking i miejsce na piknik - warto skorzystać.
Drogą szutrową dojeżdżamy do wsi Wojsławice gdzie skręcamy w lewo
na Przylaski. Przed nami dłuższy odcinek drogi asfaltowej .Dojeżdżając do Wichowa, na wysokości Wolnostojącej Dzwonnicy skręcamy w lewo w kierunku Mirocina Górnego.
Dojeżdżamy do drogi szutrowej, która doprowadzi nas do Bulina. Za wsią Bulin w lewo przy Czarcim Kamieniu drogami leśnymi jedziemy do drogi asfaltowej w kierunku Kożuchowa.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Poznaj okolice Obornik Śląskich DOT46 rowerem.info

  • Początek trasy: Odolanów
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 33,97 km
  • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 48 min.
  • Przewyższenia: 79 m
  • Suma podjazdów: 404 m
  • Suma zjazdów: 403 m

Dolnoslaska_OT poleca tę trasę rowerzystom

34 km pętla poprowadzona bądź leśnymi duktami, bądź asfaltowymi dróżkami wśród pól w lekko pagórkowatym terenie (360 m vertical). Trzeba liczyć się z niewielkimi piaszczystymi odcinkami. Dobra na weekendowy wyjazd rodzinny, w czasie którego jazdę warto połączyć ze zwiedzaniem. Trasę można zacząć na stacji kolejowej w Obornikach Śląskich lub w Osoli (lepiej). Oznakowano ją żółtym kolorem i charakterystycznym obrazkiem.

Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Odra Gravel Atack - jedna z lepszych tras w okolicy

  • Początek trasy: Ostrów Wielkopolski
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 109,32 km
  • Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 36 min.
  • Przewyższenia: 78 m
  • Suma podjazdów: 620 m
  • Suma zjazdów: 621 m

Pschemoo poleca tę trasę

Gravelowa wyprawa wzdłuż Odry (rower MTB jak najbardziej)

Główna część trasy zaczyna się w miejscowości Mierzowice, do tego momentu to 50/50 dojazd asfaltowy - wylot z Lubina i super szutrówki od Miłoradzice.
Za miejscowością Mierzowice lecimy w kierunku Jurcz - szutrówka ale lekki slalom wskazany w celu ominięcia płytki dołków.
Następnie wpadamy na gravelową autostradę i przy wale przeciwpowodziowym lecimy gładko kilka ładnych kilometrów - kierunek Dziewin. Tuż przed miejscowością lekki terenik koło zbiornika o fajnym klimacie - cisza, spokój i chwila na fotkę.
W Dziewinie warto zobaczyć ruiny pałacu - straszy rozpadający się, ale klimat na swój urok.
Z Dziewina do Ścinawy pędzimy już super asfaltem, gdzie za remontowanym mostem skręcamy w lewo - po znakach na Wołów.
W małowice trasa odbija w las - by wyjechać w Boraszyn - ten fragment ODRADZAM chyba, że MTB lub FULL - mnóstwo kamieni - Gravelem nie szło jechać - miejscami butowanie z obawy o opony !
Następnie Boraszyn - Tarchalice to chwila wytchnienia i ulga dla d...y.
Tarchalice - Domaszów to przyzwoita droga w Gravelowym klimacie.
Domaszów - Lubiąż to już mix nawierzchni - szuter, kamienie, polne łączniki i leśne ścieżki. Warto naleźć wygodny dojazd do rzeki i na chwilę delektować się przyrodą.
Lubiąż z klasztorem to znana pozycja a ścieżka rowerowa do Prochowic to bardzo ciekawa opcja.
Z Prochowic przez Lisowice i Szczytniki wpadamy na fajne szuterki w okolicy Buczynki i Raszówki - opcji przejazdu jest sporo - na wyprawę wybrane te główne - takie szybkie ;-)
Z Raszowej przez Gorzelin do Lubina to już prawdziwa plejada tras - do wyboru do koloru nawierzchni - ze względu na ściemniający się dzień powrót asfaltem.

Polecam jedna z ciekawszych opcji na 100km w okolicy.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🚲 Trasa rowerowa: Wołowskie krajobrazy DOT39 rowerem.info

  • Początek trasy: Odolanów
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 57,58 km
  • Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 6 min.
  • Przewyższenia: 74 m
  • Suma podjazdów: 546 m
  • Suma zjazdów: 545 m

Trasę rowerową mieszkańcom poleca Dolnoslaska_OT

Piękna, przeglądowa trasa poprowadzona po obszarze gminy. Nazwa doskonale oddaje charakter pętli. Mamy tutaj dość płaskie odcinki z rozległym widokiem na pola (na południu), ale także jazdę po pagórkach Wzgórz Trzebnickich oraz lasach i nad stawami. Jakkolwiek różnica wysokości między najwyższym a najniższy punktem trasy wynosi tylko 60 m, to znajdziemy tu wiele krótkich podjazdów i zjazdów o nachyleniu w przedziale 5-7,5 %, które w sumie dają 460 m przewyższeń na 57 km długości. Drogi są tutaj mocno zróżnicowane: oprócz pięknych, równych i mało ruchliwych asfaltów, dużo jest odcinków polnych po drogach gruntowych, a także dość piaszczystych fragmentów leśnych. Wszystko to sprawia, że pętla nadaję się dla wszystkich uwielbiających jeździć. Dobrym punktem startu jest stacja kolejowa w Łososiowicach. Oczywiście zacząć można też w Wołowie, wykorzystując trasę DOT40 jako odcinek dojazdowy i powrotny.

Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: "Nadbużańskie Polesie"

  • Początek trasy: Koźmin Wielkopolski
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 117,15 km
  • Czas trwania wyprawy: 117616 godz. i 52 min.
  • Przewyższenia: 209 m
  • Suma podjazdów: 2 183 m
  • Suma zjazdów: 2 194 m

Sowa.jakub1 poleca tę trasę rowerzystom

Wycieczka szlakiem rowerowym przez rezerwat "Nadbużańskie Polesie" (UNESCO), na przestrzeni 100 km, wzdłuż Zachodniego Bugu. Obszar trasy to tereny przygraniczne między trzema państwami: Polską - Białorusią - Ukrainą.

Na trasie: (źródło: Biała Podlaska - Brześć: nieodkryty Wschód. Kraków: Amistad, 2008)
Rezerwat Biosfery "Polesie Nadbużańskie"( Białoruś)- powołany w 2003 r., obejmuje 48 024 ha. Posiada status rezerwatu biosfery UNESCO. Położony w południowej części rejonu Brzeskiego w granicach Zachodniego Polesia. 70 % rezerwatu to nienaruszone, naturalne ekosystemy. W rezerwacie występują niezwykle rzadkie na Białorusi skupiska lak piaskowych, północne lasy tajgowe, rzadkolesia jałowcowe, wrzosowiska, niewielkie obszary bagienne. Rośnie tu ponad 700 gatunków roślin naczyniowych. Ponad 30 gatunków roślin i grzybów wpisanych jest do Czerwonej Księgi Białorusi. Faunę reprezentuje 310 gatunków kręgowców, 32 gatunki ryb, 7 gatunków gadów (wszystkie na Białorusi) i 12 gatunków płazów. Świat ptaków reprezentuje ok. 200 gatunków, z tego 160 tu gniazduje. Spotykamy tu również 60 gatunków ssaków. Będąc w rezerwacie możemy wypatrzeć: bielika, czaple siwa, wąsatkę, rybołowy, orla przedniego, kobuza. Spotkać możemy również az 16 gatunków nietoperzy. Zobaczymy tu także wilka, borsuka, orzesznice, wydrę, żółwia błotnego.

Stawy "Stradocz" - najstarsze na Białorusi (przeszlo 100 letnie) stawy rybne. Występuje tu 28 gatunków ptaków z Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych na Białorusi (38 wszystkich na liście). Spotkać tu można m.in. orla białego, podgorzałkę, remiza. Znajduje się tu również jedna z 10 ostoi Czapli Siwej na Białorusi. Często zobaczyć można tu również żółwia błotnego.
Jezioro Stradieczskoje - nieduże, z piaszczystymi plażami, z bardzo czysta woda. Na wschodnim brzegu źródło.
Miedno - cerkiew Przemienienia Pańskiego z XVIII w. i muzeum Etnograficzne.

  • na polnoc od wsi ogromne świerki, pomniki przyrody.
    Jeziora: Białe, Rogoźniańskie, Czarne, Tajnoje
    Czersk - drewniana cerkiew św. Michała z 1701 r.
    Dubok - drewniana cerkiew sw. Luki z konca XVIII w.
    Jezioro Sielachy - największa paproć na Białorusi - długosz królewski. Jest to jedyne miejsce występowania na Białorusi tej rośliny, pod ścisłą ochrona.
    Orchowo - bogaty w piękne rośliny las, zobaczymy tu m.in. paprotkę, kilka gatunków storczyków.
    Tomaszówka - cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej , stacja kolejowa Włodawa z poczatku XX w.
    Komarówka - Muzeum Kosmonautyki, miesce urodzenia pierwszego białoruskiego astronauty Piotra Iljicza Klimuka.
    Sielachy - 30 metrowe zbocza (182 m n.p.m) wznoszące się nad terenem zalewowym Bugu z piaszczysta wydma porośnięta sosnowym lasem.
    Przyborowo - cerkiew św Jana, za wsia malownicze widoki na dolinę Bugu i liczne starorzecza.
    Borisy, Szykiele, Podluze, Bogdany - dość niezwykle rozplanowanie wsi na tarasie zalewowej wśród licznych piaszczystych wydm.
    Domaczewo - cerkiew św. Łukasza Apostoła zbudowana w stylu neoruskim w 1905 r., późnoklasycystyczny kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z 1854 r.

Wycieczka była międzynarodowym rajdem rowerowym zorganizowanym przez dwa kluby rowerowe: Bialski Klub Rowerowy z Białej Podlaskiej i Kola-Bok z Brześcia na Białorusi.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Na szczytach Kawczych Gór

  • Początek trasy: Międzychód
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 40,83 km
  • Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 55 min.
  • Przewyższenia: 149 m
  • Suma podjazdów: 298 m
  • Suma zjazdów: 259 m

Plantmar poleca tę trasę

Myśli biegną automatycznie na południe, ale 'góry' te znajdują się w nadnoteckiej gminie Stare Kurowo. Porośnięte lasem stanowią północną krawędź Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej i górują nad płaską Doliną Noteci. Najwyższe przewyższenie sięga 'aż' 129 m npm. Drogi zróżnicowane. Piasek utrudni nam podjazd za Łącznicą. Łęgi noteckie zaś to szutry, bruki i wąskie asfalty. Szlaki turystyczne czytelne do wsi Kawki, dalej ich tropienie zajęło mi trochę czasu. Dolina Noteci to już zupełnie inny krajobraz. Płaski bezmiar łąk z siatką rowów, rozrzuconymi osadami i wieżami kościołów, stanowiącymi doskonałe punkty orientacyjne. Stare domostwa, prawie niezmienione od czasów pruskiej kolonizacji i malownicze poewangelickie świątynie nadają tym terenom swoistego kolorytu. Korzystałem z mapy Gmina Stare Kurowo (1:50 000) wydanej przez wyd. Sygnatura.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Ring 35 km - Oborniki Śląskie

  • Początek trasy: Odolanów
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 35,43 km
  • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 46 min.
  • Przewyższenia: 78 m
  • Suma podjazdów: 363 m
  • Suma zjazdów: 320 m

Remo_nt poleca tę trasę

Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Ziemiański Szlak Rowerowy

  • Początek trasy: Poznań
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 242,22 km
  • Czas trwania wyprawy: 27 godz. i 55 min.
  • Przewyższenia: 73 m
  • Suma podjazdów: 799 m
  • Suma zjazdów: 796 m

Rattusnorvegicus poleca tę trasę

ZIEMIAŃSKI SZLAK ROWEROWY

Dystans: 245 km (Mosina - Kościan - Leszno - Rawicz - Gostyń - Krzywiń - Słonin).
Trudność: od gładkiego asfaltu po piaszczyste, błotniste lub kamieniste "odcinki specjalne".
Oznakowanie: jednolicie zielone, zgodne ze standaryzacją PTTK.
Początek szlaku: Mosina, u zbiegu szos Mosina - Rogalin oraz Mosina - Puszczykowo.
Koniec szlaku: Słonin lub Zaorle - w zależności od wybranego wariantu szlaku

Ziemiański Szlak Rowerowy jest najbardziej "wielkopolską" trasą rowerową w całym Wielkopolskim Systemie Szlaków Rowerowych. To tutaj obejrzycie wiele ziemiańskich dworków i stadnin konnych oraz zabytkowych kościołów i klasztorów. Będziecie mieć okazję odwiedzić jedyny w swoim rodzaju skansen filmowy, a nawet przejechać się drezyną lub kolejką parkową. Jako słodki deser polecamy Szlak Miodowy"¦

MOSINA - najważniejszy węzeł szlaków rowerowych na południe od Poznania. Ciekawe muzeum w dawnym budynku bożnicy, kościół św. Mikołaja z lat 1852-54, dwór z II poł. XIX w. W czasie Wiosny Ludów (1848 r.) Mosina przez kilka dni pełniła funkcję stolicy niepodległej Polski. Stacja PKP.

RACOT - patrz: opis zdjęcia

KOŚCIAN - od 1400 r. największe - po Poznaniu - w całości ufortyfikowane miasto w Wielkopolsce (szlak prowadzi plantami, wiodącymi wzdłuż tzw. kanału ulgi, okrążającego najstarszą część miasta - widoczne pozostałości średniowiecznych murów). Warto zobaczyć: Rynek z ratuszem z końca XVIII w. (wewnątrz Muzeum Regionalne), gotycki kościół farny NMP Wniebowzietej z XIV w., gotycki kościół św. Ducha z XV w., dwa zabytkowe wiatraki.

OSIECZNA - popularna miejscowość wypoczynkowa nad jez. Łoniewskim. Poreformacki zespół klasztorny oo. Franciszkanów: późnobarokowy kościół św. Walentego z XVIII w., barokowy klasztor z XVII w. Nieopodal - późnogotycki kościół św. Trójcy z XVI w., przebudowany w stylu barokowym.

LESZNO -silne centrum protestantyzmu i sukiennictwa Warto zobaczyć: harmonijny stylowo barokowo-klasycystyczny ratusz, interesujące kościoły: katolicką, gotycką kolegiatę św. Mikołaja, dawny ewangelicki kościół św. Krzyża, późnogotycki, katolicki kościół św. Jana - przebudowany z dawnego zboru braci czeskich. Dawna synagoga z XVII w. z interesującymi zbiorami. Ciekawa oferta dla miłośników rekreacji: aquapark "Akwawit", stadion z torem żużlowym, lotnisko szybowcowe oraz niewielki ogród zoologiczny.

RYDZYNA - okazały, istniejący już w średniowieczu zamek, zupełnie zniszczony w 1945 r. Odbudowany dopiero w 1989 r. Obecnie mieszczą się tutaj: hotel, restauracja, centrum szkoleniowe oraz sale bankietowe. Świetnie zachowane barokowe założenie urbanistyczne rynku i przyległych uliczek. Rokokowy kościół parafialny z poł. XVIII w.

RAWICZ - w miejscu likwidowanych murów powstały wspaniałe planty, porównywalne z krakowskimi - obecnie wiedzie nimi znakowana trasa turystyczna. Warto zobaczyć: barokowy ratusz z poł. XVIII w. z pierwszym w Polsce piorunochronem, wewnątrz: Muzeum Ziemi Rawickiej, kościół parafialny św. Andrzeja Boboli z pocz. XIX w. W Rawiczu znajduje się więzienie o zaostrzonym rygorze.

GOLEJEWKO - hodowla koni wyścigowych pełnej krwi angielskiej. Zachowany zespół pałacowo-parkowy Choińskich z XVII w. Tutaj - bogaty zbiór pojazdów konnych.

PAKOSŁAW - klasycystyczny zespól pałacowo-parkowy z końca XVIII w. Neogotycki kościół z 1899 r. z portretami trumiennymi i blachami herbowymi rodu Zakrzewskich.

TUREW - barokowy zespół pałacowo-parkowy Chłapowskich z XVIII w. Stacja badawcza Zakładu Biologii Leśnej i Rolnej PAN.

KRZYWIŃ - najmniejsze miasto w Wielkopolsce (ok. 1500 mieszkańców). Pierwotnie własność benedyktynów z pobliskiego Lubinia. Gotycki kościół św. Mikołaja z przełomu XV/XVI w.

LUBIŃ - patrz: opis zdjęcia

CICHOWO - modna wieś letniskowa nad jeziorem o tej samej nazwie. Największa atrakcja to skansen filmowy Soplicowo, powstały w 1999 r. na bazie dekoracji z planu filmowego Pana Tadeusza Andrzeja Wajdy.

GOSTYŃ - tradycje mieszczańskie Gostynia sięgają 1278 roku - czasów Przemysła II, co widać po dobrze zachowanym, średniowiecznym układzie urbanistycznym. Warto zobaczyć: późnogotycki kościół farny św. Małgorzaty z XV w. Prywatne Muzeum Starych Pojazdów.

GŁOGÓWKO - patrz: opis zdjęcia

PŃPOWO - od 1136 r. posiadłość arcybiskupów gnieźnieńskich. Wieś znana z hodowli koni rasy wielkopolskiej. Gotycki kościół św. Jadwigi z XV w. z charakterystyczną wieżą, przypominającą obronny zamek. Nieopodal zespół pałacowy Mycielskich z 1780 r.

JUTROSIN - patrz: opis zdjęcia
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🚲 Trasa rowerowa: Zabytki Mazowsza - Czersk, Linin i Chynów

  • Początek trasy: Stawiszyn
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 88,68 km
  • Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 27 min.
  • Przewyższenia: 61 m
  • Suma podjazdów: 428 m
  • Suma zjazdów: 414 m

Rowerzystom trasę poleca Szymek84

Główne atrakcje: zamek w Czersku, wiatrak w Lininie (1854 r.), najstarszy kościół na Mazowszu w Chynowie*.

  • Kościół p.w. Świętej Trójcy z p. XVII w. Materiał do budowy obecnego kościoła wykorzystano z poprzedniej świątyni z 1531 r., przez co uznawany jest za najstarszy kościół na Mazowszu. Remontowany w latach 1871–3, 1930–4 i 1948–50 (dobudowa kruchty i wieżyczki na dachu).
    Nawiguj

🚲 Trasa rowerowa: Doliną Klukówki i Tocznej na Ruską Stronę

  • Początek trasy: Koźmin Wielkopolski
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 138,93 km
  • Czas trwania wyprawy: 25 godz. i 40 min.
  • Przewyższenia: 194 m
  • Suma podjazdów: 1 788 m
  • Suma zjazdów: 1 812 m

Sowa.jakub1 poleca tę trasę

Wycieczka z Białej Podlaskiej na ziemie Drohicką, wzdłuż dwóch rzek: Klukówki i Tocznej. Ruska strona to obecnie nazwa wsi nad Bugiem, na przeciwko Drohiczyna na lewym brzegu. Od wieków lewobrzeżną cześć Bugu w tym rejonie zasiedlała ludność rusińska. Mieszkańcy Drohiczyna po prawej stronie Bugu, stanowiący ludność polską, nazywali teren po drugiej stronie rzeki "Ruską Stroną". Nazwa została do dziś, pomimo, że ta cześć miasteczka już nie istnieje, z uwagi na losy dziejowe, kiedy teren ten będąc pod zaborami przynależał do różnych stron i miejsce stanowiło pas graniczny między nimi.

Na trasie wiele dworków m.in. w Ludwinowie, Drobinie, Chotyczach, piękny zespół pałacowo-parkowy w Korczewie, liczne zabudowania drewniane wsi, młyny na rzekach, stare brukowane dukty, przepiękna przyroda wpisana m.in. w zachodnią krańcową cześć Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. Po drugiej stronie Bugu, przeprawiając się promem zobaczyć można historyczną miejscowość Drohiczyn, która z swoimi licznymi świątyniami, górą zamkową, stanowi niezwykle popularne miejsce wycieczek w regionie.

Trasa na 2 dni.

DYSTANS : ok.150 km
Nawiguj


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Wycieczka rowerowa - jak się przygotować?

Przed rozpoczęciem sezonu rowerowego pamiętaj, by zadbać o swój jednoślad. Przegląd powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. Można samodzielnie dbać o sprzęt, lub oddać go w ręce specjalistów. W serwisach rowerowych oferowane są kompleksowe usługi serwisowe.

Im lepiej będziesz dbać o rower, tym dłużej Ci on posłuży. Poza tym dobry stan techniczny przekłada się na bezpieczną jazdę. Jest to więc bardzo istotne.

Co najmniej raz na rok powinno się sprawdzić:

  • napęd, przerzutki, linki, hamulce
  • koła
  • łańcuch

Wydawałoby się, że dbanie o rower to prosta sprawa. Nic bardziej mylnego. Jeśli chcesz odpowiednio dbać o swój jednoślad, potrzebny jest szereg czynności. Jednak na pewno przełoży się to na komfort jazdy oraz długotrwałą sprawność roweru.

Jeśli zadbałeś już o rower, pozostało Ci jedynie zaplanowanie trasy i można ruszać w drogę!

Co zabrać na rower?

W zależności od tego, jak długą planujesz wycieczkę, będzie zależeć Twoja lista rzeczy do zabrania ze sobą. Oczywiście na krótkie, jednodniowe wycieczki rowerowe, nie potrzebujemy wielu rzeczy. Sprawa komplikuje się jednak, jeśli planujemy dłuższą wyprawę.

Na wycieczkę rowerową warto ze sobą zabrać:

  • wodę
  • czapkę z daszkiem lub zwykłą
  • rękawiczki na rower
  • uchwyt na telefon do roweru
  • kask
  • okulary

Oczywiście lista rzeczy na rower będzie zależeć od indywidualnych preferencji. Podstawą będzie wygodny strój sportowy oraz buty. Bardzo wygodną opcją są specjalne majtki, spodenki lub legginsy na rower, które są bardzo miękkie, dzięki czemu możemy uniknąć obtarć i większego bólu.

Czapka z daszkiem świetnie sprawdzi się w słoneczny dzień, natomiast zwykła w chłodniejsze dni. Rękawiczki rowerowe zapobiegną obtarciom rąk, a okulary będą chronić Twoje oczy nie tylko przed promieniami słonecznymi ale również przed owadami.

Uchwyt na telefon będzie przydatny, jeśli chcesz swoją trasę śledzić w aplikacji. Kask jest istotny dla Twojego bezpieczeństwa.

Inne przydatne akcesoria: uchwyt na bidon oraz bidon na wodę, nóżka do roweru, zapięcie do roweru, plecak lub saszetka, a także oświetlenie.

Jeśli wybierasz się na dłuższą wycieczkę lista będzie znacznie dłuższa. Musisz pomyśleć, choćby o ubraniach na zmianę czy podstawowych narzędziach, które będą przydatne, jeśli rower ulegnie małej usterce (np. łyżki do opon cyz dętka zapasowa).

Rowerem po woj. wielkopolskim. Co najbardziej warto zobaczyć?

Wielkopolska to kolebka polskiej państwowości, a poznawania historii na rowerze to wyjątkowa frajda. Pozwala na to Szlak Piastowski, prowadzący po najważniejszych miejscach związanych z państwem Piastów, m.in. do pięknych katedr w Gnieźnie i Poznaniu, do wpisanego na listę pomników historii Ostrowa Lednickiego, i do zrekonstruowanego słowiańskiego grodu w Gieczu. Każde z tych miejsc nadaje się na cel wycieczki rowerowej lub przystanek w czasie dłuższej wyprawy.

Wielkopolska przyciąga turystów także swoją piękną przyrodą. Jeśli lubicie jeździć na rowerze wśród lasów, rzek i jezior, zaplanujcie weekend w Wielkopolskim Parku Narodowym. Wyznaczono tu ponad 100 km szlaków rowerowych, a po drodze czekają dodatkowe atrakcje, jak wieża widokowa na Osowej Górze w Mosinie i Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.

Jeśli kochacie zabytki, powinniście wybrać się na wycieczkę Szlakiem Kościołów Drewnianych w Puszczy Zielonka, z kolei na grzybiarzy czeka Puszcza Notecka, największy kompleks leśny Wielkopolski, stanowiący część Krainy 100 Jezior, czyli „wielkopolskich Mazur”.

Miłośnicy niezwykłości przyrodniczych nie zawiodą się Wielkopolską. Można tu zobaczyć wyjątkowe skrzyżowanie rzek w Wągrowcu, a w samym Poznaniu zwiedzić można rezerwat przyrody Meteoryt Morasko, czyli teren usiany kraterami powstałymi po upadku meteorytu mniej więcej 5 tys. lat temu, a więc jeszcze przed wzniesieniem egipskich piramid.

Znakomitym miejscem na weekendową wycieczkę rowerem po Wielkopolsce jest też Kórnik z zamkiem, wzorowanym pośrednio na słynnym indyjskim mauzoleum Tadż Mahal i pięknym arboretum, w którym możecie oglądać dziesiątki gatunków drzew, krzewów i kwiatów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski