Lokalna Grupa Działania: Miliony do wydania!

  Lokalna Grupa Działania: Miliony do wydania!

  Norbert Kowalski, Współpraca: Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Lokalna Grupa Działania: Miliony do wydania!
  Poszukiwania Najaktywniejszej Lokalnej Grupy Działania w Wielkopolsce trwają! Dziś prezentujemy kolejne stowarzyszenia, które działają w Wielkopolsce.
  Lokalna Grupa Działania: Miliony do wydania!
  Zobacz i zagłosuj: Najaktywniejsza Grupa Działania Wielkopolski 2016

  Dziś opisujemy dwie kolejne Lokalne Grupy Działania, które pracują w powiatach nowotomyskim i szamotulskim oraz ostrzeszowskim. To Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania (LGD.17) i LGD KOLD (LGD.19). One i 25 innych organizacji zmagają się w walce o tytuł „Najaktywniejszej Lokalnej Grupy Działania Wielkopolska 2016” w naszym plebiscycie. Partnerem konkursu jest Urząd Marszałkowski.

  Tworzenie wizji
  Lokalne Grupy Działania są odpowiedzialne za tworzenie i realizację lokalnej strategii rozwoju dla danego terytorium oraz wydatkowanie dotacji przyznawanych na te cele. Na terenie powiatu nowotomyskiego oraz częściowo szamotulskiego działa jedna duża, skupiająca kilka gmin Lokalna Grupa Działania. Nazwa Stowarzyszenia, czyli KOLD, to skrót od czterech gmin leżących w zlewie rzeki Mogielnicy, związanych z dawną kolejką wąskotorową, które jako pierwsze weszły w jego skład - Kuślin, Opalenica, Lwówek i Duszniki. Stowarzyszenie zostało powołane w marcu 2006 roku, szybko jego skład poszerzono jeszcze o trzy kolejne samorządy gminne: Nowy Tomyśl, Pniewy oraz Miedzichowo. Głównymi celami, jakie przyświecały podczas zakładania Stowarzyszenia KOLD, była i nadal jest poprawa warunków życia mieszkańców, a co za tym idzie wzrost zatrudnienia i integracji społecznej. I to się stowarzyszeniu w pełni udaje. Przez ponad 10 lat udało się zrobić naprawdę dużo dobrego. Potwierdzeniem tego niech będą choćby liczby. W ramach rozlicznych programów pozyskano już kilkanaście milionów złotych: w latach 2006-2007 w ramach programu Leader+ 150 tys. zł na inicjowanie animacji w środowisku, a w latach 2007-2015 16 milionów złotych z programu Leader. Dzięki temu przeznaczono 8,5 mln zł na poprawę infrastruktury kulturalnej i turystycznej, 3 miliony zł trafiły na rozwój lokalnej przedsiębiorczości, 2,5 mln zł na realizację małych projektów, funkcjonowanie i animowanie biura to 1,8 mln zł, a projekty współpracy - 236 tysięcy złotych. A nie są to wszystkie zadania.

  Zobacz i zagłosuj: Najaktywniejsza Grupa Działania Wielkopolski 2016

  - Działania związane z unijnymi środkami zaplanowane mamy do 2023 roku - mówi wiceprezes KOLD Ireneusz Witkowski. - Planujemy wspomaganie podejmowania i rozwoju działalności gospodarczej, infrastruktury turystyczno-kulturalnej i granty dla organizacji pozarządowych. Najbliższe nabory chcielibyśmy ogłosić w tym roku, jednak czekamy na rozporządzenie ministra. Na projekty w sumie mamy 12 milionów złotych, z czego 9 milionów przeznaczone jest na programy - dodaje.

  - Nowa perspektywa to wyzwanie dla NGO i sektora przedsiębiorców. Dla tych podmiotów jest najwięcej środków do pozyskania - zapewnia Damian Łęszczak prezes LGD.

  Rekreacja i kultura
  Stowarzyszenie Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania zostało zarejestrowane 26 maja 2006 roku z inicjatywy 17 członków założycieli. Stowarzyszenie OLGD obejmuje gminy Kobyla Góra, Doruchów, Kraszewice i Czajków oraz miasta i gminy Ostrzeszów, Grabów nad Prosną i Mikstat.

  Celem powstania Grupy był rozwój lokalny, ale prawdziwym wyzwaniem dla instytucjonalnej działalności stowarzyszenia okazała się realizacja Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Pozyskano wówczas dofinansowanie w wysokości 10,6 mln zł. Powstały chodniki, parkingi, place zabaw, doposażono świetlice wiejskie, centra kultury, utworzono miejsca pracy, zorganizowano wiele imprez, szkoleń i warsztatów.

  Wiosną Samorząd Województwa Wielkopolskiego przekazał OLGD ponad 1,6 mln euro na realizację Strategii Rozwoju Lokalnego.

  Zgodnie z harmonogramem w drugim półroczu 2016 roku prowadzony będzie nabór projektów w zakresie: infrastruktura turystyczna, rekreacyjna lub kulturalna, dziedzictwo lokalne, promocja, kultura, szkolenia i imprezy. Przewidziana pula do podziału to 2,3 mln zł.

  Natomiast w pierwszym półroczu 2017 roku kwota 500 tys. zł przeznaczona będzie na podejmowanie działalności gospodarczej oraz 700 tys. zł na rozwój przedsiębiorstw. O dofinansowanie mogą ubiegać się zarówno osoby fizyczne, jak i organizacje.

  25 maja br. Stowarzyszenia „Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania” uroczyście obchodziło swoje 10-lecie.

  Zobacz i zagłosuj: Najaktywniejsza Grupa Działania Wielkopolski 2016

  - Mieszkańców, organizacje i instytucje z powiatu ostrzeszowskiego zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w naborach wniosków prowadzonych przez OLGD. Zachęcamy również do udziału w organizowanym przez nas XI Ogólnopolskim Festiwalu Pasztetników i Potraw z Gęsi, który odbędzie się 11 września w Ostrzeszowie. W bogatym programie konkursy kulinarne, degustacje potraw, kiermasz produktów lokalnych. Podejmiemy również próbę pobicia rekordu Polski na najszybsze zjedzenie 10 babeczek z farszem pasztetowym - zapowiada prezes Stowarzyszenia OLGD Krystyna Sikora.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dwory w Wielkopolsce

  APEL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Apeluję do władz gminy Grabów, powiatu Ostrzeszów, Władz w Kaliszu i Konserwatorów w Poznaniu o ratowanie drewnianych dworów, których niewiele zostało w Wielkopolsce i w całej Polsce. Tym bardziej...rozwiń całość

  Apeluję do władz gminy Grabów, powiatu Ostrzeszów, Władz w Kaliszu i Konserwatorów w Poznaniu o ratowanie drewnianych dworów, których niewiele zostało w Wielkopolsce i w całej Polsce. Tym bardziej XVII, XVIII i XiX wiecznych. Do nich należą Giżyce z II poł. XVIII wieku. Piękny, charakterystyczny dwór modrzewiowy. Dzis jest przynajmniej kilka możliwosci by ratować posiadłosci ziemskie i magnackie i konserwować dwory /przy zachowaniu ich oryginalnosci!/ (dotacje, kupno przez uczciwych, prywatnych inwestorów, adaptacja na osr. kultury lub penjonat).zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo