MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piłkarze Lecha Poznań i Wielkopolanie na mistrzostwach świata i Europy

Bartosz Bosacki jest pierwszym w historii piłkarzem Lecha, który strzelił gola na mistrzostwach świata. Marek Zakrzewski
Występami na największych piłkarskich imprezach może pochwalić się niewielu piłkarzy Lecha Poznań. To grono będzie trochę większe, jeśli zaliczymy do niego reprezentantów, którzy pojechali na wielkie piłkarskie imprezy, a swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiali w wielkopolskich klubach.

Reprezentacja Polski zameldowała się w Hotelu Astoria w Sankt Petersburgu:

od 16 lat

Listę zawodników Lecha, którzy pojechali na wielki turniej otwiera Roman Jakóbczak (ur. 26.02. 1986 we Wrześni). Na mistrzostwach świata w 1974 roku był członkiem zespołu prowadzonego przez Kazimierza Górskiego. Na mundialu rozgrywanym w Republice Federalnej Niemiec Polacy byli prawdziwą rewelacją. Wygrali z Argentyną, Haiti, Włochami, Jugosławią, Szwecją, Brazylią i wrócili do Polski z brązowymi medalami. Niestety, jedyny piłkarz Lecha Poznań w tym gronie ani razu nie pojawił się na boisku.

Po nim jest Mirosław Justek (ur. 23.09.1948 w Słupsku, zm. 24.01.1998 w Poznaniu). Był w kadrze na mundial w Argentynie, ale podobnie jak Roman Jakóbczak, nie dostał szansy od Jacka Gmocha i cały turniej oglądał z ławki rezerwowych.

Kolejnym piłkarzem Lecha na tej liście jest Piotr Mowlik (ur. 21.04.1951 w Rybniku) jako bramkarz Lecha pojechał na Mundial do Hiszpanii w 1982 roku. Prowadzeni przez Antoniego Piechniczka biało-czerwoni wrócili, podobnie jak z Niemiec, z brązowym medalem, ale Mowlik ani na chwilę nie pojawił się na murawie.

Pierwszym zawodnikiem Lecha, który zagrał na mistrzostwach świata był Krzysztof Pawlak (ur. w 12.02.1958 w Trzebichowie). Wychowanek Calisii, potem piłkarz Warty i Kolejorza wystąpił w turnieju, który w 1986 roku odbywał się w Meksyku. Pawlak zagrał w meczach z Portugalią i Anglią, za każdym razem rozgrywając pełne spotkanie.

Bartosz Bosacki (ur. 20.12.1975 w Poznaniu) jest pierwszym w historii piłkarzem Lecha, który strzelił gola na mistrzostwach świata. Stało się to w Niemczech w 2006 roku. Co ciekawe Bosacki został powołany w trybie awaryjnym. Pierwszy mecz z Ekwadorem przegrany przez Polaków 0:2 lechita oglądał z ławki rezerwowych. W drugim pojedynku, w którym rywalem Biało-Czerwonych byli Niemcy, „Bosy” grał już od pierwszej do ostatniej minuty, ale Polska znów przegrała (0:1). W „meczu o honor” z Kostaryką to właśnie obrońca Lecha zapewnił wygraną strzelając dwa gole.

Rafał Murawski (ur. 9.10. 1981 w Malborku) brał udział w historycznym dla Polski turnieju ME w 2008 roku. Dla naszej reprezentacji był to pierwszy występ w mistrzostwach Starego Kontynentu. Prowadzonej przez Leo Beenhakkera kadrze na boiskach Austrii i Szwajcarii nie udało się wyjść z grupy. Murawski wyszedł na boisku w meczu z Austrią (na ostatnie 5 minut) i rozegrał całe spotkanie z Chorwatami. „Muraś” był też podstawowym zawodnikiem reprezentacji na ME, które odbywały się w Polsce i na Ukrainie w 2012 roku. Franciszek Smuda wystawił go w wyjściowym składzie z Grecją i Rosją, grał też przez 73 minuty w meczu z Czechami, ale Polakom też nie udało się wyjść z grupy. W kadrze Smudy na Euro 2012, byli też Grzegorz Wojtkowiak (ur. 26.01. 1984 w Kostrzyniu) i Marcin Kamiński (ur. 15.01.1992 w Koninie), ale nie zagrali ani minuty.

Kolejnym lechitą, który był w kadrze, nie dane mu było zagrać na wielkiej imprezie był Karol Linetty. Został powołany przez Adama Nawałkę na ME 2016 we Francji i MŚ w Rosji. Pochodzący z Damasławka pomocnik dwa wielkie turnieje oglądał z ławki .

Wielkopolanie na wielkich imprezach
Do tego grona należą wychowankowie wielkopolskich klubów, którzy już jako piłkarze innych zespołów zagrali na ME i MŚ.

Arkadiusz Głowacki (ur. 13.03.1979 w Poznaniu) swoją karierę rozpoczynał występując w zespołach TPS-u Winogrady oraz SKS 13 Poznań. Profesjonalnie zaczął grać w Lechu Poznań, do którego trafił w 1995 roku. W trakcie sezonu W trakcie sezonu 1999/2000 przeniósł się do Wisły Kraków, gdzie występował przez ponad dziesięć lat. „Głowa” na MŚ 2002 roku w Korei i Japonii zagrał 90 min w przegranym meczu z USA 1:3.

Maciej Żurawski (ur. 12.09.1976 w Poznaniu) to z kolei wychowanek Warty, który krótko grał też w Lechu. W 1999 roku kupiła go Wisła Kraków. Uczestniczył w turniejach finałowych mistrzostw świata 2002 w Korei i Japonii oraz mistrzostw świata 2006 w Niemczech. Łącznie rozegrał 6 meczów na turniejach o puchar świata (410 minut), nie zdobywając żadnej bramki. Ma też jeden mecz w ME w 2008 roku. Grał przez 45 min w przegranym meczu z Niemcami

Arkadiusz Radomski (ur. 27.06.1977 w Gnieźnie) w Kolejorzu rozegrał tylko dwa mecze i wyjechał do Holandii. Największe sukcesy odniósł w zespole Heereenven. Został powołany przez Jerzego Engela na MŚ w 2002 roku. Grał we wszystkich trzech meczach grupowych, w sumie 244 minuty

Grzegorz Rasiak (ur. 12.01. 1979 w Szczecinie) karierę piłkarską zaczynał w Olimpii Poznań. Kolejnymi jego klubami były SKS 13 Poznań i MSP Szamotuły. W sezonie 1996/97 zaczął grać w Warcie gdzie spędził ponad dwa lata. Odnosił największe sukcesy w barwach Dyskobolii Grodzisk Wlkp. Paweł Janas powołał go do kadry gdzie tak jak w klubie tworzył świetny duet z Andrzejem Niedzielanem. Na MŚ w 2006 roku rozegrał 5 minut w meczu z Kostaryką

Mirosław Szymkowiak (ur. 12.11.1976 w Poznaniu) był wychowankiem Olimpii. W 1995 roku przeszedł do Widzewa Łodź, w którym grał do 2000 roku, a potem do Wisły Kraków, w której występował aż do 2004 roku. W kadrze zaliczył 33 mecze w latach 1997--2006. Dwa z nich były w finałach MŚ 2002 roku w Korei Południowej i Japonii.

Bartosz Salamon
(ur. 1.05.1991 w Poznaniu) był w kadrze na Euro 2016, ale nie zagrał ani minuty. Bartosz Bereszyński (ur.12.07.1992 w Poznaniu) zaczynał karierę w Lechu Poznań, ale w styczniu 2013 roku, zdecydował się przejść do Legii przez co bardzo naraził się poznańskim kibicom. Grał w trzech meczach na Mundialu w Rosji w 2018 roku. Pojechał także na turniej finałowy w 2021 roku.
Rafał Kurzawa (ur. 29.01.1993 w Wieruszowie), to wychowanek Marcinków Kępno. Pojechał na MŚ do Rosji będąc zawodnikiem Górnika Zabrze. W turnieju zagrał 80 minut w wygranym meczu z Japonią.

Kolejnymi kandydatami do gry na wielkiej imprezie są wychowanek Lecha Tymoteusz Puchacz oraz pochodzący z Rawicza Karol Świderski, który dziś reprezentuje barwy PAOK Saloniki. W meczach towarzyskich Paulo Sousa z nich korzystał, więc mają duże szanse, by pokazać się na boisku.

Sztab szkoleniowy reprezentacji Polski jest w cieniu selekcj...

Piłkarze reprezentacji Polski wyszli na boisko w ulewie. Zob...

19 614 osób - to oficjalna frekwencja z towarzyskiego meczu Polska - Islandia w Poznaniu. Kibice obejrzeli cztery bramki, ale reprezentacja nie wygrała nawet meczu (2:2). Zobaczcie zdjęcia z trybun.