Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paragon fiskalny: czy sprzedawca zawsze musi nam go dać?

Milena Kochanowska
Paragon fiskalny: czy sprzedawca zawsze musi nam go dać? Na pytania odpowiada Michał Celiński-Mysław z Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu
Paragon fiskalny: czy sprzedawca zawsze musi nam go dać? Na pytania odpowiada Michał Celiński-Mysław z Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu Piotr Jasiczek
Paragon fiskalny: czy sprzedawca zawsze musi nam go dać? Na pytania odpowiada Michał Celiński-Mysław z Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu. To trzeba wiedzieć!

Czy sprzedawca zawsze powinien dać nam paragon fiskalny?
Michał Celiński-Mysław z Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu: Tak, o ile jest zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej i do takiego sposobu ewidencjonowania obrotu.

Jestem właścicielem małego sklepu spożywczego, w którym sprzedaję różnego rodzaju owoce. Czy na wystawianych paragonach musi być dokładny opis konkretnego towaru, czy też wystarczające będzie wskazanie, że towar należy do określonej grupy?
Michał Celiński-Mysław z Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu: Przepisy prawa w sposób bardzo precyzyjny określają zakres informacji, która musi być zawarta na paragonach fiskalnych wystawianych na rzecz klientów. Jednym z wymogów jest wskazanie nazwy towaru lub usługi, która pozwala na jednoznaczną jego identyfikację. Nie jest więc dopuszczalne określanie rodzaju towaru jedynie poprzez wskazanie grupy towarowej, do której należy.

**

Paragon musi zawierać nazwę towaru lub usługi, która pozwala na jednoznaczną jego identyfikację

**


Wszystkie paragony po krótkim czasie zaczynają blaknąć i są praktycznie nie do odczytania, a przecież są one potrzebne przy ewentualnej reklamacji. Jak temu zapobiec?

Michał Celiński-Mysław z Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu: Gdy kupujemy droższą rzecz, zażądajmy od sprzedawcy rachunku lub faktury.

Jaka może być maksymalna wysokość mandatu karnego za niewydanie klientowi paragonu fiskalnego?
Michał Celiński-Mysław z Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu: Sprzedawca ma obowiązek wydać klientowi paragon fiskalny. Jeżeli tego nie zrobi, dopuszcza się wykroczenia skarbowego, za które może zostać ukarany mandatem karnym. Jego maksymalna wysokość to kwota odpowiadająca dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za płacę, a zatem w tym roku mandat może wynieść do 3200 złotych.

Czy jako sprzedawca mam prawo odmówić przyjęcia mandatu?
Michał Celiński-Mysław z Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu: Tak. Ukarany mandatem może odmówić przyjęcia mandatu. W takim przypadku sprawa o wykroczenie skarbowe jest rozpatrywana według zasad ogólnych, a ostateczne rozstrzygniecie należy do sądu. Wówczas kara może jednak wynieść nawet do 32 tys. złotych.

Jaki jest termin płatności mandatu?
Michał Celiński-Mysław z Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu: W ciągu siedmiu dni od dnia przyjęcia mandatu karnego, trzeba zapłacić karę grzywny. Pouczenie o tym obowiązku znajduje się na druku mandatu karnego.

PRAWO, FINANSE, ZDROWIE, DOM - ZOBACZ PORADY NA STRONIE GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Czy policja może również wystawić mandat za wykroczenie skarbowe?
Michał Celiński-Mysław z Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu: Nie. Przepisy prawne wyraźnie określają kto jest uprawniony do prowadzenia postępowań w zakresie przestępstw oraz wykroczeń skarbowych. Nie są do tego uprawnieni ani funkcjonariusze policji, ani strażnicy miejscy.

Zainstalowałem kasę i zgłosiłem dokumenty do swojego urzędu skarbowego. Czy mogę otrzymać ulgę na jej zakup?
Michał Celiński-Mysław z Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu: Tak, jeżeli rozpoczął pan ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego, i złożył w terminie dokumenty. Może pan odliczyć od podatku 90 proc. kwoty wydanej na zakup kasy, nie więcej jednak niż 700 złotych.

Rozpoczynam działalność gospodarczą i chciałbym skorzystać ze zwolnienia z obowiązku instalacji kasy fiskalnej. Od jakiej kwoty obrotu będę zobowiązany do zakupu takiej kasy?

Michał Celiński-Mysław z Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu: Podatnicy rozpoczynający sprzedaż towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, mogą skorzystać ze zwolnienia z obowiązku instalacji kasy fiskalnej, jeżeli przewidywany obrót w roku podatkowym nie przekroczy 20 tys. złotych.


Przekroczyłem kwotę obrotu, która zwalniała mnie z obowiązku instalacji kasy fiskalnej. Czy od następnego dnia po przekroczeniu muszę mieć zainstalowaną tę kasę?

Michał Celiński-Mysław z Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu: Nie. Ma pan na to dwa miesiące, ale nie od momentu przekroczenia kwoty obrotu, ale od końca miesiąca, w którym to przekroczenie nastąpiło. Ten dwumiesięczny okres przejściowy ma służyć podatnikowi dla dokonania wszelkich czynności związanych z instalacją kasy fiskalnej.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski